Sobotky se lze zbavit kalašnikovem, řekl Zeman. Děsí moji rodinu, reagoval premiér

Lukáš Werner Lukáš Prchal Lukáš Werner, Lukáš Prchal
Aktualizováno 26. 1. 2016 19:03
Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. Zeman tak odpověděl na dotaz jedné z divaček jeho vystoupení v Tišnově, kam zavítal v rámci svého turné po Jihomoravském kraji. Zemanův "bonmot" kritizují politici, jeho mluvčí jej však vysvětluje tak, že ho prezident nemyslel osobně. "Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele," reagoval na prezidentova slova premiér Sobotka. Někdejší ředitel Zemanova kabinetu Zdeněk Šarapatka na prezidenta kvůli jeho výroku podal trestní oznámení.
Premiéra Bohuslava Sobotky se podle prezidenta Miloše Zemana lze zbavit dvěma způsoby: buď počkat na svobodné volby, nebo použít kalašnikov. | Video: economia

Tišnov/Praha - Prezident Miloš Zeman při pondělním setkání s občany řekl, že jedna z možností, jak se zbavit premiéra Bohuslava Sobotky, je kalašnikov. "Já se s tím vyrovnám, ale vadí mi, že tím Zeman děsí moje děti, celou rodinu a přátele," reagoval na prezidentova slova premiér Sobotka.

Mluvčí hlavy státu tvrdí, že to Zeman nemyslel osobně. Jeho ostrý "bonmot" už kritizovali někteří politici. Ministr vnitra Milan Chovanec to označil za nevkusný žert.

Zeman se výroku dopustil při diskusi na mítinku v Tišnově v Jihomoravském kraji. Na dotaz jedné z divaček, jak je možné se zbavit premiéra Sobotky, prohlásil: "Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov."

Výroky jsou hloupé, řekl Sobotka

Na prezidentova slova už reagoval i Bohuslav Sobotka: "Tyto výroky prezidenta pokládám za hloupé, zbytečné a nebudu na ně v této zcela nepatřičné rovině reagovat. Trvám na tom, že vztahy premiéra a prezidenta mají být profesionální, a v zájmu dobrého fungování státu k nim takto budu i nadále přistupovat," napsal premiér na svém facebookovém profilu. Podle něj se Česko po Zemanově prohlášení stalo pravděpodobně jedinou zemí v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Aktuálně.cz řekl, že Zeman svůj výrok nemyslel "osobně". "Je to pouhé konstatování," reagoval na dotaz. "Nicméně pan prezident nemyslel ten výrok nijak osobně, to platí pro kteréhokoli politika a my žijeme v demokratickém státě. A to znamená, že u nás nedemokratické metody nepřipadají vůbec v úvahu," dodal Ovčáček.

"Pan prezident je bytostný demokrat, a proto lidem doporučuje tu první část prohlášení. Stále dokola opakuje, že je potřeba chodit k volbám, a proto je důležitá ta první část prezidentova vyjádření," vysvětloval Zemanův výrok mluvčí.

Nevkusný žert, shodují se politici

S kritikou se ozval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Nevkusné žerty o použití zbraní vůči představitelům státu jen přilévají olej do ohně," napsal Chovanec na Twitteru. Do Zemana se opřel i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Vpravdě státnická rada. Zvlášť teď, v době hysterických bojůvek, které si hrají na 'vlasteneckou domobranu', k nezaplacení," napsal na Facebook.

"Po podpoře extremismu a fašizace společnosti Zeman veřejně připouští atentát na předsedu vlády. Má meze, za které není ochoten zajít?" ptal se na Facebooku v reakci ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Zemanův žert s kalašnikovem odmítli také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Jsme přesvědčeni, že podobné výroky ústavních činitelů, jakkoli snad myšlené a řečené v nadsázce, jsou zcela nepřijatelné a nevhodné", uvedli v prohlášení. Podle jejich názoru je hlavním úkolem představitelů státu naopak bránit šíření chaosu a strachu.

Nejmírnější byl předseda lidovců Pavel Bělobrádek - uvedl, že se některé bonmoty nepovedou a že to zná z vlastní zkušenosti.

Ve věci padlo také první trestní oznámení, které v úterý podal Zdeněk Šarapatka. Ten v minulosti vedl premiérský kabinet Miloše Zemana a Stanislava Grosse. "Přestože se pracovníci Kanceláře prezidenta republiky dodatečně snaží výrok bagatelizovat poukazem na prezidentův 'drobný bonmot', vzbuzuje jeho obsah zcela reálné podezření na spáchání trestného činu," píše se v trestním oznámení, které Šarapka zveřejnil také na své facebookové stránce.

Zeman má se Sobotkou názorové střety dlouhodobě. Zastávají například odlišné názory týkající se přijímání uprchlíků. Neshodnou se ani v pohledu na současnou kauzu údajného odebrání českého dítěte v Norsku.

Prezident nemůže vědět, kdy se najde šílenec, který bude následovat rady v jeho bonmotech, měl by se omluvit, říká ministr Jiří Dienstbier. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy