Sobotka: Zbraně Ukrajině nepošleme, situaci by to zhoršilo

Domácí Domácí
Aktualizováno 1. 10. 2014 12:11
Premiér tak reagoval na slova předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který je pro to, aby evropské země pomohly Ukrajině dodávkami zbraní.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká republika zatím neplánuje pomoci Ukrajině tím, že by jí poslala zbraně. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by tak Česko podpořilo eskalaci sporu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Premiér tak reagoval na slova předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, který by zbraně Ukrajině poslal.

"Není to rozumné"

"Pokud bychom se rozhodli zbraně Ukrajině poslat, bylo by to v této fázi možné vnímat jako prvek určité eskalace. Nebylo by to z naší strany rozumné,“ vysvětlil Sobotka s tím, že příměří mezi ukrajinskými silami a povstalci se daří v zásadě dodržovat. Dodal, že souhlasí s postojem Německa, které se také rozhodlo zbraně neposílat.

Šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek na stejné tiskové konferenci poznamenal, že návrh na dodávky zbraní Ukrajině jasně odmítli také evropští lidovci jako záležitost, která může přilévat olej do ohně. Jediným efektivním neválečným řešením jsou podle něj sankce, které Západ uplatňuje vůči Rusku za jeho přístup k ukrajinské krizi.

Sobotka svým prohlášením reagoval na Schwarzenberga, který v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post řekl, že evropské země by měly Ukrajině s dodávkou zbraní pomoci. Podle jeho názoru v opačném případě "Putin sežere Ukrajinu po částech". Podle Schwarzenberga se Putin snaží obnovit někdejší Sovětský svaz, byť pod jiným jménem a s jinou vůdčí ideologií.

"Je nutné, abychom Ukrajině pomohli zbraněmi. Jinak nemá v boji s lépe vycvičenými a vyzbrojenými ruskými vojsky šanci," řekl Schwarzenberg v rozhovoru. Někdejší šéf české diplomacie vyjádřil naději, že se některá z evropských zemí ke zbraňové pomoci odhodlá. "Zároveň lituji, že má vlastní země k tomu není připravena. Obávám se, že tohoto nedostatku rozhodnosti budeme jednou trpce litovat," uvedl.

Sankce, které EU na Rusko kvůli situaci na Ukrajině uvalila, podle něj nejsou dostatečné.

Sankce nezpřísňovat

Vláda na středečním jednání rozhodovala mimo jiné právě i o ruských sankcích. "Jednání jsme přerušili na 14 dní, pak se k němu vrátíme. Prodlení ale nehrozí," vysvětlil premiér. Česká republika se nyní přiklání k názoru, že sankce proti Rusku je nutné posílit jen v případě, pokud bude spor dále eskalovat.

K situaci na Ukrajině se v minulých dnech kriticky vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Na summitu NATO ve Walesu mimo jiné uvedl, že přítomnost ruských vojsk na Ukrajině není dokázána.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy