Sobotka zasáhl, ministr Ludvík se možná vrátí na kandidátku v Praze

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
7. 4. 2017 17:27
Roztržku uvnitř pražské organizace sociální demokracie, po níž na post volebního lídra v hlavním městě rezignoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, urovnával předseda vlády Bohuslav Sobotka. Chce v čele kandidátek silné osobnosti. Kvůli krizi si premiér pozval pražské předáky na jednání nejužšího vedení sociální demokracie. "Dohodli jsme se na postupu, aby v Praze byl vybrán lídr a jednoznačně byla schválená kandidátka do poslanecké sněmovny," řekl Sobotka potom, co uklidňoval rozepře kolegů z metropole.
Foto: ČTK

Praha - Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se možná vrátí na kandidátku sociální demokracie v Praze. Měl být původně jejím lídrem, ale rezignoval potom, co se nepohodl se stranickými kolegy z hlavního města. Roztržka se týkala čelních míst kandidátky, tedy toho, kdo bude mít největší šanci, že se po podzimních volbách dostane do poslanecké sněmovny. Ludvíka podpořil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i třeba ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Na mimořádné schůzi vedení krajské organizace ČSSD v Praze se v pondělí kvůli podobě kandidátek střetla dvě křídla sociální demokracie. Jeden seznam představil za krajské předsednictvo strany Ludvík, který chtěl mít na druhém místě náměstkyni ministerstva zdravotnictví Lenku Tesku Arnoštovou. Druhou kandidátku navrhla skupina pražských sociálních demokratů kolem europoslance Miroslava Pocheho či magistrátního náměstka Petra Dolínka. Ti na druhém místě navrhovali náměstka ministerstva zahraničí Lukáše Kauckého. Právě jejich seznam krajské vedení ČSSD nakonec schválilo. Ludvík nesouhlasil a rezignoval na post volebního lídra.

Jenže Ludvík je nejen pro premiéra důležitý, protože měl prezentovat pro stranu klíčovou zdravotnickou část volebního programu. "Pan Ludvík mi připadá jako velice silná politická figura. Připadalo by mi jako oslabení, kdyby nekandidoval. Mám na starosti program strany a on je pro mne partnerem při tvorbě tohoto programu. Chtěl bych, aby pan Ludvík program před volbami i hájil," uvedl ministr Zaorálek.

Kvůli krizi si premiér pozval pražské předáky na jednání nejužšího vedení sociální demokracie. To proběhlo v pátek. "Dohodli jsme se na postupu, aby v Praze byl vybrán lídr a jednoznačně byla schválená kandidátka do poslanecké sněmovny," řekl Sobotka potom, co uklidňoval rozepře kolegů z metropole.

Předseda vlády zdůraznil, že chce v čele kandidátek silné osobnosti. "Aby to byli známí respektovaní lidé, kteří budou prezentovat priority sociální demokracie," dodal s tím, že je však také zapotřebí, aby uchazeči o místa na kandidátkách získali podporu ČSSD. "Jsme demokratická strana, máme své okresní a krajské organizace. Kdo chce kandidovat za sociální demokracii, musí projít primárkami," připomněl Sobotka pravidlo, podle nějž vybírá nominanty členská základna.

Roztržku tak bude pražská organizace řešit ještě v následujících dnech. Mezitím se sociální demokraté snaží Ludvíka přesvědčit, aby rezignaci vzal zpět. O křeslo lídra by v takovém případě ministr zdravotnictví soupeřil ve vnitrostranických volbách s náměstky Dolínkem a Kauckým. "Mrzí mne některá veřejná vyjádření, která se objevila v souvislosti s demokratickou tvorbou kandidátky ČSSD v Praze," komentoval situaci Dolínek, který je také místopředsedou strany.

V pátek odpoledne schvaloval kandidátku Středočeský kraj, kde je na druhém místě za předsedou sněmovny Janem Hamáčkem navržená ministryně školství Kateřina Valachová.  

 

Právě se děje

před 10 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy