Sobotka: Za demokracii je třeba bojovat i dnes, v sázce je další směřování Česka

ČTK ČTK
5. 10. 2016 22:40
Premiér Bohuslav Sobotka v projevu k nedožitým osmdesátinám Václava Havla prohlásil, že je v sázce, zda Česko zůstane otevřené, nebo se uzavře světu. Havlovo výročí podle něj připadá na chvíli, která klade před euroatlantické západní společenství zásadní výzvy. Dnešní situace není srovnatelná s rokem 1990, uvedl, je ale zřejmé, že cosi z té turbulence, o které Havel ve svém památném projevu v americkém Kongresu hovořil, v našich společnostech znovu ožívá, míní premiér.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Praha – Teze Václava Havla o pravdě a lásce se stává ukazatelem směru a měřítkem, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v projevu ke středečním nedožitým 80. narozeninám bývalého českého prezidenta. Nyní je podle premiéra v sázce, zda Česko zůstane otevřené, nebo se uzavře světu, zda se bude izolovat, nebo spolupracovat s ostatními národy, zda bude liberální, nebo autoritářskou společností.

Za demokracii a svobodu musíme i dnes aktivně bojovat, prohlásil Sobotka při zahájení slavnostního koncertu v pražském Rudolfinu. Ustupování z pozic nebo chytračení ve vlastní prospěch rozhodně není podle premiéra cesta k úspěchu.

Sobotka vyzval k zamyšlení, proč je nyní o dost těžší hovořit Havlovým jazykem. Odpovědí na tuto otázku musí být podle premiéra jednoznačné hodnotové vymezení. Dnešní situace není srovnatelná s rokem 1990, uvedl, je ale zřejmé, že cosi z té turbulence, o které Havel ve svém památném projevu v americkém Kongresu hovořil, v našich společnostech znovu ožívá, míní premiér.

Havlovo výročí podle něj připadá na chvíli, která klade před euroatlantické západní společenství zásadní výzvy. "Ať už v souvislosti s bezpečnostními hrozbami, s ekonomickou prosperitou, migrační krizí či s udržením demokratického charakteru politiky v souboji se snahou o její oligarchizaci," uvedl.

Sobotka zavzpomínal na Havla jako na politika věrného masarykovskému étosu humanity a demokracie. Směřování na Západ – do Evropské unie a NATO – je tedy směřováním právě za humanistickými hodnotami, ne jakýmsi pragmatickým přichýlením se k silnějšímu, zdůraznil. "Ostatně platí, že zneužití síly vede k násilí, teroru a mafiánství," konstatoval. Dodal, že Havel dával přednost jednání a dohodě před silovým řešením, ale současně hájil zásadu, že zlu je třeba čelit.

Koncertu České filharmonie se v zaplněné Dvořákově síni zúčastnili členové vlády, mimo jiné vicepremiér Andrej Babiš (ANO), předsedové obou komor parlamentu, zástupci církví a vysokého školství i Havlova manželka Dagmar. Prezident Miloš Zeman nepřijel.

Koncert zahájila česká hymna a minuta ticha. Někdejší český premiér a bývalý předseda Senátu Petr Pithart novinářům před koncertem řekl, že má pocit, že Havlův odkaz není v Česku trvale udržován. Udržení odkazu je právě důležité pro příští generace, doplnil předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) otevřel Havel svobodnou etapu českých dějin a vrátil Českou republiku tam, kam patří – na Západ.

Na Havlovu osobnost se ve středu vzpomínalo na veřejných shromážděních a politických akcích nejen v ČR, ale i v cizině, v divadlech, na sociálních sítích, u Havlova hrobu na pražském Vinohradském hřbitově, na jeho chalupě na Hrádečku i ve věznicích, v nichž byl Havel zavřen v době komunismu.

Letos v prosinci uplyne pět let od úmrtí tohoto bývalého disidenta, dramatika a prezidenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy