Zveřejňujte smlouvy nad 50 tisíc, vyzval Sobotka ministry

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2015 17:03
Podle premiéra by ministerstva neměla čekat na přijetí zákona o registru smluv.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dopisem vyzval ministerstva a centrální úřady, aby začaly ihned zveřejňovat všechny nově uzavřené smlouvy nad 50 tisíc korun a nečekaly na přijetí zákona o registru smluv.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve středu dodal, že již dříve svým ministrům uložil, aby do konce března začali zveřejňovat všechny smlouvy. Úřad vlády podle něj smlouvy nezveřejňuje dostatečně.

Postup jednotlivých úřadů se podle Úřadu vlády dosud značně lišil; některé smlouvy nezveřejňují vůbec, jiné je uveřejňují v rozdílné formě i rozsahu. Právě na možnost přetrvání tohoto stavu upozornili experti ze sdružení Rekonstrukce státu, byť premiérovu výzvu přivítali.

"Vláda se před třinácti měsíci zavázala k větší transparentnosti a otevřenosti orgánů státní správy vůči veřejnosti. Zveřejňování jednotlivých smluv považuji za jeden ze základních kroků k naplnění tohoto cíle. Požádal jsem proto jednotlivá ministerstva a ostatní centrální úřady, pokud tak dosud neučinily, aby začaly co nejdříve zveřejňovat nově uzavírané smlouvy nad 50 tisíc korun," uvedl v prohlášení Sobotka.

Babiš ale po středečním jednání vlády novinářům řekl, že s iniciativou přišel on. "My jsme 13. 2. psali úřadu vlády, aby zveřejňoval smlouvy tak jako ministerstvo financí. Akorát jsme vám to neřekli. My všechno, co děláme, hned vás neinformujeme," podotkl.

Ministři za ANO mají podle něj do konce března zveřejňovat všechny smlouvy ve formátu open data, kdy lze dohledat i celou naskenovanou smlouvu. On sám tak již činí.

Babiš: Sobotkův úřad má nedostatky

Třeba úřad vlády má podle Babiše ve zveřejňování smluv nedostatky, když publikuje jen ty nad 50 tisíc korun a nikoliv ve formátu open data.

Právě úřad vlády přitom dával Sobotka za příklad. Uvedl také, že by rád během prvního pololetí prosadil zákon o registru smluv, který bude oblast řešit dlouhodobě a systémově.

Úsměvné, glosuje Kalousek

"Je úsměvné sledovat, jak se tyto dny pánové Babiš a Sobotka předhánějí, kdo zavelel k zveřejňování smluv rezortů nad 50 tisíc. Jsou to právě jejich strany, které od roku 2013 blokují návrh zákona poslance Farského (TOP 09), který nutí stát pod podmínkou jejich platnosti zveřejnit všechny smlouvy, faktury i objednávky, za které utrácí veřejné prostředky. Tento návrh neustále odsouvají a oklešťují," komentoval dnes dění exministr financí první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ocenil výzvu premiéra jako dobrý krok. Jeho resort prý žádné změny dělat nemusí, protože smlouvy, jejichž finanční plnění ze strany ministerstva přesahuje 50.000 korun, zveřejňuje už od února 2011.

Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie k výzvě řekl, že bez jednotných pravidel a sankcí nikdy nebude záruka, že ministerstva a centrální úřady budou skutečně zveřejňovat všechny smlouvy nad uvedený limit. Kritici se obávají, že by vláda mohla tento limit prosazovat i v zákoně o registru smluv.

Právník Martin Fadrný se obává, že výzva by mohla oddálit schvalování tohoto zákona, jehož finální verze by mohla být ve Sněmovně jinak hotova do měsíce.

 

Právě se děje

Další zprávy