Sobotka: V4 by měla podpořit zřízení středisek pro uprchlíky

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2015 19:37
Podle Sobotky by se měla zřídit přijímací střediska pro uprchlíky na vnějších schengenských hranicích EU. Setkání V4 by mělo položit důraz na řešení problémů, které souvisí s příčinou migrace.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česko bude chtít, aby pražský summit visegrádské čtyřky (V4) podpořil zřízení přijímacích středisek pro uprchlíky na vnější hranici schengenského prostoru nebo důraznější zásah proti pašerákům lidí.

Setkání by mělo položit důraz na řešení problémů, které souvisí s příčinou migrace, řekl ve čtvrtek novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mimořádný summit předsedů vlád V4 se sejde v pátek odpoledne. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána je potřeba, aby země V4 našly společný hlas.

"Já jsem summit svolal do Prahy proto, abychom se poradili ve světle současné migrační krize, kterou dnes prochází celá Evropská unie. Cílem je zkoordinovat postoje zemí V4 tak, abychom uvnitř Evropské unie vystupovali společně a jednotně," řekl premiér Sobotka.

Co může V4 udělat?

Česko podle něj chce položit důraz na to, aby Evropská unie dotáhla do konce všechna opatření, na kterých se dohodla již v dubnu a červnu. "Máme pocit, že ta opatření míří správným směrem, ale bohužel všechno strašně dlouho trvá a zatím reakce Evropské unie nebyla dostatečně důsledná," poznamenal Sobotka.

Výsledkem pátečního setkání, kterého se kromě premiérů budou účastnit i zástupci ministerstev vnitra a zahraničních věcí, by mělo být společné prohlášení. Podle informací by mělo obsahovat návrh, co je schopna V4 udělat pro vyřešení krize více, než nyní činí, a jaké by měly být hlavní body evropské debaty o migraci. Zopakuje pravděpodobně odmítnutí uprchlických kvót, nemělo by to ale být stěžejní vyznění summitu.

"Chceme se soustředit na to, abychom zdůraznili potřebu aktivní a rychlé reakce Evropské unie. Čili připravujeme prohlášení, ke kterému by se měly připojit všechny země V4," řekl Sobotka.

Střediska na vnější hranici

"Domníváme se, že by se rychle měla zřídit přijímací střediska pro uprchlíky na vnějších schengenských hranicích EU. Jsme přesvědčeni o tom, že by unie měla intenzivněji a důrazněji zasáhnout proti pašerákům lidí," dodal.

Česko je podle něj připraveno navýšit podporu do fondů týkajících se migrace a podpořit všechny diplomatické iniciativy EU, které by směřovaly k zahájení jednání o ukončení občanské války v Sýrii. "Chceme si vyměnit informace a zkoordinovat postoje a položit důraz na řešení problémů, které souvisí nikoliv s důsledky migrace, ale také s jejich příčinami. Proto také budeme mluvit o potřebě stabilizovat situaci na Blízkém východě, zejména pokud jde o Sýrii," dodal.

Tématem by také mělo být posílení spolupráce mezi ministerstvy vnitra nebo to, jak by Česko mohlo pomoct Maďarsku při zvládání uprchlické krize.

Orbán: Musíme najít společný hlas

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána má pravdu někdejší polský premiér a nynější šéf summitů Donald Tusk, když připomíná, že země ze západu EU se v názorech na nynější masivní migrační vlnu liší od zemí ze středu Evropy. Také touto věcí se proto podle něj budou premiéři V4 v Praze zabývat.

"Rádi bychom spolupracovali a našli společný hlas, musíme na tom pracovat," řekl předseda maďarské vlády. Až po pražském jednání ale bude podle Orbána možné říci, zda jsou země V4 ve svém pohledu na migrační krizi jednotné.

Lídři států evropské osmadvacítky se kvůli gradující migrační krizi mimořádně sešli už letos v dubnu. V posledních dnech se z různých míst opět ozvaly návrhy na další svolání mimořádného summitu. Tusk, který summity svolává a řídí, dal ale dnes před jednáním s Orbánem najevo, že různými aspekty migrační problematiky by se měli premiéři a prezidenti zemí EU zabývat na svém příštím řádném jednání v polovině října.

 

Právě se děje

Další zprávy