Sobotka v Ostravě: Vláda chce těžbu v OKD udržet, zváží půjčku insolvenčnímu správci

Martin Biben Martin Biben
6. 5. 2016 20:00
Premiér Bohuslav Sobotka na návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že těžbu v OKD chce udržet i v případě vyhlášení insolvence. Vláda prý bude zvažovat půjčku insolvenčnímu správci, a to prostřednictvím státního podniku Diamo. Půjčka by kryla především mzdy zaměstnanců. Insolvenci lze očekávat příští týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ostrava – Vůli k udržení těžby i v případě vyhlášení insolvence na OKD vyjádřil na návštěvě Moravskoslezského kraje premiér Bohuslav Sobotka. Vláda je podle něj ochotná uvažovat o půjčce insolvenčnímu správci, která by alespoň částečný další provoz podniku financovala.

„Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek připravuje finanční posílení státního podniku Diamo, který by poté mohl insolvenčnímu správci půjčit. Nyní ale musíme čekat na rozhodnutí soudu a na případné první kroky správce,“ uvedl na tiskové konferenci na krajském úřadě v Ostravě premiér. Půjčka by kryla především mzdy zaměstnanců.

Vláda má podle premiéra jasný zájem, aby těžba pokračovala. „Těžbu i zaměstnanost chceme udržet. Připravujeme se nyní na varianty možného vývoje,“ řekl. Těmi jsou v případě vyhlášení insolvence, což lze očekávat příští týden, buď snaha o reorganizaci podniku s nynějším majitelem a managementem, nebo jeho konkurz a rozprodej.

Sobotka, který kraj navštívil s ministrem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou se setkal s odboráři, zástupci kraje a manažery z automobilového průmyslu. „Zástupci automobilového klastru přinesli nabídku na 1000 pracovních míst,“ poznamenal premiér.

Dluhy 17 miliard

Vláda chce podle premiéra i pomoci zmírnit sociální problémy způsobené nevyhnutelným propouštěním, například důl Paskov bude končit bez ohledu na insolvenci. „Jsem rád, že sněmovna schválila dřívější odchody do důchodu pro horníky o sedm let, máme připraveno i 1,5 miliardy na aktivní politiku zaměstnanosti, rekvalifikace, příspěvky na dojíždění,“ řekl.

Změkčit dopady minimálně částečného útlumu těžby by měl i návrh ministerstva průmyslu, o kterém bude ve středu rozhodovat vláda. Týká se příspěvků pro propuštěné horníky a další pracovníci ze společnosti OKD, ale i z desítky dalších firem.

Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali 8000 korun měsíčně. Ostatní by měli 7000 korun. Pokud tam byli méně než pět let, pobírali by ho tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba vyplácení prodloužila o tři měsíce. Maximálně by trvala 30 měsíců.

Ministerstvo financí je ale proti, podle něj by se měly využít nynější dávky a neměly by se zvedat výdaje rozpočtu.

OKD, které se dostalo do potíží zejména kvůli klesajícím cenám uhlí, jeho přebytkům na světových trzích i kvůli vysokému zadlužení, v insolvenčním návrhu uvedlo, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12 tisíc lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším mnoha tisícům pracovníků v navazujících profesích. Podle expertů dodavatelské firmy zaměstnávají nejméně 20 tisíc dalších lidí.

Už je třeba jasně říct, v čem spočívá problém OKD. Střetávají se tu totiž dva proudy, které si nerozumějí a rozumět nechtějí. | Video: Petr Fischer
 

Právě se děje

Další zprávy