Sobotka: Ťok i Skanska by měli dát informace o možné korupci

ČTK ČTK
18. 3. 2015 20:45
V kauze, na kterou upozornil Český rozhlas, se podle premiéra Bohuslava Sobotky jedná nejen o otázku pověsti ministra Dana Ťoka, ale také firmy Skanska.
Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Dan Ťok.
Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Dan Ťok. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Ministr dopravy Dan Ťok i stavební společnost Skanska by měli nabídnout "maximum informací" v souvislosti s možnými podezřeními z korupce, na která tento týden upozornil Český rozhlas. Novinářům to ve středu v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka s tím, že téma bude určitě zmíněno příští týden při jednání vlády.

Hovořit o něm chce premiér a předseda ČSSD také s místopředsedy kabinetu a lídry koaličních KDU-ČSL a Hnutí ANO Pavlem Bělobrádkem a Andrejem Babišem. Podle Ťoka nešlo o korupci, nesrovnalosti vznikly z rozdílných cen stavebních prací před a po hospodářské krizi a ze špatně nastavených interních pravidel Skansky.

"Své vyjádření k této údajné kauze již ministr dopravy premiérovi odeslal písemně a je samozřejmě připraven mu podrobně vše vysvětlit i osobně," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Právě Babišovo hnutí Ťoka do vlády vyslalo, někdejší šéf Skansky loni v prosinci nahradil Antonína Prachaře. Český rozhlas tento týden uvedl, že švédští interní auditoři Skansky údajně v roce 2011 zjistili, že česká pobočka, kterou tehdy vedl právě Ťok, vyvedla ze svého hospodaření nejméně 100 milionů korun, uvedl rozhlas.

Peníze měly putovat na úplatky do firmy, s níž Skanska spolupracovala na dostavbě silnice R7. Ťok i Skanska odmítli, že by šlo o korupční jednání.

"Myslím si, že teď je ten míč na straně pana Ťoka. Je důležité, aby tu situaci podrobně popsal, aby objasnil svoji roli v celé záležitosti, kterou tam hrál. Aby dal na stůl maximum informací," prohlásil dnes Sobotka. Ťoka k tomuto kroku už po zveřejnění věci jednou vyzval. Ve středu dodal, že ministr by měl dostat prostor k obhajobě a předložení informací, z nichž bude zřejmé, že neselhal.

"Auditoři zodpovědní centrále Skanska ve Švédsku šetřili možné porušení vnitřních předpisů. Na základě všech prověřených dokumentů a osobních výpovědí vznikla závěrečná zpráva auditorů, která jednoznačně vylučuje jakékoli porušení etických zásad či korupční jednání," reagoval ve středečním dopise premiérovi Ťok.

Rozdíl v cenách podle něho způsobil pokles hodnoty stavebních prací na trhu mezi roky 2008 a 2011, kdy se zakázka začala realizovat. Jako problematickou naopak Ťok vidí skutečnost, že Skanska byla zároveň objednatelem a zhotovitelem prací.

K tomu došlo tím, že společnost Geosan, která byla součástí konsorcia spolu se Skanskou, požadovala v roce 2011 větší podíl prací, než bylo původně domluveno, a Skanska ji vyhověla. Geosan poté zadala soutěž na subdodavatele, který vyhrála jedna z divizí Skansky, jež ty stavební práce provedla. Kvůli nižší hodnotě stavebních prací byla ale tato subdodávka lacinější, než byl původní rozpočet, uvedl Ťok.

Podle premiéra však stejná výzva platí také pro samotnou stavební společnost. Jedná se totiž podle něj nejen o otázku pověsti ministra Ťoka, ale také firmy Skanska.

"Jde o to, aby bylo zřejmé, že stavební firmy tady realizují takové nekalé praktiky a jestli vůbec tyto firmy mají nějaké interní kontrolní mechanismy, které jsou schopny to odhalit," míní český premiér. Právě na selhání kontrolních mechanismů společnosti totiž může věc podle něj poukazovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy