Sobotka se setkal s maltským premiérem. Probírali brexit, budoucnost EU i migraci

ČTK ČTK
28. 2. 2017 18:14
Premiér Bohuslav Sobotka se v úterý v Kramářově vile setkal se svým maltským protějškem Josephem Muscatem. Bavili se spolu o odchodu Velké Británie z Evropské unie, o budoucnosti unie i o březnovém summitu, který se bude konat v Římě. Přestože mají obě země opačné názory na otázku povinného rozdělování migrantů, během setkání se snažili zjistit, jakým způsobem mohou dojít k dohodě.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý se svým maltským protějškem Josephem Muscatem v Praze probírali chystaný odchod Velké Británie z Evropské unie, budoucnost unie či její březnový summit v Římě. Sobotka upozornil i na čtvrteční jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) ohledně rozdílné kvality potravin v některých zemích unie. Premiéři se na tiskové konferenci shodli, že v otázce povinného rozdělování migrantů mají země opačné názory, v úterý se proto snažili hlavně zjistit, jak bude možné dojít k dohodě.

Muscat kvůli předsednictví své země nyní navštěvuje jednotlivé členské státy EU.

Sobotka i Muscat ocenili, že unijní země se na nedávném summitu na Maltě dohodly, jak řešit ochranu vnějších hranic EU a zdroje migrace v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Shodli se, že složitější bude hledání kompromisu, jak řešit situaci uprchlíků, kteří jsou již v Evropě. Česko dlouhodobě odmítá mechanismus zahrnující povinné kvóty na rozdělování migrantů, Malta patří do opačného tábora.

"Jsme schopni uznat jednotlivé pozice a na základě toho jsme otevřeni řešením," uvedl Muscat. Ocenil Sobotkova vystoupení na evropských summitech, kde se podle něj český premiér snaží hledat směr vpřed. Sobotka řekl, že o konkrétních opatřeních v úterý s Muscatem nehovořil, jejich dialog se spíš soustředil na to, jaký zvolit přístup, aby byla možná dohoda.

Prohlášení ohledně budoucnosti EU by měli členové přijmout koncem března v Římě. Mimořádný summit tam připomene 60 let od podpisu římských smluv, jednoho ze základů evropské integrace. "Máme zájem na akceschopné Evropě, která bude srozumitelná," řekl Sobotka. Prohlášení by podle něj mělo vysvětlit, proč je spolupráce v unii lepší než jakékoliv jiné alternativy. Muscat uvedl, že preferuje prohlášení o budoucnosti než pouhé chválení dosavadních úspěchů.

Premiéři v pražské Kramářově vile probírali i brexit a čtvrteční summit zemí V4, který se ve Varšavě koná kvůli rozdílné kvalitě potravin v členských státech. "Pro nás je důležité, aby spotřebitelé věděli, co dostávají na stůl a konzumují," uvedl Muscat. Sobotka řekl, že by byl rád, kdyby problematice věnovala víc pozornosti Evropská komise i maltské předsednictví.

Sobotka s Muscatem se spolu naposledy setkali na začátku února ve Vallettě při neformálním summitu Evropské unie. Poslední oficiální návštěva maltského premiéra v Česku se uskutečnila v prosinci 2008, přijal ho tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy