Sobotka s Ťokem jedou posílit vztahy do Jižní Koreje

ČTK ČTK
20. 2. 2015 11:17
Cílem cesty bude posilování ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi, které by mohlo přispět k získání nových investic.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) společně s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) a dalšími zástupci vládní delegace navštíví ve dnech 24. až 27. února Jižní Koreu.

Cílem cesty bude kromě jiného posilování ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi, které by mohlo přispět k získání nových investic a vytvoření nových pracovních míst, uvedl Úřad vlády ČR.

Předseda české vlády se v průběhu návštěvy setká s prezidentkou Korejské republiky Pak Kun-hje, zahájí podnikatelské fórum a otevře výstavu v Českém centru v Soulu. Cesta premiéra Sobotky bude první premiérskou návštěvou v Korejské republice po 14 letech, naposledy navštívil Jižní Koreu ve funkci předsedy vlády Miloš Zeman v roce 2001.

Vláda Bohuslava Sobotky podpořila v roce 2014 dvě významné korejské investice: výstavbu závodu na výrobu světlometů pro automobily firmy Hyundai Mobis a výstavbu továrny na výrobu pneumatik společnosti Nexen Tire v objemu zhruba 27 miliard korun, díky nimž se v ČR vytvoří více než 1900 pracovních míst.

Rozšíření stávajících či podpora nových investic mezi Korejskou republikou a Českou republikou je také jedním z cílů cesty premiéra Sobotky, sdělil Úřad vlády ČR.

Vedle rozvoje obchodu a investic bude k hlavním tématům návštěvy patřit spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, energetika a posilování cestovního ruchu. Ve vládní delegaci budou s premiérem a ministrem dopravy rovněž náměstci ministrů obrany, zahraničních věcí, průmyslu a obchodu a náměstkyně ministryně pro místní rozvoj.

S vládní delegací pojedou i podnikatelé

S vládní delegací poletí do Korejské republiky také podnikatelská mise organizovaná Hospodářskou komorou České republiky. Její součástí budou i představitelé výzkumných institucí a univerzitních pracovišť.

Nejrůznější jihokorejské investory Česká republika úspěšně láká již několik let, přičemž investice směřují především do automobilového průmyslu. Doposud největší jihokorejskou investicí v Česku je nošovická automobilka Hyundai, kterou následovali i dodavatelé dílů.

Korejci také například vstoupili do letecké dopravy, když koupili podíl v Českých aeroliniích. V roce 2009 koupila jihokorejská strojírenská skupina Doosan plzeňskou Škodu Power (nyní Doosan Škoda Power), která je v současnosti jedním z pěti nejsilnějších světových výrobců turbín.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy