reklama
 
 

Ministr Ťok zatím ve vládě zůstane, Babiš za ním stojí, Sobotka mu dá ještě čas

Aktualizováno 14. 11. 2016 11:41
Poté, co premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka rozhodl o výměně svých dvou ministrů za ČSSD, rozehrál hru kolem koaličních členů vlády. Za nejslabšího z nich považuje ministra dopravy za ANO Dana Ťoka, kterému dal po pondělní schůzce čas na "zlepšení". "V příštích týdnech se ukáže, zda ministerstvo dopravy funguje, nebo nefunguje dobře," řekl Sobotka. Za Ťokem navíc stojí neochvějně jeho stranický předseda Andrej Babiš. Ten se v pondělí ráno ohradil proti chování Sobotky s tím, že ČSSD si tak řeší své vnitřní problémy. Neumí si představit, že by premiér odvolal Ťoka přes nesouhlas hnutí ANO.

Praha – Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka se pustili do přetahované o ministra dopravy za ANO Dana Ťoka. V pondělí dopoledne se s Ťokem setkal Babiš i Sobotka, který tak zahájil kolečko "inspekcí" u svých členů vlády. Začal přitom u toho, kterého považuje za nejslabšího.

Šéf ANO Babiš nemíní odchod Ťoka dopustit a dělá vše pro to, aby Sobotkovi nepodlehl. Proto si mimo jiné domluvil s Ťokem společnou tiskovou konferenci ještě dříve, než se ministr dopravy potkal se Sobotkou. 

Babišovi se Ťok na "koberečku" nelíbí

"Chtěl bych se omluvit všem občanům, že vás obtěžujeme s touto problematikou, ale naše hnutí musí reagovat na poslední výroky i pana premiéra, který říká, že by byl rád, kdyby mohl odvolat pana ministra Ťoka, a i další funkcionáři ČSSD pana Ťoka napadají," začal Babiš pondělní ranní tiskovou konferenci s tím, že taková aktivita premiéra se mu vůbec nelíbí.

Podle Babiše je Ťok napadaný za věci, za které nemůže. "Pan Ťok jde dnes na kobereček k panu premiérovi a předpokládáme, že pan premiér bude bohužel nadále negativně hodnotit jeho práci," pokračoval Babiš, který se ohradil proti tomu, že ho premiér o něčem takovém neinformoval.

"My máme pocit, že celá tato aktivita má odvrátit pozornost od problémů, které jsou uvnitř ČSSD. Prohrála krajské volby, měsíc se nic nedělo a naráz se pan premiér rozhodl odvolat své dva neúspěšné ministry. A vzhledem k tomu, že je asi v ČSSD tlak, aby se snažil odvolat nějaké další ministry, tak je celá tato kampaň vůči panu ministrovi dopravy," míní šéf ANO, bez jehož souhlasu nemůže Sobotka podle koaliční smlouvy odvolat žádné "jeho" ministry. 

Podobně se ohradil také Ťok, který je přesvědčený, že motivací Sobotky je stranická politika. "Úspěch na tomto ministerstvu není asi pro ČSSD dobrý, protože byla v minulosti zvyklá si do něj kopnout, a vždycky, před mým příchodem, něco vypadlo," řekl.

Chci lepší čerpání z evropských fondů, řekl premiér Ťokovi

Premiér Sobotka po schůzce s Ťokem před pondělním polednem sdělil, že si počká, jak Ťok zvládne termíny, na kterých se domluvili.

"Neřešili jsme odchod ministra dopravy, to je věc, kterou budu diskutovat s předsedy koaličních stran. Probírali jsme reálné problémy, které jako předseda vlády na ministerstvu vidím," uvedl Sobotka.

Podle něj jsou v některých tématech věci na dobré cestě, v některých bude potřeba hledat koaliční shodu a někde řešení úplně zřejmé není. "To znamená, že budeme muset počkat, jestli ministerstvo dopravy s nějakými konkrétními návrhy přijde," podotkl.

Sobotka za největší prioritu považuje čerpání evropských dotací z operačního programu doprava. "Už jednou se stalo, že se nepodařilo finanční prostředky vyčerpat. Já chápu, že se ministerstvo letos věnovalo dočerpávání peněz ještě ze starých fondů, to se povedlo, ale teď je strašně důležité, aby se zlepšila čísla, která se týkají nových evropských fondů. Byl bych nerad, kdyby se to nedařilo," upozornil premiér a dodal, že to je velký, nevyřešený problém.         

Podobně považuje za velký problém soutěžení o různé zakázky. Sobotka chtěl po Ťokovi ujištění, že do poloviny příštího roku bude vyhlášený tendr na výběr mýtného, "Velmi často se soutěží tak, že Úřad pro hospodářskou soutěž potom soutěže ruší, což samozřejmě vyvolává zpoždění v některých projektech," stěžoval si Sobotka.

Na přímou otázku, zda stále uvažuje o odchodu Ťoka, Sobotka odpověděl spíše oklikou. "Pro mě je důležité, aby ze strany ministerstva dopravy byly dodrženy závazky, které deklarovalo. Předpokládám, že v příštích týdnech se ukáže, jestli tyto věci budou reálné a pravdivé, a na základě toho dokončím své stanovisko k této záležitosti, zda ministerstvo funguje dobře, nebo nefunguje," řekl doslova premiér. 

Co dát pár lidem padáka? napsal Chovanec

Premiér Sobotka mluvil v pondělí smířlivěji než v neděli v České televizi, kdy nevyloučil, že bude tlačit na Babiše, aby souhlasil s odchodem Ťoka z vlády.

"Sejdu se s ministrem dopravy, kde mám skutečně obrovské množství výhrad vůči tomu, jak funguje v resortu dopravy. Povedu s ním velmi podrobnou diskusi o tom, jak tam situace reálně vypadá, jestli nám skutečně říká všechno, co se na ministerstvu dopravy děje, z pohledu vlády," řekl Sobotka s tím, že po kolečku s ministry si sedne s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a předsedou ANO Babišem.

"Až budu mít po pohovorech se všemi ministry, chci to vyhodnotit a chci jim jasně říct svůj názor, kde si myslím, že je potřeba přidat, a kde si myslím, že je to eventuálně zralé na výměnu člena vlády," vysvětlil.

Do Ťoka se pustil na sociálních sítích i první místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. "Mýto problém, dráhy problém, na silnicích parkoviště. Co začít konečně řídit svůj tým jako firmu a dát pár lidem taky padáka?" zaútočil na šéfa dopravy.

Sobotka v neděli uvedl, že na pondělní bilanční schůzce bude chtít od Ťoka hlavně slyšet, že stihne vypsat v první polovině příštího roku otevřené výběrové řízení na nového provozovatele mýta. Stejně jako s ním bude hovořit i s ostatními členy vlády. Na závěr se sejde s šéfy obou koaličních partnerů Babišem a Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Chce jim říct, na kterých ministerstvech by si přál změnu.

Sobotka zdůvodňuje schůzky snahou o větší dynamiku kabinetu v posledním roce před volbami. Stejně argumentuje i v případě odvolání ministrů za ČSSD Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera. O jejich výměně v neděli v Lánech hovořil s prezidentem Milošem Zemanem. 

autor: Radek Bartoníček | 14. 11. 2016 9:03

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama