Sobotka řešil s odbory nástupce Chládka, jméno řekne v pátek

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2015 16:41
Po úterním jednání to uvedl předseda školských odborů František Dobšík. Prezident Miloš Zeman se s Chládkem sejde ve čtvrtek. Se Sobotkou si pak domluvil schůzku na pátek.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jméno nového ministra nebo ministryně školství premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámí v pátek. Po úterní ranní schůzce s premiérem to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Sobotka s odbory konzultoval výběr nástupce Marcela Chládka (ČSSD), kterého v pátek navrhl na odvolání.

V pátek se premiér také setká s prezidentem Milošem Zemanem, kterému chce svého kandidáta nejprve představit. Zeman návrh na Chládkovo odvolání ještě nepodepsal. Podle České televize se s ním sejde ve čtvrtek odpoledne.

Hrad termín zatím nepotvrdil. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že se setkání uskuteční po návratu hlavy státu z jižních Čech. Více se prý vyjadřovat nebude.

Dobšík: Nový tým musí dotáhnout do konce rozpočet

Na otázku, proč Hrad přesný termín nechce zveřejnit, nereagoval. Sobotka už ale hledá nového ministra. Podle některých hlasů ze sociální demokracie čekal, že Zeman jeho návrh na Chládkovo odvolání přijme již o víkendu, kdy se s ním sešel v Lánech. Sobotka situaci konzultoval s odboráři.

"Probírali jsme, jak by se měl vytvořit funkční tým, aby se do konce dotáhlo jednání o rozpočtu a rozpracované návrhy, jako je například změna financování regionálního školství," řekl Dobšík.

Premiér s ním probíral jména, která se v souvislosti s novým ministrem školství objevila v posledních dnech v médiích. V tisku se spekulovalo například o prorektoru Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi, poslankyni Vlastě Bohdalové, senátorce Evě Sykové nebo bývalé senátorce Aleně Gajdůškové. Sobotka a Dobšík diskutovali také o dalších osobnostech, které mohou ovlivňovat chod českého školství.

Se Sobotkou se sešel i Štech

"Premiér chtěl vědět (náš) názor na klíčové lidi v resortu," řekl Dobšík. Konkrétní jména nekomentoval.

V úterý přišel na schůzku také prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech, který je rovněž v týmu Sobotkových poradců pro oblast školství. Neví, zda mu chce premiér ministerské křeslo nabídnout. "Já jsem byl pouze pozván k panu premiérovi a nebylo mi ani řečeno téma," řekl novinářům při příchodu na jednání. O tom, že by měl být kandidátem, ví jen z médií.

Pokud by nabídku dostal, musel by prý s premiérem jednat o detailech. "Pak bych rád s panem premiérem probral situaci na ministerstvu školství a jeho představy co a jak se dá z vládního programu ještě realizovat a v jakých časových horizontech," uvedl Štech.

Chládek: Je to útok, za kterým stojí Babiš

V oblasti školství je podle něj nyní zásadní dokončení prováděcích předpisů k novým legislativním normám, jako příklad uvedl patření pro začleňování handicapovaných žáků do běžných tříd daná novelou školského zákona.

Sobotka plánované odvolání ministra školství oznámil ve čtvrtek. Dal ho do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády.

Chládek obvinění odmítá, považuje je za útok na sebe, za kterým stojí předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy