Zaorálek: Reakce USA je jako úder pěstí. Zeman chce vyšetřit chemické útoky, pak bude hodnotit

Domácí Lukáš Prchal ČTK Domácí, Lukáš Prchal, Jan Menšík, ČTK
Aktualizováno 7. 4. 2017 16:12
Koaliční politici souhlasí s raketovým úderem americké armády na Sýrii. Podle prezidenta Miloš Zemana je zásadní chemický útok vyšetřit. Premiér Bohuslav Sobotka doufá, že Trumpova rychlá odpověď na použití chemických zbraní pomůže k tomu, aby se už podobné útoky neopakovaly. Podle předsedy ODS není situace v Sýrii bez vojenských akcí Američanů řešitelná. Spojené státy v noci zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib.
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha  - Většina vrcholných českých politiků souhlasí s nočním útokem amerických vojsk na Sýrii. Prezident Miloš Zeman uvedl, že okolnosti nasazení chemických zbraní by ale nejprve měla posoudit nezávislá vyšetřovací komise.

"Pouze říkám, že (americký úder) je oprávněný tehdy, jestliže to byl útok na základnu, z níž vzlétla letadla s chemickými zbraněmi. A jestliže tomu bylo opravdu tak, jestli to chemické bombardování bylo způsobeno syrskou vládou nebo syrskou armádou, to by měla vyšetřit nezávislá komise," řekl.

"Uvítal bych, kdyby tuto událost vyšetřila nezávislá komise pod gescí Rady bezpečnosti (OSN) s tím, že kdyby kdokoli bránil této komisi v jejím vyšetřování, tak už sám tím, že by tomu bránil, by se definoval jako viník této akce, de facto chemické války," dodal prezident.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že rychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa pomůže tomu, aby se v Sýrii už neopakovaly útoky chemickými zbraněmi. Nasazení těchto zbraní označil na Twitteru za nepřijatelný zločin.

K ukončení konfliktu v Sýrii je ale podle něj stále třeba spolupráce mezi Západem a Východem. "I nadále je zřejmé, že k definitivnímu ukončení války v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán," napsal Sobotka.

V podobném duchu se vyjádřil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou," řekl ministr. 

I ministerstvo zahraničí vnímá americký zásah v Sýrii jako snahu předejít dalším chemickým útokům proti civilistům.

"Česká republika chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu. ČR silně odsuzuje barbarský útok proti civilistům v provincii Idlib a požaduje okamžité vyšetření útoku ze strany Organizace pro zákaz chemických zbraní ve spolupráci s Radou bezpečnosti OSN," napsalo ministerstvo na Twitteru.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek pak americký zásah přirovnal k úderu pěstí. "Spojené státy podnikly vojenský útok na letiště v Sýrii, což je taková věc, která připomíná nepředvídatelný úder pěstí. Když je to nepředvídatelné, tak to vyvolává bouřlivé reakce," prohlásil ministr v proslovu na Pražském studentském summitu.

Novinářům poté řekl, že konflikt v Sýrii nelze vyřešit vojenskou cestou. Syřané si podle něj musejí své vedení vybrat sami. "Přestaňte v evropských zemích vést řeči, zda chcete, nebo nechcete Asada. V Sýrii to zní velmi podivně. Jsou tam přesvědčeni, že si svého představitele mají Syřané zvolit sami a nemá být prosazovaný někým odněkud," doplnil ministr.

"Cesta k míru a konci násilí v Sýrii vede pouze přes jednací stůl, přes Radu bezpečnosti. Doufám, že se bude schopna sejít i po útoku, začít jednat. A že se vrátí k tomu tématu vyšetřovací komise, která by měla vyšetřit, kdo je odpovědný za to, co se v provincii Idlib stalo," dodal.

Také podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) je vojenská akce, která zamezí dalšímu zabíjení civilistů, namístě. "Je ale velká škoda, že si prezident Trump nesedl s Putinem kvůli syrské občanské válce k jednacímu stolu hned po své inauguraci," napsal s tím, že politická řešení jsou vždy lepší než ta vojenská.

Předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek ocenil, že USA nejdou cestou izolacionismu. "Souhlasím, že je třeba zvěrstva ukončit," dodal.

Podobně reaguje i většina opozičních politiků. Podle předsedy ODS Petra Fialy nelze použití chemických zbraní tolerovat. Navíc je podle něj situace v Sýrii bez amerického zásahu neřešitelná.

"Donald Trump trestá Asada za chemický útok v Sýrii. Má můj respekt," napsal na Twitter předseda TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že na takové zločiny musí přijít rychlá odpověď.

"Byl to správný signál ve správnou chvíli, protože není možné tolerovat použití chemických zbraní nikomu a nikde na světě. Je strašná škoda, že Rusko v Radě bezpečnosti blokuje přijetí rezoluce v této věci. Teď je ten správný čas, kdy by mezinárodní mocnosti měly zasednout a konflikt v Sýrii měly řešit u jednacího stolu a ujednotit se na postupu," řekl předseda STAN Petr Gazdík.

Americký úder zatím ostře odsoudili pouze komunisté. "Odsuzuji útok vedený ze strany USA. Vypálení raket Tomahawk bez výsledků mezinárodního vyšetřování chemického útoku je jen kovbojským ukazováním svého ega," napsala na Twitteru europoslankyně Kateřina Konečná.

Akce podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nemá souhlas Rady bezpečnosti OSN. "Destabilizuje to tu situaci a oddaluje řešení konfliktu," řek. Předpokládá, že se kvůli zásahu ještě dnes sejde Rada bezpečnosti. "Není jasné, odkud se vzalo to rozhodnutí o útoku, mně to někdy připadá, že ve Spojených státech ještě dál působí síly, které tam zbyly po (exprezidentovi) Baracku Obamovi," uvedl Filip.

Spojené státy v noci na pátek zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo 50 až 60. Americký zásah podpořila Británie i Francie, Rusko ho odsoudilo.

USA zaútočily na Sýrii. Ze svých lodí odpálily 59 raket Tomahawk. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy