Sobotka promluví s Merkelovou o investicích do Škoda Auto

ČTK ČTK
9. 3. 2014 13:45
Premiér také uvedl, že je důležité, aby Česko bylo v budoucnu maximálně energeticky nezávislé.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce s kancléřkou Angelou Merkelovou na schůzce příští týden primárně mluvit o německých investicích v ČR.

Je šance na další rozšíření výroby ve společnosti Škoda Auto, uvedl v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Podle něj je to velmi důležité téma pro zvýšení počtu pracovních míst v Česku.

Sobotka uvedl, že s kancléřkou bude hovořit také o fungování Evropy, posilování evropského vlivu na to, aby se propojovaly energetické soustavy jednotlivých členských zemí.

"To ve skutečnosti zvyšuje naši nezávislost a zvyšuje to naší politickou svobodu," uvedl premiér. Dodal, že pro suverénní stát je to velmi důležité.

Premiér navštíví společnost Volkswagen ve Wolfsburgu. Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen, který je největším výrobcem automobilů v Evropě a do roku 2018 se hodlá stát největší automobilkou na světě.

Sobotka: Důležitá je energetická nezávislost

Premiér v ČT promluvil i o výzvě visegrádské čtyřky vůči USA k rozšíření břidlicového plynu do Evropy. Podle Sobotky výzva zapadá do dlouhodobé snahy Česka posílit svou energetickou nezávislost. Odmítl, že by tato žádost mohla přispět ke zvýšení napětí ve vztazích Ruska a Ukrajiny.

Země visegrádské čtyřky nyní pro své zásobování výrazně využívají plyn dodávaný z Ruska přes Ukrajinu.

"Je důležité, abychom do budoucna byli maximálně nezávislí z hlediska orientace na energetické zdroje. A protože Polsko připravuje terminál, který by měl mít možnost přijímat poměrně velké kapacity a potom je transferovat do Evropy včetně České republiky, tak je logické, že se náš velvyslanec k této iniciativě připojil, prostě proto, že to navazuje na naši dlouhodobou politiku," řekl Sobotka.

Výzva velvyslanců zemí visegrádské čtyřky byla adresována předsedům obou komor amerického Kongresu Johnu Boehnerovi a Harrymu Reidovi.

Šéf Sněmovny reprezentantů Boehner v reakci vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby "vyslyšel spojence" a "učinil, co je v jeho silách", aby využil amerických energetických zdrojů k tomu, aby omezil závislost přátel USA na Rusku.

Podle Sobotky Česko připojením se k dopisu ke stupňování krize na Ukrajině nepřispělo, protože naopak intenzivně pracuje na jejím diplomatickém uklidnění.

Podle americké vlády je Rusko na vývozu plynu závislé natolik, že je zastavení dodávek do Evropy nepravděpodobné i v podmínkách zostřeného konfliktu Moskvy s Ukrajinou.

Sobotka dnes řekl, že neočekává výpadky dodávek plynu a ropy do střední Evropy, pokud se podaří politicky vyřešit problémy na Ukrajině a ekonomicky ji stabilizovat. Připomněl také, že ČR není na dovozu surovin z východu jednostranně závislá.

 

Právě se děje

Další zprávy