Sobotka: Polská premiérka si na pietu k Osvětimi nestěžovala

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
8. 1. 2015 11:26
Oslavy výročí osvobození Osvětimi se uskuteční v Polsku i Česku. Podle polských médií se šéfce kabinetu "konkurenční" akce nelíbí.
Foto: Reuters

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka odmítl, že by si u něj polská premiérka Ewa Kopaczová stěžovala na české oslavy osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

O údajném telefonátu informovala ve čtvrtek polská média. Vzpomínková akce připravovaná v Česku vzbudila již dříve kontroverzi, především kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman na akci pozval ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky.

Podle premiéra jsou ale informace polských médií nepravdivé. "Žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl," napsal deníku Aktuálně.cz premiér v SMS zprávě.

Česká akce podle něj rozhodně není konkurencí polské pietě. "Totéž se týká pietních aktů, které proběhnou v Terezíně a na Pražském hradě. Naše země si tak chce připomenout Terezínskou deklaraci, která se zabývá odkazem holokaustu," dodal Sobotka.

Dilema státníků: Do Polska, či Česka?

Problém ovšem je, že pozvaní státníci ze 47 zemí budou v Česku přítomni ve stejný den, kdy se koná pieta v Polsku. A většina z nich tak návštěvu Osvětimi nestihne.

"Doufali jsme, že by mohli posléze přejet do Polska, ale ukázalo se, že to není logisticky možné. Osobně nejsem úplně rád, že se to takto kryje, ale už se nedá nic dělat," uvedl za Evropský židovský kongres, který akci pořádá, Jan Kraus.

Připomněl také, že obě akce se mají doplňovat. Polská strana nechá promluvit především přeživší holocaustu a vystoupení politiků si nepřeje. Židovské organizace nejsou v přístupu k akci jednotné - ta česká se například distancovala od pozvání ruského prezidenta.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy