Sobotka: Minimální mzda poroste, v lednu o 500 korun

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 4. 2014 12:16
Premiér na jednání Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) slíbil, že od ledna by měla minimální mzda vzrůst na 9000 korun.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vláda Bohuslava Sobotky navrhne, aby se minimální mzda od ledna zvedla ze současných 8500 korun na rovných 9000. Limit by se pak měl zvyšovat každý rok.

Premiér to prohlásil na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a vysloužil si tím hlasitý potlesk odborářů. S projevem vystoupil i prezident Miloš Zeman, i on podpořil další růst minimální mzdy. Prohlásil také, že chce svolat schůzku s představiteli ČMKOS a poté se s nimi chce scházet pravidelně.

Minimální mzda by se podle Sobotky měla o 500 korun navýšit už od ledna. "Rozumím tomu, že jedním z prioritních požadavků odborů je tlak na to, aby mzda rostla," vysvětlil a připomněl, že za vlády pravicových vlád se minimální mzda několik let nezvedala.

"Tady je obrovský dluh z hlediska výše minimální mzdy, ale my jej nemůžeme vyřešit celý naráz," dodal. Konkrétní tempo růstu tak podle něj bude záležet na vývoji ekonomiky, vše také ovlivní jednání tripartity.

"Nebudeme jen informovat"

Premiér při svém projevu také slíbil, že povede se všemi stranami plnohodnotný sociální dialog.

Česká minimální mzda v evropském srovnání.
Česká minimální mzda v evropském srovnání. | Foto: Jiří Kropáček

"To neznamená, že vláda bude pouze informovat sociální partnery o tom, k jakým rozhodnutím dospěla. Plnohodnotný sociální dialog neznamená, že vláda bude pouze dávat na vědomí koncepční a zásadní rozhodnutí, která učinila. Plnohodnotný sociální dialog znamená, že sociální partneři, odbory i zaměstnavatelé budou mít možnost vstoupit do celého procesu vytváření vládních rozhodnutí," řekl premiér.

Nově zvolený předseda ČMKOS Josef Středula dodal, že by si dovedl představit ještě větší zvyšování minimální mzdy. Česko je podle něj v tomto ohledu jednou z nejhorších zemí. "Necítíme, že bychom měli mít tak nízkou minimální mzdu," dodal.

Motivace chodit do práce

Zvyšování minimální mzdy podpořil ve svém projevu i Zeman. "Plně podporuji úsilí o další zvyšování minimální mzdy, protože lidé by měli mít motivaci chodit do práce a nežít na sociálních dávkách," dodal.

Foto: Vojtěch Marek

Připomněl také, že premiér Petr Nečas po tehdejším jednání tripartity prohlásil, že minimální mzda poroste "jen přes jeho politickou mrtvolu".

Prezident se ve svém projevu nevyhnul ani kritice odborů; vyčetl jim klesající počet členů a vnitřní rozkoly. "Odbory bude silné, pouze pokud budou jednotné," řekl. Kromě rostoucí mzdy by se také podle něj měli zaměstnanci častěji podílet na řízení podniků a zasedat tak například v dozorčích radách.

Pak poblahopřál novému předsedovi a potvrdil, že bývalý šéf odborů Jaroslav Zavadil zůstává jeho poradcem pro sociální politiku.

S představiteli ČMKOS se prezident podle svých slov dohodl na pravidelných společných schůzkách.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy