Sobotka mandát nesloží. Nenechám se zastrašit nátlakem funkcionářů, odmítám hnědnutí ČSSD, řekl

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 25. 11. 2017 20:19
Premiér Bohuslav Sobotka odmítl výzvu jihomoravské ČSSD a poslaneckého mandátu se nevzdá, napsal Aktuálně.cz.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jakub Plíhal

Praha/Břeclav - Premiér Bohuslav Sobotka ostře odmítl výzvu jihomoravské ČSSD, aby se v reakci na volební debakl vzdal poslanecké funkce. Bývalý předseda strany v reakci pro Aktuálně.cz zdůraznil, že on osobně i jeho organizace dosáhli ve volbách dobrých výsledků.

"Mandát poslance mám díky voličům ČSSD, kteří mi dali na jižní Moravě více než 7000 preferenčních hlasů, což byl druhý nejlepší výsledek mezi kandidáty ČSSD v celé republice," napsal Sobotka v SMS.

"Moje okresní organizace ve Vyškově dosáhla nejlepšího volebního výsledku pro ČSSD v zemi. Není žádný důvod, abych na demokraticky získaný mandát rezignoval. Nenechám se zastrašit ani odradit předem zorganizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů," zdůraznil.

"Sociální demokracii jsem obnovoval v roce 1989 a prosazoval jsem sociálně demokratické hodnoty v dobách dobrých i zlých a vždycky budu bojovat proti tomu, aby se z ČSSD stala hnědnoucí, nedemokratická a netolerantní strana," dodal.

Sobotku ke složení mandátu v sobotu vyzvala jihomoravská ČSSD. V usnesení, které jihomoravská ČSSD v sobotu přijala, se přímo hovoří o volebním debaklu. Hlavní politickou odpovědnost za něj krajské ČSSD nese Sobotka. "Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele," prohlásil podle ČTK člen krajského výboru strany Pavel Blažík.

Sobotkovo vyjádření už zkritizoval někdejší vnitrostranický rebel z jihu Moravy Michal Hašek. "Za 'několik zmanipulovaných funkcionářů' považuje bývalý předseda strany 78 delegátů vlastní krajské konference zastupujících členskou základnu, kteří jej dnes k odchodu vyzvali? Mám vážnou obavu, že s restartem ČSSD to dopadne blbě a sociální demokracie půjde do kytek," napsal Hašek na svůj Facebook.

 

Právě se děje

Další zprávy