Sobotka nechce Schillerovou jako náhradnici za Babiše. Kvůli působení v Agrofertu odmítl i Brabce

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 15. 5. 2017 12:52
Hodinu se v pondělním ránu marně pokoušeli zástupci ANO přesvědčit premiéra Bohuslava Sobotku, aby navrhl prezidentovi místo Andreje Babiše za novou ministryni financí Alenu Schillerovou. Podle Sobotky je ale současná náměstkyně ministra financí až příliš spjata s Babišem. Politická krize se tak zřejmě dál prohloubí, protože dojde k dalším střetům Sobotky nejen s Babišem, ale také prezidentem Milošem Zemanem, který o víkendu označil možné nejmenování Schillerové za porušení koaliční smlouvy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí ANO musí dál hledat náhradníka do vlády za svého předsedu a dosavadního ministra financí Andreje Babiše. Premiér Bohuslav Sobotka totiž v pondělí ráno oznámil, že dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou v čele resortu financí nechce.

"Alena Schillerová nemá potřebné předpoklady pro dobrý výkon funkce ministryně financí, žádám ANO o urychlené předložení jiného návrhu," sdělil Sobotka v tiskové zprávě. Tuto zprávu sepsal ještě před koaliční schůzkou s tím, že se s náměstkyní Schillerovou ani nesešel.

Po jednání koalice pak novinářům vysvětlil další podrobnosti, proč tuto ženu jako šéfku státní pokladny nechce. "Paní Schillerová je velmi silně spojována s Andrejem Babišem a já nemám záruku v její osobě samostatného výkonu funkce ministra financí. Pokud někoho chci jmenovat do funkce takto důležité, musím mít záruku, že ten člověk bude postupovat samostatně, nezávisle, že to je dostatečně silná osobnost a že to vlastně není jenom někdo, kdo je nastrčený, kdo je nějakou prodlouženou rukou. To v případě paní Schillerové nemám," řekl doslova.

S jeho stanoviskem vyjádřil ostrý nesouhlas jak Babiš, tak sama Schillerová. "Jsem ze stanoviska pana premiéra v šoku," reagovala a samu sebe označila za obyčejnou ženskou, která dlouhá léta poctivě slouží státu.

"Od 1. srpna 1993 pracuji ve finanční správě, kam jsem nastoupila. Postupně jsem po žebříčku kariéry postupovala, všechno jsem si vždycky odpracovala, vždycky jsem všechno dělala velmi ráda, od roku 2016 dělám náměstkyni, nemám žádné politické ambice," řekla Schillerová, která je nejbližším Babišovou spolupracovnicí na financích. "V mém životě není nic, za co bych se měla stydět, slova pana premiéra mě poškozují, jsem v šoku z jeho argumentů," míní. 

Schillerová zároveň vyjádřila zklamání nad tím, že se nemohla se Sobotkou setkat. "Čekala jsem, že se pan premiér se mnou sejde. Teď jsem docela v šoku, když jsem si přečetla jeho vyjádření. On se mnou vůbec nemluvil, nedal mi šanci, abych se k čemukoliv vyjádřila," uvedl Schillerová. "Nechápu, proč pan premiér náš návrh odmítl, když v koaliční smlouvě se jasně mluví o tom, že má náš návrh respektovat," přidal se Babiš.a označil Schillerovou za nejlepší kandidátku na šéfku státní pokladny.

Proti výměně za Babiše se ozval i Zaorálek

Sobotkovu oznámení předcházela o víkendu vyjádření předních politiků ČSSD, kteří dávali najevo, že mají výhrady k tomu, aby tato žena v čele ministerstva financí zasedla.

Například podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka Schillerová ve sněmovně velmi suverénně hájila, že kauza jednokorunových nedaněných dluhopisů, které Babiš před lety nakoupil od své tehdejší firmy, se vyšetřovat nemůže. "Ona se s tím velmi ztotožnila, ona je přímý partner pro finanční úřad. Já si nedovedu představit, že člověk, který to takto odmítal, to pak bude dělat," uvedl v neděli v Otázkách Václava Moravce České televize.

Samotný Babiš několikrát "dosazení" Schillerové hájil a tvrdil, že jejím jmenováním by Sobotka urychlil konec vládní krize. Tento názor řekl osobně Sobotkovi při jejich pátečním jednání. Hnutí ANO Sobotkovi doporučilo, aby uspíšil koaliční jednání, které svolal na čtvrteční podvečer, a neprodlužoval "agonii vlády".

Stejný názor zastával také prezident Miloš Zeman. Z Číny vzkázal, že by Schillerovou v čele financí akceptoval. Sobotka mu na to na sociálních sítích odpověděl, že by se neměl vyjadřování k návrhu, který mu nikdo nepředložil, a měl by řešit odvolání Babiše. Toto odvolání Sobotka navrhl už na začátku května.

"Prezident Zeman by se neměl vyjadřovat k návrhům, které mu nikdo nepředložil, a reagovat konečně na odvolání, které je na Hradě už od 5. května," sdělil premiér.

Sobotka nechce ministrem financí ani Brabce

Na pondělním jednání se zástupci ANO pokusili Sobotkovi navrhnout jako ministra financí i svého současného ministra životního prostředí Richarda Brabce, ale předseda vlády byl proti.

"Nemohl bych s touto nominací souhlasit, protože pan ministr Brabec asi šest let zastával vysokou manažerskou pozici ve struktuře Agrofertu, byl ředitelem Lovochemie, která byla součástí Agrofertu. A vzhledem k tomu, že řada témat, které jsou spojeny s ministrem financí, se týká Agrofertu, tak bych nechtěl, aby se ministr Brabec potenciálně dostal do střetu zájmů," uvedl Sobotka.  

Jediné, s čím šéf vlády souhlasil, bylo to, aby Brabec usedl místo Babiše do křesla místopředsedy vlády. "S tímto návrhem nemám žádný problém, a pokud budeme řešit personální návrhy směrem k prezidentu republiky, tak jsem připravený tyto návrhy předložit," podotkl Sobotka.

Andrej Babiš už avizoval, že do středy se pokusí navrhnout dalšího adepta na ministra financí. "Je jasné, že já z vlády odejdu, protože v takové vládě nechci být. Jako hnutí chceme krizi vyřešit velice rychle, budeme se snažit navrhnout dalšího kandidáta do středy. Čím dřív, tím líp. Mám ale obavu, jestli vůbec existuje někdo, kdo se bude panu premiérovi líbit," prohlásil Babiš s tím, že prodlužování krize nikomu neprospívá.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy