Premiér Sobotka: Na Hrad půjdu, 28. říjen není oslava prezidentových narozenin

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
27. 10. 2016 20:30
Bojkot předávání státních vyznamenání podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není řešením: "28.říjen patří nám všem, není to svátek pana prezidenta, vlády ani politiků." Neudělení Medaile za zásluhy Jiřímu Bradymu ale kritizuje. "Není dobré štěpit společnost na případu člověka, jehož zásluhy jsou nesporné," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz premiér. Osmaosmdesátiletému pamětníku holocaustu Sobotka v předvečer státního svátku udělil alespoň medaili prvního československého premiéra Karla Kramáře.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko / Economia

Jaký bude program premiéra republiky 28. října?

Nebude se nijak lišit od předchozích let. Jako předseda kabinetu reprezentuji vládu České republiky a budu ji zastupovat také na zítřejších důležitých vzpomínkových akcích. Půjdu na Vítkov a půjdu také večer na Pražský hrad na předávání státních vyznamenání.

A co ostatní sociálně demokratičtí vrcholní politici?

Myslím, že budou postupovat podle toho, jak jsme se dohodli. Takže předpokládám, že většina našich ministrů, poslanců a senátorů půjde jako každý rok na předávání státních vyznamenání. Je to největší slavnostní událost v rámci připomínek 28. října.

Sociální demokraté tedy nesouhlasí s důvody, kvůli kterým svou účast odmítli třeba poslanci ODS, TOP09 nebo i někteří koaliční zákonodárci? Tedy vyjádřit nesouhlas s chováním hlavy státu?

Nejsme stoupenci nějakých bojkotů. Pokud bychom začali s bojkoty, je otázka, kdo je bude organizovat za rok, dva, tři. Nepřetržitá série bojkotů oslav 28. října a předávání státních vyznamenání by tuhle unikátní tradici mohla zcela zničit. 28. říjen není oslava narozenin kteréhokoliv prezidenta, to je oslava státního svátku České republiky.

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve středu v České televizi označil ministra kultury Daniela Hermana za lháře. A to kvůli jeho výrokům o tom, že prezident odmítl jeho strýce Jiřího Bradyho vyznamenat kvůli schůzce Hermana s dalajlámou. Miloš Zeman to prý ale v úmyslu neměl už před tímto setkáním. Vy věříte svému ministrovi a jeho verzi příběhu?

Já si myslím, že je především důležité zklidnit emoce, podívat se na celou věc s odstupem. Mně je především líto pana Bradyho, myslím, že si to nezaslouží. Jeho osud naopak zasluhuje ocenění, to, co udělal pro lidi, pro lidská práva. Trošku mě mrzí, že se tady dostal do víru nějakého politického zápasu. Takže bych doporučoval zklidnit atmosféru.

A věříte ministru Hermanovi, že se věci kolem jeho strýce odehrály tak, jak tvrdí on?

Já nejsem vyšetřovatel ani investigativní novinář. Tady probíhal nějaký dialog mezi panem prezidentem a panem Hermanem. Pan Herman podle všeho chtěl podpořit udělení ocenění pro pana Bradyho. Pan prezident podle všeho usiloval o to, aby se pan Herman nesešel s dalajlámou. Každý měl nějaké své cíle a bohužel výsledkem je rozdělení společnosti a fakt, že pan Brady není na seznamu oceněných.

Vy jste ale definitivní seznam oceněných kontrasignoval...

Ale to bylo ještě před tím, než celá tato aféra vypukla. Když jsem kontrasignoval ten návrh, bylo to tuším minulý týden ve středu ráno, tak jsem neměl žádné informace o schůzkách mezi panem Hermanem a prezidentem a o tom, co se tam všechno odehrálo. Nevěděl jsem o žádném telefonátu. Kontrasignoval jsem seznam, který předložil prezident republiky. A já s tímto nechci mít nic společného, není v pravomoci předsedy vlády, aby ovlivnil, jaký seznam vyznamenaných prezident předloží. Je to pravomoc a zároveň zodpovědnost prezidenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy