Jednání o eurokomisaři pokračují. Koalice se stále nedohodla

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 14. 7. 2014 21:04
Koalice se ani v pondělí nedohodla na českém kandidátovi na eurokomisaře, jednání budou pokračovat v úterý večer.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Až ve středu odpoledne poletí předseda vlády Bohuslav Sobotka do Bruselu na mimořádné jednání Evropské rady, chce už mít vybrané jméno budoucího českého eurokomisaře. Na základě toho by s pravděpodobným budoucím šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem mohl jednat o portfoliu, které český zástupce získá.

Přestože všechny tři koaliční strany uznávají potřebu vyřešit tuto otázku co nejrychleji, ani sociální demokracie, ani hnutí ANO nechtějí od svých kandidátů ustoupit. Premiéra tak čeká těžká politická bitva. Pokud totiž nebude Česko kandidáta do středy mít, hrozí podle odborníků, že na něj může v bruselské exekutivě zbýt méně významný resort.

Hnutí ANO sice koncem minulého týdne navrhlo místo europoslance a bývalého lobbisty Pavla Teličky ministryni Věru Jourovou, u Sobotky však nejspíš narazí. "Myslím, že to není dobrá kandidatura, protože paní Jourová by neměla odcházet od rozdělané práce," uvedl premiér v neděli v České televizi.

Sociální demokracie pokračuje v podpoře ekonoma Pavla Mertlíka. Ten je připravený i na to, že se nakonec eurokomisařem nestane. "Beru to tak, že je to součástí běžného vyjednávání v bodech, kde jsou rozpory mezi jednotlivými stranami," řekl deníku Aktuálně.cz Mertlík s tím, že se Sobotkou naposledy mluvil těsně předtím, než ANO nominaci Jourové oznámilo.

I kvůli neochotě ke kompromisu šéf nejmenší koaliční strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připustil, že bude muset dojít na "tvrdé" hlasování.

ANO chtělo nominací Jourové odblokovat jednání

Už v pátek přitom nevyloučil, že by Jourovou mohli lidovečtí ministři podpořit. "Paní Jourová je žena, což byl jeden z důvodů, proč jsme přemlouvali paní Roithovou, čímž se šance výrazně zvyšuje," řekl Aktuálně.cz Bělobrádek.

Sama Jourová prý má indicie, že pokud by ji vláda nominovala, mohla by získat silné portfolio. Nejbližší by jí byla oblast regionálního rozvoje, podle svých slov by ale zvládla i další portfolia, například dopravy. Mertlíkovi je nejbližší post komisaře pro průmyslovou politiku.

ANO nominaci ministryně a zároveň jediné místopředsedkyně hnutí zdůvodňuje snahou o odblokování patové situace. A to i přesto, že by to pro hnutí mohlo znamenat určité problémy. Již dříve vláda ohlásila, že by jméno komisaře chtěla vybrat do konce července. Ještě předtím však chtěla vyjednat právě resort, který by České republice zajistil zásadní vliv na vývoj EU.

Odborníci oslovení ČTK upozorňují, že by si kabinet měl s výběrem kandidáta pospíšit, jinak by mohl "ostrouhat". "Nemyslím si, že by pan Juncker vystavoval bianco šek a čekal, s čím Česká republika přijde, až bude mít přidělené portfolio," uvedl politolog Petr Just.

Také podle Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky je nejvyšší čas, aby se strany domluvily na jednom, nebo více případných kandidátech. "Pokud k vyhlédnutým portfoliím nemají x jmen, na kterých se předem dohodly a která můžou diskutovat s Junckerem, tak je to špatně. Může být pozdě," varoval Dostál. Za příklad dává sousední Polsko. "Poláci mají čtyři jména, která ohlásili dopředu a uvedli i svoje priority. To je úplně jiná situace než u nás."

 

Právě se děje

Další zprávy