Sobotka: Kvůli Zemanovi dohodu o služebním zákonu nezruším

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2014 17:27
Zeman považuje za chybu, že dohoda vlády s částí opozice ruší generální ředitelství státní služby.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dohoda na služebním zákonu se kvůli kritickému názoru prezidenta Miloše Zemana rušit nebude. Další vyjednávání by totiž podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odložilo přijetí zákona a zpozdilo čerpání peněz z evropských fondů.

Zeman považuje za chybu, že dohoda vlády s částí opozice ruší generální ředitelství státní služby. Požaduje, aby na ministerstvech nebyli političtí náměstci. S názorem prezidenta na politické náměstky souhlasí opoziční ODS a TOP 09, dohodu s koalicí ale měnit nechtějí.

"Pan prezident má právo na svůj názor, ale dohodu s opozicí, která nám zajišťuje pro zákon kolem 150 hlasů, kvůli tomu bourat nebudeme," napsal v reakci na Zemanova slova Sobotka. Dohoda podle něj umožnila zprůchodnit zářijovou schůzi Sněmovny a navíc zajistí stabilitu služebního zákona v dalších volebních obdobích.

Příprava pokračuje

Na ministerstvu vnitra bude podle premiéra pokračovat příprava komplexního pozměňovacího návrhu, který odráží dohodu koalice s opozicí.

"Změna dohody a další vyjednávání by definitivně znemožnily, aby zákon začal platit od prvního ledna, a to by zpozdilo čerpání peněz z fondů EU. Věřím, že si pan prezident stejně jako vláda nepřeje, aby byla Česká republika, pokud jde o evropské fondy, opět nejpomalejší a nejhorší," podotkl také ministerský předseda.

Vypuštění politických náměstků už dříve požadovala pravicová opozice. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura souhlasí s tím, že političtí náměstci nebudou mít na úřadu co dělat.

ODS dohodu dodrží, věří Stanjura

"ODS ale určitě dodrží uzavřenou dohodu a nebudeme iniciovat nová jednání s vládou," napsal Stanjura. Stejně se vyjádřil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pokud by ale vláda své stanovisko přehodnotila, ODS podle Stanjury návrh bez politických náměstků podpoří.

Poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové), která se vyjednávání o podobě zákona účastnila, doufá, že existence politických náměstků nebude pro prezidenta důvodem, aby zákon vetoval.

Pan prezident má právo na svůj názor, ale dohodu s opozicí, která nám zajišťuje pro zákon kolem 150 hlasů, kvůli tomu bourat nebudeme.

Zda by hlava státu takové řešení zvažovala, nechtěl hradní mluvčí Jiří Ovčáček předjímat. Své výhrady podle něj sdělí Zeman vládě při nejbližší příležitosti.

S kritikou prezidenta v zásadě souhlasí šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura. Současná dohoda koalice s částí opozice podle něj nepovede k odpolitizování státní správy. "Považuji původní zákon za lepší než nyní dojednaný kompromis, který je uzavřen ze strachu z prezidenta," napsal zase předseda komunistů Vojtěch Filip. Zákon podle něj neodpolitizuje státní správu, a strany by proto neměly dělat z lidí hlupáky.

Posílení ministerstva vnitra podle Filipa ohrožuje funkčnost zákona. "Rozhodně není dobrým řešením nahradit generální ředitelství podřízením ministerstvu vnitra," míní také místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Politické náměstky nepovažuje za nutné, je podle něj ale hlavně na koalici, zda vyjde hlavě státu vstříc.

 

Právě se děje

Další zprávy