Sobotka, který rozjel tlak na Topolánka, rezignoval

Kateřina Eliášová
25. 3. 2010 19:03
Přemysl Sobotka složil funkce ve Výkonné radě i grémiu ODS
Přemysl Sobotka v klubku novinářů. O několik málo minut později opustil jednání a oznámil, že už se nehodlá podílet na vedení ODS.
Přemysl Sobotka v klubku novinářů. O několik málo minut později opustil jednání a oznámil, že už se nehodlá podílet na vedení ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání špiček ODS, které řeší krizi kolem svého předsedy po kontroverzních výrocích Mirka Topolánka na adresu církví a premiéra Fischera, přineslo první vyústění chvíli po svém začátku.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka, který jako první na počátku týdne veřejně vyzval Topolánka, ať uzná chybu a opustí vedení ODS, při zasedání hlav občanských demokratů sám rezignoval na vedoucí funkce.

Odchází jak z Výkonné rady, tak grémia ODS.

Podle informací Aktuálně.cz se předseda Senátu k rezignaci odhodlal po projevu Mirka Topolánka, který před spolustraníky označil Sobotku za hlavního viníka stranické krize a součást spiknutí proti ODS.

Bezprostředně po odchodu z bouřlivého a v té chvíli stále probíhajícího jednání poskytl Přemysl Sobotka tento rozhovor:

Aktuálně.cz: Proč jste rezignoval na funkce v grémiu ODS a výkonné radě a opouštíte jednání?

Pan předseda mě označil za součást rozsáhlého spiknutí a jako člověka, který celou tu akci spustil. Nechtěl jsem dostat výkonnou radu do situace, kdy bude hlasovat, zda tam mám, nebo nemám dále být, když je předseda takto přesvědčen o mé absolutní vině. Já si nemyslím, že jsem viník. Všem jsem tedy poděkoval, za to, že jsem od roku 2002 mohl celá ta léta být z hlediska ústavní funkce členem grémia a výkonné rady, a odešel jsem.

A.cz: Jaké je na výkonné radě rozložení sil?

Odešel jsem na úplném začátku, pan předseda přednesl svoji úvodní zprávu a označil mě za viníka vzniklé situace. Protože si myslím, že jsem člověk dostatečně dlouho vyrovnaný, dostatečně dlouho politikem a není důvodu, abych byl takto veřejně ostouzen, tak jsem odešel. Proč mám uvádět své kolegy, z nichž mají mnozí podobný názor jako já, do situace, aby o mě hlasovali.

A.cz: Ve středu vás kritizoval nejen Mirek Topolánek, ale i šéf poslanců Petr Tluchoř, který uvedl, že jste ODS víc poškodil vy svým pondělním vystoupením, než Topolánek výroky. Co si o jeho tvrzení myslíte?

No tak ať se podívá na záznam, který běží v televizích a na facebooku, jak Mirek Topolánek mluvil pro nejmenovaný časopis. Já jsem nebyl žádným viníkem, jen jsem reagoval na jeho vystoupení, na to, co pronášel. Z jeho pohledu to může být stokrát vytrženo z kontextu, ale předseda konzervativní politické strany by měl být předsedou i včetně svého chování.

A.cz: Pokud by na výkonné radě skutečně došlo na hlasování a Mirek Topolánek byl vyškrtnut z kandidátky, pořád ještě by to ODS mohlo zlepšit výsledek ve volbách?

Nebudu předjímat. Jednání začalo před půl hodinou. Nechci spekulovat, zda by to pomohlo.

A.cz: Bylo podle vás Topolánkovo jednání natolik závažné, aby se výkonná rada ODS uchýlila ke kroku, který nikdy v minulosti neučinila? Totiž vyškrtnout lídra kandidátky...

Mám skutečně hodně reakcí a z osmdesáti procent se ztotožňují, že byla veliká chyba Mirka Topolánka takto vystupovat. Je ale výsostné právo výkonné rady to udělat. Vzhledem k tomu, že ani nemám právo hlasovat, to nechci dál hodnotit.

A.cz: Jak vidíte svoji budoucnost v ODS, když jste na místa ve výkonné radě a v grémiu rezignoval?

Já jsem předsedou ODS Libereckého kraje a chci tam vyhrát volby. Této funkce se v žádném případě nevzdám, mám od pondělka téměř stoprocentní podporu. Až na pár jedinců.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 58 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy