reklama
 
 

Sobotka, který rozjel tlak na Topolánka, rezignoval

25. 3. 2010 19:03
Přemysl Sobotka složil funkce ve Výkonné radě i grémiu ODS

Praha - Jednání špiček ODS, které řeší krizi kolem svého předsedy po kontroverzních výrocích Mirka Topolánka na adresu církví a premiéra Fischera, přineslo první vyústění chvíli po svém začátku.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka, který jako první na počátku týdne veřejně vyzval Topolánka, ať uzná chybu a opustí vedení ODS, při zasedání hlav občanských demokratů sám rezignoval na vedoucí funkce.

Odchází jak z Výkonné rady, tak grémia ODS.

Podle informací Aktuálně.cz se předseda Senátu k rezignaci odhodlal po projevu Mirka Topolánka, který před spolustraníky označil Sobotku za hlavního viníka stranické krize a součást spiknutí proti ODS.

Bezprostředně po odchodu z bouřlivého a v té chvíli stále probíhajícího jednání poskytl Přemysl Sobotka tento rozhovor:

Aktuálně.cz: Proč jste rezignoval na funkce v grémiu ODS a výkonné radě a opouštíte jednání?

Pan předseda mě označil za součást rozsáhlého spiknutí a jako člověka, který celou tu akci spustil. Nechtěl jsem dostat výkonnou radu do situace, kdy bude hlasovat, zda tam mám, nebo nemám dále být, když je předseda takto přesvědčen o mé absolutní vině. Já si nemyslím, že jsem viník. Všem jsem tedy poděkoval, za to, že jsem od roku 2002 mohl celá ta léta být z hlediska ústavní funkce členem grémia a výkonné rady, a odešel jsem.

A.cz: Jaké je na výkonné radě rozložení sil?

Odešel jsem na úplném začátku, pan předseda přednesl svoji úvodní zprávu a označil mě za viníka vzniklé situace. Protože si myslím, že jsem člověk dostatečně dlouho vyrovnaný, dostatečně dlouho politikem a není důvodu, abych byl takto veřejně ostouzen, tak jsem odešel. Proč mám uvádět své kolegy, z nichž mají mnozí podobný názor jako já, do situace, aby o mě hlasovali.

A.cz: Ve středu vás kritizoval nejen Mirek Topolánek, ale i šéf poslanců Petr Tluchoř, který uvedl, že jste ODS víc poškodil vy svým pondělním vystoupením, než Topolánek výroky. Co si o jeho tvrzení myslíte?

No tak ať se podívá na záznam, který běží v televizích a na facebooku, jak Mirek Topolánek mluvil pro nejmenovaný časopis. Já jsem nebyl žádným viníkem, jen jsem reagoval na jeho vystoupení, na to, co pronášel. Z jeho pohledu to může být stokrát vytrženo z kontextu, ale předseda konzervativní politické strany by měl být předsedou i včetně svého chování.

A.cz: Pokud by na výkonné radě skutečně došlo na hlasování a Mirek Topolánek byl vyškrtnut z kandidátky, pořád ještě by to ODS mohlo zlepšit výsledek ve volbách?

Nebudu předjímat. Jednání začalo před půl hodinou. Nechci spekulovat, zda by to pomohlo.

A.cz: Bylo podle vás Topolánkovo jednání natolik závažné, aby se výkonná rada ODS uchýlila ke kroku, který nikdy v minulosti neučinila? Totiž vyškrtnout lídra kandidátky...

Mám skutečně hodně reakcí a z osmdesáti procent se ztotožňují, že byla veliká chyba Mirka Topolánka takto vystupovat. Je ale výsostné právo výkonné rady to udělat. Vzhledem k tomu, že ani nemám právo hlasovat, to nechci dál hodnotit.

A.cz: Jak vidíte svoji budoucnost v ODS, když jste na místa ve výkonné radě a v grémiu rezignoval?

Já jsem předsedou ODS Libereckého kraje a chci tam vyhrát volby. Této funkce se v žádném případě nevzdám, mám od pondělka téměř stoprocentní podporu. Až na pár jedinců.

autor: Kateřina Eliášová | 25. 3. 2010 19:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama