Sobotka, který rozjel tlak na Topolánka, rezignoval

Kateřina Eliášová
25. 3. 2010 19:03
Přemysl Sobotka složil funkce ve Výkonné radě i grémiu ODS
Přemysl Sobotka v klubku novinářů. O několik málo minut později opustil jednání a oznámil, že už se nehodlá podílet na vedení ODS.
Přemysl Sobotka v klubku novinářů. O několik málo minut později opustil jednání a oznámil, že už se nehodlá podílet na vedení ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jednání špiček ODS, které řeší krizi kolem svého předsedy po kontroverzních výrocích Mirka Topolánka na adresu církví a premiéra Fischera, přineslo první vyústění chvíli po svém začátku.

Šéf Senátu Přemysl Sobotka, který jako první na počátku týdne veřejně vyzval Topolánka, ať uzná chybu a opustí vedení ODS, při zasedání hlav občanských demokratů sám rezignoval na vedoucí funkce.

Odchází jak z Výkonné rady, tak grémia ODS.

Podle informací Aktuálně.cz se předseda Senátu k rezignaci odhodlal po projevu Mirka Topolánka, který před spolustraníky označil Sobotku za hlavního viníka stranické krize a součást spiknutí proti ODS.

Bezprostředně po odchodu z bouřlivého a v té chvíli stále probíhajícího jednání poskytl Přemysl Sobotka tento rozhovor:

Aktuálně.cz: Proč jste rezignoval na funkce v grémiu ODS a výkonné radě a opouštíte jednání?

Pan předseda mě označil za součást rozsáhlého spiknutí a jako člověka, který celou tu akci spustil. Nechtěl jsem dostat výkonnou radu do situace, kdy bude hlasovat, zda tam mám, nebo nemám dále být, když je předseda takto přesvědčen o mé absolutní vině. Já si nemyslím, že jsem viník. Všem jsem tedy poděkoval, za to, že jsem od roku 2002 mohl celá ta léta být z hlediska ústavní funkce členem grémia a výkonné rady, a odešel jsem.

A.cz: Jaké je na výkonné radě rozložení sil?

Odešel jsem na úplném začátku, pan předseda přednesl svoji úvodní zprávu a označil mě za viníka vzniklé situace. Protože si myslím, že jsem člověk dostatečně dlouho vyrovnaný, dostatečně dlouho politikem a není důvodu, abych byl takto veřejně ostouzen, tak jsem odešel. Proč mám uvádět své kolegy, z nichž mají mnozí podobný názor jako já, do situace, aby o mě hlasovali.

A.cz: Ve středu vás kritizoval nejen Mirek Topolánek, ale i šéf poslanců Petr Tluchoř, který uvedl, že jste ODS víc poškodil vy svým pondělním vystoupením, než Topolánek výroky. Co si o jeho tvrzení myslíte?

No tak ať se podívá na záznam, který běží v televizích a na facebooku, jak Mirek Topolánek mluvil pro nejmenovaný časopis. Já jsem nebyl žádným viníkem, jen jsem reagoval na jeho vystoupení, na to, co pronášel. Z jeho pohledu to může být stokrát vytrženo z kontextu, ale předseda konzervativní politické strany by měl být předsedou i včetně svého chování.

A.cz: Pokud by na výkonné radě skutečně došlo na hlasování a Mirek Topolánek byl vyškrtnut z kandidátky, pořád ještě by to ODS mohlo zlepšit výsledek ve volbách?

Nebudu předjímat. Jednání začalo před půl hodinou. Nechci spekulovat, zda by to pomohlo.

A.cz: Bylo podle vás Topolánkovo jednání natolik závažné, aby se výkonná rada ODS uchýlila ke kroku, který nikdy v minulosti neučinila? Totiž vyškrtnout lídra kandidátky...

Mám skutečně hodně reakcí a z osmdesáti procent se ztotožňují, že byla veliká chyba Mirka Topolánka takto vystupovat. Je ale výsostné právo výkonné rady to udělat. Vzhledem k tomu, že ani nemám právo hlasovat, to nechci dál hodnotit.

A.cz: Jak vidíte svoji budoucnost v ODS, když jste na místa ve výkonné radě a v grémiu rezignoval?

Já jsem předsedou ODS Libereckého kraje a chci tam vyhrát volby. Této funkce se v žádném případě nevzdám, mám od pondělka téměř stoprocentní podporu. Až na pár jedinců.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy