Česko nepotřebuje hysterii a strach, řekl Sobotka. K žalobě na kvóty se Češi nepřipojí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 11. 2015 23:47
V Česku podle dostupných informací nehrozí žádné teroristické nebezpečí. Není tak důvod rušit tradiční akce a lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky, uvedl premiér po mimořádném jednání vlády. V neděli na summitu EU Sobotka podpoří dohodu s Tureckem. A nepřipojí se k žalobě, kterou chce Slovensko podat kvůli uprchlickým kvótám.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Česká republika nepotřebuje jakoukoliv hysterii, podléhání strachu a dělání kroků, které nemají racionální odůvodnění. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to uvedl po sobotním mimořádném jednání vlády. 

Zopakoval, že v Česku podle dostupných informací nehrozí žádné teroristické nebezpečí. Není tak důvod rušit tradiční akce. Lidé by si neměli nechat zkazit vánoční svátky, dodal premiér.

Na schůzi vlády ministři rozhodovali i o postoji České republiky ke kvótám na přerozdělování uprchlíků, o nichž se bude v neděli mluvit na summitu EU - Turecko. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) navrhoval, aby se Praha připojila k žalobě proti kvótám, vláda však v sobotu rozhodla, že žalobu nepodpoří.

Nechceme ztratit pozice

"Vláda nadále zastává a bude zastávat stanovisko, že se Česká republika k žalobě nepřipojí," uvedl předseda vlády. "Naopak, vidíme v tom rizika z hlediska destrukce pozice, kterou dnes máme v EU," doplnil.

Podle premiéra by se české vládě hůř bránilo zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků.

Andrej Babiš tvrdí, že kvóty nefungují a jsou nesmyslné. Česko by se proto mělo připojit ke Slovensku, které žalobu podá. Babišův nápad už v pátek odmítl předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

"Na vládě se to diskutovalo a většina ministrů vyslovila nesouhlas s tímto nápadem," vysvětlil v sobotu Sobotka.

Na nedělním mimořádném summitu EU s Tureckem také Praha podpoří dohodu s Turky, vyplývá z vládou schváleného mandátu pro premiéra. Česko ale bude požadovat, aby Turecko zajistilo regulaci migrace, ochranu vlastních hranic a zastavilo volné působení pašeráků lidí.

Vánoční akce? Nerušit

"Jsem velice rád, že dnes vládu jak ministr vnitra, tak ředitelé všech tří zpravodajských služeb a policejní prezident ujistili o tom, že nemáme žádné aktuální informace o hrozbě jakéhokoliv teroristického nebezpečí nebo útoku na území České republiky," uvedl premiér k bezpečnostní situaci v Česku.

Zvýšená bezpečností opatření sice stále platí, je to však kvůli zhoršené situaci ve Francii či Belgii, nikoliv v Česku.

"Byť nesmíme podcenit vůbec nic, tak to, co si myslím, že rozhodně nepotřebujeme, je jakákoliv hysterie, jakékoliv podléhání strachu tak, abychom dělali kroky, které nemají žádné racionální odůvodnění. Skutečně není žádný důvod, abychom v České republice v příštích týdnech rušili tradiční akce, které souvisejí s tím, že přichází Vánoce," řekl předseda vlády.

Doplnil, že kdyby měla policie u konkrétní akce pochybnosti, bude samozřejmě kontaktovat příslušné organizátory.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dodal, že Česko nemá žádné bezpečnostní problémy v souvislosti s migrací ani žádné navrátilce z bojů za Islámský stát. Podle něj v ČR vrcholila migrační krize v letních měsících, v posledních týdnech policie zadržela 27, 14 a nakonec deset běženců.

Kapacita v detenčních zařízeních není naplněna ani z deseti procent.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy