Výměna Válkové za Pelikána byla prospěšná, teď musíme prosadit důležité zákony, oznámil Sobotka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 21. 11. 2016 10:12
Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka začal v pondělí brzy ráno další kolo jednání s některými členy vlády, které se rozhodl "proklepnout". Na řadě byl ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán, v týdnu se sejde Sobotka ještě s dalšími čtyřmi členy kabinetu. Oba muži nejvíce času strávili diskusí o tom, jak "protlačit" Poslaneckou sněmovnou hned několik důležitých změn zákonů, které jsou zatím na stolech poslanců.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) byl dalším členem vlády, se kterým se sešel premiér Bohuslav Sobotka. Jejich setkání začalo v pondělí už půl hodiny po sedmé ráno a skončilo přibližně po hodině.

"Na resortu justice je bohužel trošku vidět, že došlo k personální změně, a na začátku volebního období bylo tempo prací evidentně nižší," sdělil Sobotka po schůzce s tím, že změna na postu ministra byla k lepšímu. Pelikán nahradil svou předchůdkyni Helenu Válkovou, kterou se rozhodlo vyměnit hnutí ANO. 

Oba muži nejvíce času strávili diskusí o tom, jak "protlačit" Poslaneckou sněmovnou hned několik důležitých změn zákonů, které jsou zatím na stolech poslanců. Sobotka několikrát upozorňoval, že toto schválení považuje za velmi důležité, a Pelikán mu děkoval za takovou podporu.

"Velice jsem uvítal schůzku s panem premiérem, velký balík zákonů ve sněmovně mi dělá starosti. Pan premiér mi vyjádřil podporu i obavu, aby se někde zákony 'nezasekly' a stihly se projednat," uvedl Pelikán.

Insolvence i zaměstnávání vězňů

Premiér označil za nejpodstatnější zákon o bezplatné právní pomoci, novelizaci insolvenčního zákona, která se týká zjednodušení osobních bankrotů, a regulaci exekutorů. Hodně důležitý je pro něj také vznik registru, který by obsahoval informace politiků o vedlejších příjmech. 

"To jsou normy, které potřebujeme, aby prošly parlamentem, týkají se oblasti, která je z pohledu naší společnosti velmi problematická. Jde o to, aby lidé, kteří se dostanou do složité finanční situace, měli šanci se z ní ještě někdy dostat, je potřeba pro to vytvořit podmínky," podotkl Sobotka, kterému Pelikán přikyvoval. "Nemám co dodat, jsou to i mé priority," řekl.

Na setkání padlo hodně slov také o zaměstnávání vězňů. Pelikán se mohl pochlubit, že pracuje přibližně třetina z nich, tedy přes sedm tisíc lidí. Premiér to kvitoval a vyjádřil naději, že toto číslo se bude dál zvyšovat. Řeč padla i na elektronické náramky, které budou dostávat odsouzení lidé na svobodě. Celá záležitost se táhne roky, teď se ale zdá, že náramky už brzy začne spravedlnost skutečně používat. "Máme zpoždění za okolním světem," upozornil premiér.

O kontroverzní policejní reformě ministr s premiérem nemluvil

Předseda vlády a ministr spravedlnosti měli v minulých měsících největší rozpor v pohledu na policejní reorganizaci, ke které se Pelikán vyjadřoval velmi kriticky a označil ji za velmi nedůvěryhodnou. Naopak premiér se jednoznačně postavil za svého ministra Milana Chovance, který se pod reorganizaci podepsal. Na dotaz Aktuálně.cz, zda přišla řeč i na toto velmi důležité téma, zazněla odpověď, že ne. Pelikán se k celé záležitosti nechtěl vyjadřovat, Sobotka řekl, že čeká na výsledky poslanecké vyšetřovací komise, která se reorganizací zabývá.

"Je potřeba, aby komise vyslechla všechny svědky, kteří mají co říci k dané věci, a zveřejnila své stanovisko. Počkejme na výsledek," uvedl předseda vlády a dodal, že nemá žádné signály o tom, že by byly problémy v komunikaci mezi policií a státními zástupci. Tato skupina totiž při ohlášení policejní reorganizace k ní měla velké výhrady.   

Premiér a šéf sociální demokracie se snaží změnami ve vládě, v níž skončí ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, i schůzkami mimo jiné posílit své postavení uvnitř strany a před voliči, ale zatím naráží spíše na kritiku. Zejména zástupci koaličních stran, hnutí ANO a KDU-ČSL, mají výhrady k tomu, proč Sobotka necelý rok před volbami takto "hýbe" s vládou a tlačí na některé ministry. Kritika se ozývá také od některých členů ČSSD, kteří jsou dlouhodobě oponenty Sobotky.

Nejvíce očekávaná je schůzka s Hermanem

Už minulý týden se Sobotka sešel například s ministrem dopravy za ANO Danem Ťokem, ke kterému má ČSSD dlouhodobé výhrady.

Z dalších plánovaných schůzek bude nejvíce sledovaná ta čtvrteční, kdy se Sobotka sejde s ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL. Kromě Hermana bude v úterý jednat premiér s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD) a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), a v pátek s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO).

Sobotka prožívá v těchto týdnech těžké období. Nutně potřebuje zvednout preference ČSSD. Nejdříve po prohraných krajských a senátních volbách oznámil, že by ČSSD měla v programu myslet kromě tradičních voličů také na obyvatele měst a mladé lidi, ale v pondělím rozhovoru pro Respekt toto zpochybnil. Podle něho je potřeba, aby se strana co nejvíce soustředila na tradiční voliče a sociální témata.

"Nesmíme opouštět naše voliče v klíčových sociálních tématech, která je zajímají. To se mi jeví jako podstatný prostor, který zatím nejsme schopni efektivně využít," řekl v rozhovoru.  "Vidím tu jako téma rodiny s dětmi, zdravotnictví. Dále situaci na trhu práce, postavení řady těch, kteří mají nejisté zaměstnání, napětí, které cítíme kolem sociálně vyloučených lokalit. Hledání pracovních příležitostí pro tyhle lidi," pokračoval s tím, že se ČSSD nemůže rozptylovat mnoha tématy, která jsou okrajová. Musíme se podívat na rodiny samoživitelů, na zvýšení dětských přídavků. A podívat se na dostupnost zdravotní péče," podotkl.

 

Právě se děje

Další zprávy