Sobotka: EU je bezpečný přístav, ale daňové ráje jsou chybou

ČTK ČTK
13. 11. 2014 12:23
Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že členství v Evropské unii zajišťuje Česku alespoň minimální stabilitu a bezpečnost. Zkritizoval však nedodržování fiskálních pravidel a daňové ráje.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Evropská unie je bezpečný přístav, který Česku garantuje alespoň minimální stabilitu a prosperitu. Při zahájení činnosti Národního konventu o EU to prohlásil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

V projevu nicméně kritizoval nedodržování pravidel a existenci daňových rájů v EU. Vrátil se také k nedávnému zformování Evropské komise.

Sobotka ocenil, jak Jean-Claude Juncker "zamíchal" rozdělením resortů eurokomisařů. Tím podle premiéra ukázal, že chce vést nezávislou Komisi, což odpovídá požadavku Česka na silnou Komisi. Připustil přitom, že z portfolia pro českou zástupkyni Věru Jourovou nadšený nebyl, ačkoli ho dříve označoval za úspěch.

"Evropu pokládám za určitý bezpečný přístav," uvedl Sobotka s odkazem na války na Balkáně a konflikt na Ukrajině. "Nám členství v Evropské unii garantuje minimální stabilitu a alespoň minimální prosperitu," soudí premiér.

Česko je připraveno své rozpočtové závazky plnit

Zdůraznil ale také spoluzodpovědnost České republiky za všechna - i ta nepopulární - rozhodnutí Bruselu. Za důležité Sobotka pokládá dodržování pravidel v EU.

Kritizoval přitom například Řecko, které v minulosti vykazovalo nepravdivé údaje o svém hospodářském vývoji, což vedlo ke krizi v EU, nebo výjimky pro velké členské státy z dodržování rozpočtových podmínek paktu růstu a stability. Česko je podle něj připravené své závazky ohledně rozpočtových pravidel plnit.

Odmítl také existenci daňových rájů v EU. "V Evropě by daňové ráje typu Kypru fungovat neměly," soudí premiér. "Je jednou z velkých chyb, že existují daňové ráje, že Evropa připustila daňový dumping. Takové věci je třeba odstranit," vyzval po svém vystoupení.

Zopakoval rovněž, že ohledně přijetí eura v Česku už otázka nezní zda, ale pouze kdy. Sobotkův kabinet počítá se vstupem země do eurozóny po roce 2018. O přesném termínu má rozhodnout až příští vláda, řekl premiér.

Významné pro Česko podle něj je, aby EU vedla silná a nezávislá Evropská komise. "To, jak si Juncker pohrál s nominacemi (eurokomisařů) a udělal velmi často přesný opak toho, co si členské země přály, pokud jde o kompetence jejich komisařů, včetně České republiky, to si myslím, že byl promyšlený krok. A ačkoli se nám to vůči České republice nemusí líbit, tak to byl správný krok, protože dal najevo, že Evropská komise není něco, co by podléhalo vůli jednotlivých členských států," uvedl Sobotka.

Hamáček: Česko by se mělo zařadit do tvrdého jádra EU

"To, co udělal Juncker, a já jsem z toho ve vztahu k České republice nadšený nebyl, tak ve vztahu k tomu, aby tu byla silná Evropská komise, tak to udělal dobře," dodal předseda vlády, který dříve zisk portfolia spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti žen a mužů pro Jourovou označil za úspěch.

Česko původně pro bývalou ministryni místního rozvoje požadovalo resort regionálního rozvoje, dopravy nebo průmyslu.

Před Sobotkou vystoupil předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), podle něhož je proces vícerychlostní EU v současnosti už nezvratný a Česko by se podle něj mělo zařadit do tvrdého integračního jádra.

"Evropská unie není vězení. Pokud někdo nechce být v Evropské unii, tak by mu nemělo být bráněno v odchodu a držet ho tam za každou cenu," poznamenal k úvahám ve Velké Británii.

Také podle místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD) nesmí Česko stát mimo hlavní rozhodovací proudy v EU, jako se to podle něj stávalo za předchozích pravicových českých vlád.

Národní konvent o EU je novou platformou pro diskuse o Unii a stanovení českých zájmů v ní. Výsledkem debat mají být doporučení pro vládu. Činnost konventu ve čtvrtek zahájila konference o evropských vizích Česka. Do konce roku se mají konat tři kulaté stoly na evropská témata a příští rok dalších deset takových setkání.

 

Právě se děje

Další zprávy