Kauza odebraných dětí: Hašek nabídl medaili, Sobotka tlak

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2015 16:59
Do Norska vyrazí ředitel brněnského úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Dominik Hašek věnuje svoji zlatou medaili z olympiády v Naganu tomu, kdo k návratu dětí do Česka nejvíc přispěje.
Dominik Hašek s Evou Michalákovou a její sestrou Zuzanou Sovkovou.
Dominik Hašek s Evou Michalákovou a její sestrou Zuzanou Sovkovou. | Foto: ČTK

Praha - Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky nepoleví v diplomatickém tlaku v kauze bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly v květnu 2011 jejich matce. Do Norska v nejbližších dnech odjede ředitel brněnského úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. S norskými institucemi by měl jednat o frekvenci schůzek synů s matkou i s dalšími příbuznými či o jejich výuce češtiny. Premiér to řekl po setkání s matkou chlapců. Matce nabídl pomoc i hokejový brankář Dominik Hašek, který věnuje svoji zlatou medaili z olympiády v Naganu tomu, kdo k návratu dětí do Česka nejvíc přispěje.

"My se nechystáme polevit v diplomatickém tlaku na Norsko," uvedl předseda vlády. Nyní čeká na odpověď norské premiérky na svůj list. Poté se o dalším postupu poradí s ministerstvy práce a zahraničí a s brněnským úřadem.

Hašek nabídl medaili z Nagana

Do boje za českou matku se zapojila i hokejová legenda Dominik Hašek. Slavný brankář chce věnovat svou zlatou medaili z olympiády v Naganu tomu, kdo se o návrat bratrů Michalákových do Česka nejvíc zasadí.

"Já si této medaile nesmírně vážím. Ale - nebo spíš právě proto - jsem se rozhodl, že až se nám to podaří a kluci budou zpět ve své české rodině, tak tuto medaili věnuji tomu, kdo na tom bude mít tu největší zásluhu," řekl Hašek. Českou matku se prý rozhodl podpořit proto, že jí a jejím synům jsou v Norsku "upírána základní práva".

Michaláková převzala také symbolický šek s částkou 528 000 korun, které vynesla sbírka na její podporu. Výtěžek použije na právníky v Norsku. Tam se vrací v pátek. Do té doby chce kvůli svému případu navštívit doma na Moravě sociální pracovníky a také soud.

Sobotka řekl, že v případu nechce vystupovat v roli soudce. ČR podle něj respektuje, že děti žijí v Norsku a podléhají norským pravidlům. "Není možné nám vzít právo na to, abychom kladli otázky a získávali informace, protože se jedná o české občany... Máme zájem na spravedlivém, objektivním posouzení celé věci, aby byl zohledněn zájem rodiny, zájem dětí," řekl Sobotka.

Prioritou je získat syny zpět

Termín jednání šéfa brněnského úřadu Kapitána v Norsku se nyní upřesňuje. S norskými protějšky by měl jednat mimo jiné o frekvenci schůzek dětí s matkou. Nyní mají trvat 15 minut, konat se mají nejspíš dvakrát ročně. Pokud by si to děti přály, mohou být i delší.

Českou stranu zajímá i možnost setkávání dětí s dalšími příbuznými. Kapitán má norským úřadům objasnit také garance, které české instituce poskytnou, pokud by se chlapci dostali do ČR. Stát už nabídl záruky, že na rodinu dohlédne. Dalším tématem je zajištění výuky češtiny.

Pro matku Evu Michalákovou je prvořadé syny získat zpět do své péče. "Pokud by na to nebyly norské úřady schopny přistoupit, ráda bych, aby děti do péče dostala moje sestra. Jakmile by se děti dostaly do ČR, tak bych se je snažila získat já," řekla po jednání s premiérem Michaláková. Podle ní její norská právnička vidí jako nejúčinnější nástroj český diplomatický tlak na Norsko. Pokud by soud matce děti nepřiřkl, měla by se pak zapojit teta dětí.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociálky potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět. Zatím s odvoláními neuspěla. V prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu.

České ministerstvo zahraničí předalo norské velvyslankyni už dvě verbální nóty ve prospěch chlapců. Jednu nótu, což je silný diplomatický prostředek, poslala norská strana.

 

Právě se děje

Další zprávy