Vysokorychlostní železnice v nedohlednu. Sobotka slibuje, že přípravu tratí urychlí

Martin Biben Martin Biben
6. 2. 2017 12:42
Zrychlit přípravu vysokorychlostních tratí hodlá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil to po pondělním setkání s ředitelem Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavlem Surým. Premiér chce, aby vznikla pracovní skupina ze zástupců ministerstev dopravy, životního prostředí a místního rozvoje, která by se zabývala jen vysokorychlostní železnicí. Zároveň by si přál změnu stavebního zákona tak, aby se proces urychlil.
rychlovlak, ilustrační foto
rychlovlak, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hodlá zrychlit přípravu vysokorychlostních železničních tratí, ve kterých má Česko ve srovnání se západní Evropou, Japonskem a Čínou zpoždění desítky let. Nejblíže ke stavbě je podle něj úsek mezi Prahou a Drážďany. "Tam už se povedlo vysoutěžit zadání studie proveditelnosti. Ve chvíli, kdy bude studie hotová, bude upřesněn koridor, územní plány obcí," řekl premiér v České televizi.

Stavba úseku, který má podporu saské vlády, jejíž premiér zítra zamíří do Prahy, by však měla začít nejdříve v roce 2030. "Rádi bychom to urychlili, chci, aby vznikla pracovní skupina k přípravě vysokorychlostní železnice. Měly by v ní už nyní spolupracovat resorty dopravy, místního rozvoje a životního prostředí," uvedl Sobotka.

Zároveň by premiér chtěl, aby legislativci začlenili do nového stavebního zákona prvky, které by stavbu vysokorychlostních tratí, dálnic i dalších pro stát klíčových liniových staveb urychlily. "Jsou tu debaty o samostatném zákoně o liniových stavbách, ale žádný takový konkrétní návrh nikdo nepředložil. Myslím, že lepší cesta je vnesení nových prvků do stavebního zákona," řekl Sobotka.

Druhá část vysokorychlostní sítě, jejíž ucelenou koncepci však vláda dosud neschválila, by měla vést přes Brno do Břeclavi. "Jsou dvě varianty přes Havlíčkův Brod nebo Benešov. Tam by měla být dosažena rychlost 350 kilometrů za hodinu. Zadání studie proveditelnosti se však teprve připravuje," uvedl premiér. Termín této stavby je tak v nedohlednu, Evropská komise však členské země zavazuje k vybudování tratí do roku 2050.

Ucelený plán vysokorychlostních tratí je podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Zdeňka Neusara teprve na začátku meziresortního připomínkového řízení. "Plán předložení na vládu je patrně až ve druhé polovině března," uvedl Neusar.

Premiér se před koncem volebního období snaží reagovat na sílící kritiku českého zaostávání v přípravě budování vysokorychlostních tratí. V řadě evropských zemí – například Španělsku, Francii – a ve světě zejména v Japonsku a Číně už totiž vznikla rozsáhlá síť vysokorychlostních vlaků, které dosahují rychlosti od 250 do 400 kilometrů za hodinu. Koncepci jejich stavby ale už má i Polsko, chystá ji Slovensko, hovoří se o spojení Budapešti s Bělehradem. 

Z Brna do Bratislavy za 10 minut. Moravská metropole bude mít dopravu budoucnosti | Video: Hyperloop
 

Právě se děje

před 11 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy