Sobotka v buldozeru tlačí miliardy. Satelitní operátoři v inzerátu útočí na premiéra, ten se ohradil

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
19. 5. 2017 18:13
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministerstvo průmyslu a obchodu se ohradili proti inzerci v tisku od České asociace satelitních operátorů. Ti kritizují novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší i způsob přechodu pozemního televizního vysílání v Česku na standard DVB-T2.
Inzerce kritizující premiéra Bohuslava Sobotku.
Inzerce kritizující premiéra Bohuslava Sobotku. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - "Proč hrne premiér naše peníze soukromým firmám?" ptá se v inzerátech Česká asociace satelitních operátorů. Reklama ukazuje kresleného premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jak buldozerem hrne peníze pryč ze státní kasy. Už dříve satelitní firmy varovaly, že kvůli postupu vlády mohou Česku hrozit miliardové arbitráže.

Proti inzerátům se ohradil jak Sobotka, tak i Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). "Inzerát v dnešních novinách je nepravdivý, Ministerstvo průmyslu a obchodu jako předkladatel zákona připravuje konkretně odpověď, která tato lživá tvrzeni vyvrátí. Nebudu podléhat lobbistickým zájmům. Přijetím novely mohou všichni jen získat. Moderní televizní vysílání, rychlý mobilní internet a lepší ochranu zákazníků proti mobilním operátorům," argumentuje Sobotka.

Podle MPO jsou argumenty o miliardové arbitráži a darování vysílacích frekvencích za 11 miliard soukromým subjektům zavádějící. Asociace navíc tvrdí, že kvůli přechodu na standard DVB-T2 budou muset lidé zaplatit za nové set-top boxy celkem až pět miliard korun.

"Změna vysílací technologie vyžaduje výměnu některých starých televizních přijímačů nebo dokoupení takzvaných set-top-boxů. Domácnostem tak vzniknou náklady v řádu stovek, maximálně tisíců korun při koupi nové televize," argumentuje MPO.

Částka 11 miliard za vysílací frekvence je podle resortu lživá. "Z důvodu veřejného zájmu byly kmitočty pro zemské televizní vysílání udělovány bezplatně. Přijetí novely představuje stanovení právního rámce, což naopak eliminuje možnosti soudních sporů," dodává resort.

V pořadí již druhá digitalizace a přechod na vysílací standard DVB-T2 má být dokončena do roku 2020. Ve sporu jde také o diváky, kteří by po dokončení digitalizace mohli přejít na placené satelity. 

Zákon o elektronických komunikacích řeší nejen novou digitalizaci, ale i posílení práv spotřebitelů proti operátorům. Má zkrátit dobu přechodu od jedné firmy ke druhé na 10 dní. Tím by se podle autorů zákona měla zlepšit konkurence mezi operátory a snížit i ceny za data.

 

Právě se děje

Další zprávy