Sobotka: Babiš využívá svá média k nátlaku na ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 13:13
Ministerský předseda to poznamenal v souvislosti s údajně nevýhodnou privatizací OKD.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) využívá médií, která vlastní, ke zvyšování tlaku na koaličního partnera.

Sobotka to v pátek řekl v souvislosti s informacemi o údajně nevýhodné privatizaci OKD.

Informace v minulých dnech zveřejnila Mladá fronta Dnes, kterou Babiš vlastní. ČSSD a ANO se nyní ve vládě přou kvůli financování zdravotnictví a prodloužení těžby v Dole Paskov. Šéfredaktorka MF Dnes Sabina Slonková Sobotkovo tvrzení ostře odmítla.

"To je čistá lež," řekla Slonková. Obsah listu podle ní vzniká v redakci MF Dnes a Babiš s ním nemá nic společného.

Babiš: Je to absurdní

Nařčení odmítl i Babiš. "Je to absurdní. Pokud čtete MF Dnes, tak dávají negativní informace i o mně, mluvili o rozpadu ANO," řekl novinářům.

"Když paní Slonková nastoupila, tak její podmínka byla, abych do toho nezasahoval. Není to tedy možné a je to lež," doplnil ministr financí.

"Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera," řekl novinářům Sobotka.

Podle čtvrtečního vydání MF Dnes začala v roce 2005 privatizaci vyšetřovat Evropská komise (EK) kvůli podezření, že prodejní cena byla příliš nízká, a stát tak poskytl kupci, firmě Karbon Invest, nedovolenou podporu.

Resorty se měnit nebudou

V té době měla prý komise a pak i Sobotkovo ministerstvo k dispozici posudek ústavu NOVOTA, který cenu za státní podíl stanovil na 10,3 miliardy korun, tedy asi 2,5krát více, než byla cena prodejní.

Sobotka si podle MF Dnes nechal v roce 2006 zpracovat podklady pro EK právě u kupce Ostravsko-karvinských dolů, společnosti Karbon Invest, která si na ni najala právní kancelář Pokorný, Wagner & spol.

Sobotka v této kanceláři dříve pracoval a přiznává, že se přátelí s jejím spolumajitelem Radkem Pokorným.

Premiér však trvá na tom, že stát svých 45,88 procenta akcií prodal za tržní cenu.

Andrej Babiš dále řekl, že lituje, že při povolebních koaličních vyjednáváních neusiloval o ministerstvo zdravotnictví pro své hnutí ANO. Současnému ministrovi Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD) nevěří, že rozkryje financování resortu.

Zároveň ale popřel spekulace, že by s ČSSD chystal výměnu resortu zdravotnictví za resort spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy