Sobotka: Areál u Vrbětic už nebude sloužit jako sklad munice

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2015 17:08
O budoucím využití areálu bude vláda po jeho pyrotechnické očistě diskutovat s okolními obcemi a se Zlínským krajem.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Skladový areál ve Vrběticích na Zlínsku, v němž loni explodovaly dvě haly, by v budoucnu už neměl sloužit k uložení munice. Vláda s tím nepočítá, řekl poslancům při čtvrtečních interpelacích premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

O budoucím využití areálu bude vláda po jeho pyrotechnické očistě diskutovat s okolními obcemi a se Zlínským krajem.

Majitel cestoval se Zemanem

Dva objekty, které explodovaly v říjnu a prosinci, si pronajímá ostravská společnost Imex Group. Ředitel firmy Petr Bernatík doprovázel prezidenta Miloše Zemana spolu s dalšími podnikateli na konci loňského roku do Kazachstánu a Tádžikistánu, upozornily čtvrteční Lidové noviny. Zeman přitom po návratu zbrojaře ostře kritizoval a vyslovil se pro tvrdší podmínky pro udělování licencí.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček České televizi řekl, že prezident byl informací o Bernatíkově účasti sám překvapen a bude se o věc zajímat. Seznam podnikatelů doprovázející hlavu státu na zahraniční cesty sestavuje Svaz průmyslu a obchodu, v prezidentské kanceláři je podle Ovčáčka oprávněn jej kontrolovat kancléř Vratislav Mynář.

Podle ministerstva vnitra bylo v 27 skladech v areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Společnosti mají část munice odvézt zákazníkům, zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku.

Munici převeze armáda i policie

Přepravu budou podle Sobotky provázet maximální bezpečnostní opatření. "Počítá se s tím, že munice bude vyvážena ve spolupráci s armádou za asistence policie," uvedl. Policie bude kontrolovat, zda je munice pro převoz a další uskladnění bezpečná.

Ve vrbětickém areálu vybuchl loni v polovině října sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a počátkem prosince sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu.

Oba objekty si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Podle ministerstva vnitra bylo ve 27 skladech ve vrbětickém areálu uloženo asi 7000 tun materiálu včetně 1000 tun výbušniny. Společnosti mají část munice odvézt zákazníkům, zbytek se přemístí do skladů v Květné na Svitavsku. Přepravu budou podle premiéra Sobotky provázet maximální bezpečnostní opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy