V centru Prahy je bezpečněji, hlásí policejní statistiky

Jitka Lanšperková
4. 9. 2014 14:57
Ke klidnějším ulicím pomohly podle policie i letní zátahy zaměřené na drogové dealery a kapsáře.
Policejní kontrola v jednom z barů v centru Prahy
Policejní kontrola v jednom z barů v centru Prahy | Foto: Reuters

Praha - V centru Prahy je podle policejních statistik bezpečněji. Oproti první polovině loňského roku policisté z Prahy 1 zaznamenali o 2 tisíce méně trestných činů různých druhů a zároveň se podařilo objasnit o 51 případů více.

Přispěly k tomu i letní masivní bezpečnostní akce zaměřené na Václavské náměstí a přilehlé okolí. "V současné době patří lokalita úzkého centra Prahy k nejbezpečnějším v metropoli," uvedl tiskový mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Zátahy na pracující cizince a dealery drog

Při akcích Prostor a Centrum policisté prověřili na 85 barů, diskoték a restaurací v centru Prahy, kde zkontrolovali na 400 osob a odhalili 15 trestných činů a 170 přestupků. Šlo především o drobné krádeže, opilé nezletilé a nedovolené nakládání s omamnými látkami.

Letní fakta pražské policie

Policie, policejní auto, ilustrační foto
  • 11 396 trestných činů
  • 11 celoplošných akcích v centru Prahy
  • 55 nelegálně pracujících či pobývajících cizinců v ČR
  • 48 násilných konfliktů
  • 36 opilých mladistvých
  • 21 případů výroby, distribuce a držení drog

Policisté také řešili v součtu 21 případů nelegální výroby, distribuce a přechovávání drog. Počátkem srpna kriminalisté rozbili organizovanou skupinu drogových dealerů. "Jeden Nigerijec dodával kokain dvěma Čechům, kteří se vydávali za taxikáře a drogu dále distribuovali," vysvětlil Hulan. Policisté zajistili více než 1,5 kila kokainu a dealerům zabavili tři vozidla, která zřejmě propadnou státu.

Další opatření provedla i pražská cizinecká policie při kontrolách pobytu cizinců na území Česka. Nárazové akce Ticho a Temno odhalily celkem 55 prohřešků správního charakteru, jež mohou mít za následek i vyhoštění z České republiky. Podle Hulana valná většina z odhalených na našem území pobývala bez potřebného povolení či s neúplnými doklady.

Policisté při těchto akcích kontrolovali zejména personál hotelů, penzionů a hostelů. Odhalili 6 nelegálně pracujících cizinců, se kterými bude zahájeno správní řízenívyhoštění z republiky.

Nápor "mladých bojovníků"

"Problémy" měli také kapsáři v oblasti Klárova a na trase tramvajové linky 22 v okolí Malostranské, kde se jich podle mluvčího policie objevuje nejvíce. V létě tu kriminalisté zadrželi celkem 44 pachatelů nejen kapesních krádeží.

V létě se však objevil i nový fenomén takzvaných mladých bojovníků. Většinou se jedná o osoby věnující se často i na profesionální úrovni některému z bojových umění, které záměrně provokují a snaží se vyvolat konflikt v zábavních podnicích. "Často jde o potyčky, kdy zkušený bojovník stojí proti slabšímu soupeři. Někdy jsou dokonce sportovci v přesile," uvedl mluvčí policie.

Hulan také zdůraznil, že pražská policie hodlá v podobných akcích pokračovat i na podzim.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy