Na jihu Čech a části Vysočiny je vlivem sněhu bez proudu přes 10 tisíc domácností

Přenos skončil
Na jihu Čech a části Vysočiny zůstává kvůli následkům silného sněžení bez elektřiny 10 600 odběrných míst. Energetici postupně odstraňují poruchy, v poledne bylo bez elektřiny 28 tisíc domácností.
Foto: ČTK
Přenos skončil
15:11

Online přenos ukončen.

15:06

Na jihu Čech a části Vysočiny zůstává kvůli následkům silného sněžení bez elektřiny 10 600 odběrných míst. Energetici postupně odstraňují poruchy, v poledne bylo bez elektřiny 28 tisíc domácností.

14:23

Doprava ve středních Čechách je po ranních komplikacích způsobených sněhem bez potíží. Nejhorší byla situace na Benešovsku a Kutnohorsku, silničáři dál kontrolují potenciálně rizikové úseky. Ráno použili veškerou techniku. Na středočeských silnicích nyní nejsou žádné problémy, řekl po 13:00 Bohumil Taraba z dispečinku krajských silničářů.

Podle Taraby kontrolují sjízdnost silnic cestmistři a technika je jen na několika místech, kde silničáři předpokládají, že bude třeba silnici opakovaně ošetřit. "Je to kontrola jednotlivých úseků," uvedl Taraba.

14:01

Provoz na D3 byl v omezené míře obnoven. "Kolona se pomalu rozjíždí. Řidiči, nadále dbejte zvýšené opatrnosti," uvedla policie. Teploty na jihu Čech se od rána drží kolem nula stupňů Celsia, což způsobuje, že ujetý sníh může na některých místech namrzat.

12:16

Pro nákladní vozidla je opět otevřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Průjezd tímto místem byl omezený skoro dvě hodiny kvůli uvízlému kamionu. Uvedl to Petr Správka ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

11:18

České dráhy na upozorňují, že náhradní dopravu autobusy lze kvůli komplikacím na silnicích zajistit jen v omezené míře. Po odstranění překážek bude provoz postupně obnoven.

10:59

Problémy způsobuje i těžký mokrý sníh, který větve a stromy u železnice naklání až do profilu trati a trakčního vedení.

10:56

"Kolony se začaly tvořit u středočeského Miličína, kde jsou ve směru na Prahu nepojízdné kamiony," řekla mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Právě za Miličínem je nájezd na dálnici D3. Teploty na jihu Čech se od rána drží kolem nula stupňů Celsia, což způsobuje, že ujetý sníh může na některých místech namrzat. Schwarzová uvedla, že lidé, kteří nutně nemusí jet z Tábora směrem na Prahu, by měli zvážit, zda nebude lepší cestu odložit.

10:28

Policie uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvízlo několik kamionů a tvořily se dlouhé kolony. Uvedla to mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Řidiči by neměli využívat jako objízdnou trasu silnice II. a III. třídy, jelikož jsou špatně sjízdné.

 

10:17

Policie uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvízlo několik kamionů a vytvořily se dlouhé kolony.

10:15

Pro nákladní vozidla je kvůli sněžení zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Dopravu řídi policisté, omezení potrvá asi do 12:00. Uvedl to Aleš Správka ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

09:36

V Krkonoších a v Orlických horách v Královéhradeckém kraji v noci na dnešek sněžilo. Na nesolených horských silnicích zůstává sníh. V nižších polohách kraje pršelo se sněhem. Hlavní silniční tahy v kraji byly dnes ráno mokré a s opatrností sjízdné. V severovýchodní části kraje by dnes mohlo místy napadnout kolem pěti centimetrů mokrého sněhu, uvedli silničáři a meteorologové.

09:05

Karel Huisl z dispečinku správy a údržby Jihočeského kraje řekl, že od nočních hodin silnice udržují pluhy a sypači. "Večer začalo pršet a v noci se déšť změnil na sníh. Snažíme se silnice hodně solit, ale nějakou dobu trvá, než to začne působit a vrstva sněhu se rozjezdí," uvedl Huisl. Uvízlé nákladní vozy stojí například u Lišova a u Strážkovic na Českobudějovicku. 

09:04

Sněžení komplikuje také provoz na silnicích v Jeseníkách. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá vrstva rozbředlého sněhu a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V nižších polohách Olomouckého kraje prší a silnice tam jsou holé a mokré. V okolí Ostružné a obce Vidly je na vozovce sněhová kaše. Dohlednost na silnicích snižují sněhové přeháňky a místy i mlha, upozornili cestáři.

09:04

V Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji nasněžilo hlavně v horských oblastech. Hlavní silniční tahy jsou s opatrností sjízdné. V Krušných horách začal padat sníh dnes ráno, dohlednost je v Ústeckém kraji místy horší i kvůli mlze. Podle silničářů nejsou nikde hlášeny závažné problémy.

09:03

Na I/3 u Votic na Benešovsku havarovaly nákladní vozy kolem 7:00. Nejednalo se o vážné nehody, avšak silnice je jen částečně průjezdná. V oblasti nadále sněží a hlavní tahy jsou průjezdné omezeně.

08:59

Sníh dnes komplikuje dopravu i na Benešovsku a Kutnohorsku, na silnici I/3, hlavním tahu z Prahy na Tábor, jsou kolony. Silničáři mají podle pracovníka dispečinku v těchto dvou okresech v terénu veškerou techniku, na Kutnohorsku vyjely i traktorové radlice. "V tuto chvíli nemám zprávy, že by některá ze silnic byla zcela neprůjezdná," řekl  před 9:00 Karel Sulek z dispečinku středočeských silničářů.

08:58

Jihočeští policisté evidovali od půlnoci do dnešního rána pět desítek oznámení kvůli silnému sněžení. Popadané stromy komplikují dopravu hlavně na Táborsku a Jindřichohradecku, silnice jsou kvůli nehodám a náledí problematicky sjízdné v celém kraji, upozornila policie na twitteru.

08:57

Vlaky nejezdí na několika místech na trati Linec - České Budějovice - Praha. Dále jsou mimo provoz některé úseky na železnici mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi na Jindřichohradecku, Táborem a Bechyní na Táborsku nebo Třeboní na Jindřichohradecku a Českými Velenicemi. Vlaky většinou nejezdí kvůli poškozenému trakčnímu vedení nebo popadaný stromům.

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 12. 2022 10:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy