Česko zažilo zatím nejchladnější noc této zimy, na Šumavě bylo až minus 25 stupňů

Přenos skončil
Na řadě míst na Šumavě nad ránem klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia. Nejchladněji bylo na jihu Čech v Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku, kde naměřili minus 25,8 stupně. Podle meteorologů šlo zatím o nejchladnější noc této zimy.
Ilustrační snímkek.
Ilustrační snímkek. | Foto: ČTK
Přenos skončil
08:20

Hlavní tahy v Olomouckém kraji jsou již většinou po chemickém posypu holé, místy se zbytky rozbředajícího sněhu. Se zvýšenou opatrností by měli řidiči počítat ve vyšších polohách regionu a na vozovkách ošetřovaných inertně, kde leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

08:20

Na silnicích nižší třídy v Kraji Vysočina je ujetý sníh posypaný drtí. Hlavní tahy jsou holé a vymrzlé, místy mohou být po solení mokré. K ránu se teploty pohybovaly mezi minus čtyřmi až minus devíti stupni Celsia.

08:15

Během dne se bude při slunečném počasí oteplovat, avšak teploty pod bodem mrazu by měly zůstat na celém území.

08:14

V české části Krkonoš ode dneška platí druhý lavinový stupeň z pětidílné stupnice. Lavinové nebezpečí stouplo po jednom dni kvůli vydatnému sněžení.

 

08:03

Silnice ve středních Čechách jsou dnes ráno s opatrností sjízdné, místy na nich leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Krajští cestáři v noci opět vyslali do terénu veškerou techniku, v regionu ale již nesněžilo, řekl pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. "Mělo by to být všechno sjízdné, žádná silnice není uzavřena," dodal dispečer.

08:00

Na většině silnic v Pardubickém kraji zůstává ležet sníh. Nejčastěji je rozbředlý, v místech, kde se nesolí, tvoří uježděnou vrstvu. Silnice II/341 v úseku Nový Dvůr - Vápenný Podol na Chrudimsku je pro auta nad 3,5 tuny uzavřená, ostatní komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

07:59

V Karlovarském kraji od večera silně mrzne, teploty se pohybují okolo deseti stupňů pod nulou. I když jsou silnice holé, může vznikat námraza. Zejména v okolí vodních toků nebo na mostech by měli být řidiči opatrní. Na možnost kluzké vozovky upozorňují silničáři i v horských oblastech, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Riziko námrazy je zejména na silnicích v Krušných horách. V okolí Božího Daru jsou silnice upravené, ale s vyjetými pruhy. Krajští silničáři nad ránem vyjížděli hlavně do oblasti Mariánských Lázní, kde často vzniká námraza v místech, kde se objeví mlha. Teploty i v okolí Mariánských Lázní klesly na minus devět až minus 11 stupňů.

07:58

Na řadě míst na Šumavě nad ránem klesla teplota k minus 25 stupňům Celsia. Nejchladněji na jihu Čech bylo v Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku, kde naměřili minus 25,8 stupně. Výrazně mrzlo i v nižších nadmořských výškách v regionu. Šlo o zatím nejchladnější noc této zimy.

Šumavská stanice Perla u Kvildy naměřila nad ránem minus 25,1 stupně Celsia. Na Horské Kvildě bylo minus 24,8 stupně a na Březníku u Modravy minus 25 stupňů Celsia. Chladno po ránu bylo i v nížinách. "Například v Borkovicích (na Táborsku) jsme zaznamenali minus 14,9 stupně Celsia a v Českých Budějovicích minus 10,8 stupně Celsia," uvedla Markéta Augustinová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

16:24

V Olomouckém kraji stále sněží, silničářům se zatím daří udržovat všechny vozovky sjízdné, apelují však na řidiče, aby byli maximálně opatrní. Vytrvalé sněžení hlásí především správci silnic na severu regionu, například na Jesenicku napadlo přes den dalších devět centimetrů sněhu. Nový sníh však stále odklízejí z cest i silničáři na Olomoucku, Prostějovsku či Přerovsku. Silnice většinou pokrývá rozbředlý sníh, na vozovkách udržovaných posypem leží ujetá sněhová vrstva. Se zimním počasím policisté evidují i zvýšený počet nehod, u některých z nich zasahovali i hasiči.

16:23

Na většině území Královéhradeckého kraje v noci na dnešek a dopoledne sněžilo. Policie od rána do dnešních 11:30 evidovala 29 dopravních nehod, což je víc než běžný denní průměr. Žádná z nich nebyla vážná, řekla mluvčí policie Šárka Pižlová. Podle krajských silničářů jsou všechny udržované silnice v kraji s opatrností sjízdné.

16:04

V Libereckém kraji dnes připadlo místy až 20 centimetrů sněhu, k večeru by ale srážky měly ustávat. Problémy se sjízdností byly přes den po celém kraji. Policie přijala kolem 40 oznámení kvůli stavu silnic nebo dopravním nehodám, řekl před 15:30 krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Nehody se zatím obešly bez vážných zranění, pro nákladní auta je uzavřená silnice přes Oldřichovské sedlo na Liberecku.

15:56

Spadlá trolej omezila dnes odpoledne v Praze provoz mezi hlavním a smíchovským nádražím. V počínající odpolední špičce jsou některé vlaky zrušené, další jedou odklonem nebo začínají ve směru na Plzeň až na Smíchově. Vyplývá to z informací Správy železnic a Českých drah. Omezení může trvat do 17:00 nebo 18:00, řekl mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

15:56

Dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu na Karvinsku ve směru na Polsko uzavřena. Technika havarovanou soupravu vyprošťuje. Zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvá. Příčinou nehody bylo asi počasí, v Moravskoslezském kraji od neděle vydatně sněží. Uvedla to mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Policisté dopravu odklánějí po objízdné trase přes polskou obec Chalupki.

15:56

V některých částech Vysočiny dnes ztěžuje dopravu sněžení, v kopcích místy nemohly vyjet kamiony. Policie uvedla, že na dálnici D1 kvůli klimatickým podmínkám omezila rychlost aut na 80 kilometrů v hodině. Odpoledne byla rychlost na D1 v obou směrech snížena mezi 73. a 90. kilometrem, sdělila policejní mluvčí Michaela Lébrová před 15:00. Dopravních nehod eviduje policie na Vysočině od rána 26, nikdo při nich nebyl vážně zraněn.

Hlavní tahy v kraji jsou podle mluvčí policie průjezdné, ale jízdu je potřeba přizpůsobit počasí a stavu vozovky.

14:27

Sníh stále komplikuje dopravu v Říčanech, kde je několik dopravních nehod. 

13:51

V Libereckém kraji nepřestává sněžit, místy napadlo přes deset centimetrů sněhu. Problémy se sjízdností jsou po celém kraji, přibývá nehod. Zatím se obešly bez vážných zranění, řekl po 13. hodině krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policie od rána řešila několik desítek dopravních nehod a stále přibývají další. Problémy jsou i na hlavních tazích v Jizerských horách a Krkonoších, ale také na silnici I/9 u Svoru, na I/13 u Bílého Kostela nebo na Práchni v Kamenickém Šenově, ale i na I/35 v Liberci.

13:39

Středočeští hasiči vyjížděli do 11:00 k 17 dopravním nehodám. Některé si vyžádaly zraněné, hasiči museli cestující i vyprošťovat pomocí hydraulického zařízení, uvedli na twitteru. Dopravu místy ztěžovaly uvízlé kamiony. Například v Říčanech u Prahy měl potíže řidič kamionu v kopci v Rooseveltově ulici, osobní auta ho musela v ranní špičce objíždět. Více kamionů později přes den uvízlo v Říčanské ulici.

12:21

Sněžení dnes na Vysočině ztěžuje dopravu hlavně na Havlíčkobrodsku a v okolí Humpolce na Pelhřimovsku. V některých kopcích nemohly dopoledne vyjet kamiony. V obou směrech dálnice D1 byla podle policie snížená rychlost na 80 kilometrů v hodině od 66. po 112. kilometr. V kraji se stalo několik dopravních nehod, většinou byly bez zranění lidí, řekla mluvčí krajské policie Dana Čírtková před polednem.

11:33

Horská služba dnes vyhlásila v Jeseníkách první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. V nejvyšších partiích hor nyní leží zhruba 30 centimetrů sněhu, na hřebenech hor je sníh místy navátý až do jednoho metru a stále sněží, řekl dnes dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek. Čerstvě napadaný sníh rozšiřuje i možnosti pro vyznavače běžeckého lyžování. Kromě tras z Ovčárny na Praděd a Švýcárnu se již první nadšenci pustili do stopy i z Červenohorského sedla.

10:41

Na mokrých silnicích v Plzeňském kraji se stalo dopoledne několik nehod. Například na dálnici D5 na 137. kilometru u Újezdu pod Přimdou havarovalo ve směru na Prahu osobní auto a skončilo deset až 15 metrů pod tělesem dálnice. Hasiči museli z auta vyprostit řidičku, na místě přistával i vrtulník letecké záchranné služby. Záchranáři převezli na urgentní příjem plzeňské fakultní nemocnice osmatřicetiletou ženu se středně těžkým zraněním s poruchou vědomí, řekla mluvčí krajské záchranné služby Mára Svobodová.

Další auto skončilo mimo silnici nedaleko Plzně na ejpovickém sjezdu z dálnice D5. Osobní auto se po smyku přetočilo na střechu, nehoda se obešla bez zranění, řekl Michal Holeček z hasičského záchranného sboru. V obci Žihobce na Klatovsku ráno skončilo osobní vozidlo v rybníce. Jednašedesátiletá žena tam nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu silnice a vyjela s autem ze silnice do vodní nádrže. I tato nehoda se obešla bez zranění, řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

10:38

V Libereckém kraji dnes sněží, problémy se sjízdností jsou tak i na hlavních silničních tazích a tvoří se kolony. Od rána se stalo kolem 20 nehod. Obešly se bez vážnějších zranění, řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský.

"Nejhorší situace je jako již tradičně v horských úsecích. Uvíznuté kamiony blokují provoz na silnici I/13 v Albrechtickém kopci u Frýdlantu, průjezd přes Oldřichovské sedlo je také omezený. Komunikace I/35 v úseku Bílého Kostela je sjízdná s obtížemi a další problémy jsou v na komunikacích u Jablonce nad Nisou. V centru Liberce došlo k několika dopravním nehodám," uvedl Robovský.

10:35

Hasiči v noci a dnes ráno v Pardubickém kraji zasahovali kvůli sněhu u několika dopravních nehod. V Koldíně na Orlickoústecku a Oldříši na Svitavsku vytahovali z příkopu osobní auta. V Lipovci na Chrudimsku skončilo vozidlo na střeše, lehce zraněného se ujali zdravotníci. "V Heřmanově Městci na Chrudimsku pomáhaly tři jednotky hasičů řidiči prázdné cisterny od převrácení do příkopu. Na velmi kluzké vozovce to při rozjezdu řidiče s cisternou táhlo do příkopu," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. V Dřítči na Pardubicku se na zasněžené vozovce střetla dvě vozidla, nehoda se obešla bez zranění. V Hrádku na Orlickoústecku hasiči vyprošťovali sedmitunový nákladní automobil, který blokoval silnici.

10:10

Policisté a hasiči dnes ráno vyjížděli ve Zlínském kraji k několika haváriím na silnicích. "Od půlnoci ze soboty na neděli jsme ve Zlínském kraji zaevidovali již přes 40 dopravních nehod," řekl dnes dopoledne policejní mluvčí Petr Jaroš.

Provoz na silnici I/69 nad Liptálem na Vsetínsku komplikuje nákladní vůz, který uvízl ve stoupání na vrch Syrákov. Na vozovce je tam ledovka. Před ledovkou varují silničáři i na silnici I/150 mezi Bystřicí pod Hostýnem a Loukovem na Kroměřížsku a mezi Komárnem na Kroměřížsku a Kunovicemi na Vsetínsku. Z důvodu nesjízdné vozovky je až do odvolání zastaven provoz linkových autobusů na Svatý Hostýn na Kroměřížsku.

10:01

V pondělí bude sněžit na většině území Česka, informuje Český hydrometeorologický ústav na Twitteru.

09:27

V Libereckém kraji platí do půlnoci výstraha před novou pokrývkou sněhu, napadnout může 7 až 25 centimetrů nového sněhu. 

09:09

Hlavní tahy v Jihomoravském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, informuje na Twitteru Ředitelství silnic a dálnic Zlínského kraje. 

08:57

V Pardubickém kraji platí výstraha před náledím, píše na Twitteru Ředitelství silnic a dálnic Pardubického kraje.

08:56

Sněžení v Praze komplikuje provoz městské hromadné dopravy. Desítky spojů autobusů od rána nabírají zpoždění, některé linky jezdí odklonem. Zpoždění mají i tramvaje.

08:52

Silnice na Vysočině jsou dnes po sněhových přeháňkách sjízdné s opatrností. Solené vozovky jsou mokré, místy na nich může být rozbředlý sníh. Na zbývajících je ujetá vrstva sněhu posypaná drtí, řekl dispečer krajské správy a údržby Roman Hubený. Teploty byly k ránu pět až osm stupňů pod nulou. Sypačů jezdilo v noci na dnešek okolo 60, obnovovat posyp silničáři nemuseli jen na Třebíčsku.

08:49

Silnice a dálnice v Královéhradeckem kraji jsou nasolené a mokré, informuje na Twitteru Ředitelství silnic a dálnic Královéhradeckého kraje.

08:45

Na všech příjezdech do Prahy se kvůli sněžení od rána tvoří dlouhé kolony. Řidiči se na dálnicích zdrží desítky minut. Nehody hlášeny nejsou. Řekl po 8. hodině mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Problémy jsou většinou 15 až 20 kilometrů před Prahou a to na dálnici od Brna, Plzně, z Hradce Králové a Ústí nad Labem. Silnice v Praze jsou s opatrností sjízdné. Vozovky jsou většinou mokré, na křížení D1 a pražského okruhu leží sněhová břečka. Zpoždění nabírají spoje městské hromadné dopravy.

08:44

Ve středních Čechách sněžení výrazně zkomplikovalo hromadnou dopravu, téměř všechny linky Pražské integrované dopravy mají zpoždění. Výraznější komplikace jsou v oblastech Vlašimi, Poděbrad a Kokořínu. Středočeští silničáři poslali za uplynulých 24 hodin do terénu 151 vozů zimní údržby ve všech čtyřech oblastech kraje.

08:43

Horská služba Krkonoše dnes poprvé v současné zimní sezoně vyhlásila první, tedy nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Na hřebenech Krkonoš je 30 až 50 cm sněhu. Za posledních 24 hodin napadlo v Krkonoších osm centimetrů sněhu za působení severozápadního až severního větru. Více ho je uloženo na závětrných východních až jihozápadních svazích, odtrhových zónách a v lavinových žlabech, uvádí web horské služby. První stupeň v nejvyšších českých horách začal platit minulou zimní sezonu 1. prosince.

08:42

Ve Zlínském kraji jsou silnice i dálnice sjízdné se zvýšenou opatrností. 

08:21

Silnice v Olomouckém kraji, kde v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu, pokrývá ráno rozbředlý či ujetý sníh. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V kraji zatím v souvislosti se sněžením není evidován nárůst počtu dopravních nehod. Na silnici u Zlatých Hor na Jesenicku ráno havaroval sypač. Dohlednost nadále snižují sněhové přeháňky, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

08:20

Na většině území Královéhradeckého kraje od noci sněží. Řidiči musejí být velmi opatrní. Na silnicích zůstává vrstva sněhu. Na nesolených cestách v Krkonoších může být vrstva sněhu silná až deset centimetrů. Sněžit má i přes den, na horách by mělo být sněžení trvalejší a vydatnější, uvedli dnes silničáři a meteorologové.

08:20

V Ústeckém kraji jsou dnes silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. V Krušných horách leží na cestách ujetá vrstva nového sněhu, místy dál sněží. Silničáři mají v terénu veškerou techniku. Policisté od rána řešili několik dopravních nehod.

08:20

Ve Zlínském kraji dnes ráno sněží. Většina silnic zůstává s opatrností sjízdná, mnohde na nich však po chemickém ošetření leží rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Vozovky nižších tříd, které silničáři sypou kamennou drtí, pokrývá místy uježděná vrstva sněhu. Provoz na některých silnicích komplikuje ledovka nebo námraza. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

08:19

Ve středních Čechách v noci na dnešek sněžilo, řidiči by měli být velmi opatrní. Krajští cestáři vyslali do terénu veškerou techniku, na silnicích místy leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Nejvíc sněhu napadlo na Kladensku, řekla dnes ráno Kamila Černá z dispečinku krajské správy a údržby silnic.

08:19

V Libereckém kraji sněží, na Liberecku je proto pro kamiony nad šest tun je uzavřená silnice III/2904 přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu, kde se nesolí. Řidiči musí směrem na Hejnice a Raspenavu po hlavní silnici I/13 přes Frýdlant, která se ošetřuje chemicky. Omezení neplatí pro autobusy. Hlavní silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov se navzdory sněžení zatím daří udržet i pro nákladní dopravu průjezdnou, řidiči by ale měli být opatrní, řekl Petr Správka, ředitel společnosti Silnice Libereckého kraje, která komunikace v kraji udržuje.

08:18

Na všech silnicích v Pardubickém kraji leží sníh. Většinou je po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech a v místech bez chemického posypu tvoří uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné.

08:18

Po nočním sněžení, při kterém napadlo několik centimetrů sněhu, jsou dnes ráno všechny silnice i dálnice D5 v Plzeňském kraji se zvýšenou opatrností sjízdné. Jsou většinou mokré po chemickém ošetření, místy je na nich vrstva rozbředlého sněhu, informuje dnes ráno Ředitelství silnic a dálnic.

08:17

Silnice v Praze jsou po ranním sněžení s opatrností sjízdné. Vozovky jsou mokré, na vedlejších tazích může ležet sníh. Sypače jezdí od nočních hodin, řekla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Tvoří se obvyklé kolony na příjezdech do metropole. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl uvedl, že žádná významná dopravní nehoda není hlášena.

08:17

Na 120 sypačů upravuje vozovky v Jihočeském kraji. Kvůli sněžení jsou dnes silnice prakticky všude sjízdné pouze se zvýšenou opatrností, řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Andrea Sváčková.

"Sněží téměř všude, ale intenzivnější přeháňky jsme zaznamenali hlavně na severu kraje. To znamená především na Strakonicku a Táborsku," uvedla. Policisté evidují v kraji několik nehod, které souvisejí s počasím.

08:16

Kvůli silnému sněžení uzavřela policie pro kamiony silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem. V Moravskoslezském kraji leží ve vyšších polohách na vozovkách ujetá vrstva sněhu. Na Bruntálsku a na Opavsku mohou řidiči narazit na sněhové jazyky. Ostatní komunikace v kraji jsou po nočním sněžení s velkou opatrností sjízdné. Vyplývá to z dat, která dnes ráno zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic.

08:15

Počasí v Česku sledujeme v online zpravodajství. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2022 8:02
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy