Sníh komplikuje dopravu v Česku. Vlaky mají hodinová zpoždění, stojí dálnice D8

Živě
Sníh, ledovka a místy i silný vítr během dne zkomplikovaly dopravu v celé zemi. Nejhorší situace byla ráno. Vlaky nabíraly několikahodinová zpoždění, některé spoje kvůli sněhové kalamitě nevyjely. Mnohé úseky nebyly sjízdné ani na silnicích a dálnicích. Policie vyjela k desítkám nehod, většinou bez vážnějších následků. Odpoledne byla situace klidnější a většina tras byla s opatrností sjízdná.
Lidem sněžilo do autobusu, politik jezdil s pluhem a na dálnicích by se dalo lyžovat. Sestřih videí, jak se Česko vypořádává se sněhem. | Video: Aktuálně.cz
Živě
Aktualizovat reportáž
19:54

Místo do stopy nebo na sjezdovku vyrazili do příkrých ulic Žižkova i běžkaři a dokonce snowboardisti, Česko zasypala sněhová peřina: 

19:11

Silnice v Karlovarském kraji byly odpoledne sjízdné se zvýšenou opatrností. Ráno dopravu komplikoval nový sníh, i odpoledne ale mrzlo a silnice byly kluzké. Silničáři tak varují před námrazou nebo ledovkou, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. V noci na dnešek napadlo v Karlovarském kraji okolo deseti centimetrů sněhu. S mrazem, který byl ráno mezi šesti až deseti stupni Celsia pod nulou, se sjízdnost výrazně snížila.

18:26

Na jižní Moravě silná námraza a stromy popadané do drátů vysokého napětí způsobily potíže s dodávkami proudu. Ráno energetická společnost EG.D evidovala asi 13 500 domácností bez elektřiny, zejména na jihu Brněnska, Hodonínska a okolí Znojma. Do odpoledne se počet odběratelů bez proudu podařilo snížit přibližně na 400.

18:25

Problémy počasí způsobilo také při doručování zásilek. Česká pošta kvůli sněhu nebo výpadkům elektřiny problémy s doručováním například na Říčansku, Šluknovsku, Liberecku, Náchodsku, Tachovsku, v Telči, Mariánských Lázních nebo v Jablunkově. "Od dnešního rána je uzavřena pobočka v obci Kostomlaty nad Labem ve Středočeském kraji. Pošta Partner v Běrunicích, také ve Středočeském kraji, nefungovala v dopoledních hodinách. V obou případech byla důvodem sněhová kalamita, kvůli které se zaměstnanci nemohli dostat do práce. Na severní Moravě dnes kvůli závějím nemohla vyjet mobilní pošta," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

17:59

Řidiči by stále měli jezdit se zvýšenou opatrností. Mnohde zůstává na vozovkách podle silničářů rozbředlý sníh s rozmrzající krustou, místy jsou vozovky stále zledovatělé. V horských oblastech dál hrozí silná ledovka, někde jsou i sněhové jazyky.

17:30

Nepříznivé počasí zavřelo v Ústeckém kraji jediný dálniční hraniční přechod do Německa na dálnici D8. Německo nejprve kvůli kalamitnímu počasí zavřelo tunel ve směru na Drážďany. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) poté oznámilo, že se v důsledku toho uzavřely v Česku tunely Libouchec a Panenská na D8. Policie odklání osobní dopravu na 80. kilometru přes exit Knínice. Kamiony se staví do fronty. Podle policejního webu zůstanou tunely zavřené do půlnoci.

"Kolona se tvoří již na území ČR," uvedl na twitteru mluvčí ŘSD Jan Rýdl. "Řidičům nákladní dopravy doporučujeme využít dálnice D5 a D7," uvedla na twitteru policie.

16:50

Poté, co Německo zavřelo tunel ve směru Drážďany kvůli špatnému počasí, se zavřely v Česku i tunely Libouchec a Panenská. Na 80. kilometru odklání policie dopravu.

16:49

Noční sněžení nekomplikovalo dopravu pouze na silnicích, ale také na železnici. Nejhorší situace byla hned po ránu, ale ještě kolem 16:00 byly na webu Správy železnic přes dvě desítky spojů s více než půlhodinovým zpožděním. Podle webu Českých drah přetrvávají kvůli sněhu problémy hlavně v okolí Prahy. Vlaky tam nabírají zpoždění a některé regionální spoje musely dráhy zrušit.

16:26

Na jižní Moravě zůstává bez proudu asi 420 domácností ze zhruba 13 500, které ráno připravilo mrazivé počasí o dodávky elektřiny.

16:12

Dopravu v Libereckém kraji zkomplikovalo sněžení a silný mráz. Problémy měly hlavně kamiony ve stoupáních, zablokovaly i kruhový objezd na silnici I/35 u Bílého Kostela na Liberecku. Vlaky a autobusy ráno nabíraly zpoždění. Postupně se ale situace uklidnila. Silnice už jsou i pro kamiony sjízdné. V 18:00 tak silničáři pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny znovu otevřou i silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. ČTK to řekl Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má údržbu komunikací v kraji na starosti.

16:08

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po celý den sjízdné jen s maximální opatrností. Je na nich rozbředlý sníh, nebo zbytky sněhu po pluhování, místy jsou vozovky zledovatělé. Sněžení od noci komplikovalo dopravu v celém kraji vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Policie zaznamenala zvýšené množství nehod, sdělila ČTK policejní mluvčí Soňa Štětínská.

K 16:00 už v kraji sněžilo jen ojediněle. V horách ve vyšších polohách je vrstva zajetého, místy zledovatělého sněhu. Na devatenáctikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá platí v obou směrech zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun.

15:47

Silnice v Ústeckém kraji byly dnes odpoledne sjízdné se zvýšenou opatrností bez větších komplikací a uzavírek. Posypové vozy od rána projíždí komunikace ve všech okresech. Zapojeny jsou i menší pluhy, které odklízí sníh z komunikací například mezi panelovými domy. Potvrdili to dispečeři ze Správy a údržby silnic a dálnic.

15:47

Dopravu na řadě míst v Královéhradeckém kraji v noci na dnešek a během dne komplikoval sníh a místy silný vítr. Policisté v souvislosti s počasím řešili desítky většinou méně závažných nehod. Souvislá vrstva sněhu zůstávala především na vedlejších a horských silnicích. Situace na silnicích se během dne postupně zlepšila, vyplynulo z dnešního sdělení policie a Ředitelství silnic a dálnic.

Policie v kraji zaznamenala od nedělních 22:00 do dnešních 14:00 více než 30 dopravních nehod. Hasiči například u Červeného Kostelce na Náchodsku vyprošťovali zapadlý sypač.

13:29

Za normálních okolností provází Američany po Praze. Dnes průvodce Michal nasadil běžky a vyrazil na jízdu po historické části města: 

13:04

V lesích Národního parku Podyjí na Znojemsku hrozí vlivem mrazivého počasí pád stromů i větví, které se mohou zlomit pod tíhou ledu. Lidé by měli své výlety proto raději odložit. Správa národního parku to dnes uvedla na svém webu.

12:49

"Dálnice D1, ve směru na Brno, je plně průjezdná a kolona kamionů se rozjela. Při jízdě dbejte zvýšené opatrnosti," informuje středočeská policie. 

12:42

Zhruba tři desítky cestujících museli dnes dopoledne evakuovat hasiči z rychlíku do náhradního autobusu na trati u Měrovic nad Hanou na Přerovsku. Vlak jedoucí z Přerova do Brna uvízl kvůli zamrzlému trakčnímu vedení. Hasiči s policisty zasahují v souvislosti s počasím také u několika dopravních nehod, informovala dnes mluvčí hasičů Lucie Balážová.

12:40

Silnice u Hory svatého Šebestiána na Chomutovsku je asi po dvou hodinách otevřená i pro auta nad 3,5 tuny. Nemohla tam jezdit kvůli špatné sjízdnosti, řekl po poledni mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Teď se podle webu policie tvoří kolony mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí kvůli odstavenému nákladnímu vozidlu. Na Děčínsku by si měli řidiči ve vyšších polohách dát pozor také na sněhové jazyky.

12:17

Nejdůležitější události dnešního rána:

Vlaky po celé republice stále nabírají hodinová zpoždění. Nejhorší je situace ve Středočeském kraji a v Praze. S většími problémy se lze setkat v úseku Praha - Benešov, Praha - Lysá nad Labem - Nymburk a Praha - Kolín. Důvodem jsou poruchy elektrických jednotek a výhybek.

"Před polednem je již situace v pražské MHD o něco lepší. Zpoždění jsou sice místy vysoká, snahou dispečerů je primárně zajistit co nejrovnoměrnější interval. Prosíme proto nadále o trpělivost," informuje na svém Twitteru pražský dopravní podnik.

Většina dálnic a silnic prvních tříd je již s opatrností průjezdná, hlásí Ředitelství silnic a dálnic. Na některých úsecích ale i nadále platí zákaz vjezdu pro kamiony. Je to například úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova a na hraniční přechod s Polskem. Z dálnic je i nadále nejhorší situace na dálnici D8

V příštích dnech bude v Česku silně mrznout. V noci na úterý a středu mohou teploty v severní polovině republiky klesat až 12 stupňů pod nulu. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. Silný mráz v Česku setrvá i v dalších dnech, na jihu republiky se může podle meteorologů objevit v noci ze čtvrtka na pátek.

12:07

Kvůli úrazům po pádu na náledí dnes ošetřila Nemocnice Jihlava několik desítek lidí. Čekárna urgentního příjmu se dopoledne kvůli úrazům plnila i v Nemocnici Třebíč. Jinde lidé ruší návštěvy ambulancí nemocnice, protože se kvůli náledí bojí přijet. 

12:05

Někteří dnes ráno do práce vyrazili na běžkách, často to byl jediný způsob, jak dorazit do zaměstnání včas. 

11:47

Vrstvy sněhu a mráz stále komplikují dopravu na silnicích nižších tříd v Plzeňském kraji. Podle silničářů je to nejhorší situace v současné zimní sezoně. Problémy mají hlavně kamiony. Údržbové vozy budou v terénu celý den. V regionu už přestalo sněžit, ale začalo ještě více mrznout.

11:05

V příštích dnech bude v Česku silně mrznout. V noci na úterý a středu mohou teploty v severní polovině republiky klesat až 12 stupňů pod nulu. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav. Silný mráz v Česku setrvá i v dalších dnech, na jihu republiky se může podle meteorologů objevit v noci ze čtvrtka na pátek. Na Twitteru pak uvedli, že se teploty mohou dostat ojediněle i k minus 20 stupňům Celsia.

"Do střední Evropy bude proudit studený vzduch od severu," zdůvodnili meteorologové silné mrazy. Lidé by měli pamatovat na více vrstev teplého oblečení a vhodnou obuv. Nechráněné části těla mohou prochladnout či omrznout. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb. Malé děti, starší a nemocní lidé by měli omezit délku pobytu venku.

10:48

Všechny hlavní silniční tahy ve Zlínském kraji jsou nyní s opatrností sjízdné. Od nedělního večera zaznamenala policie v kraji 19 dopravních nehod, jedna z nich si vyžádala zranění, řekla dnes dopoledne krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Na silnicích v kraji mnohde leží vrstva nového sněhu, na hlavních tazích je po chemickém ošetření většinou rozbředlý. Místy se na nich tvoří také námraza a náledí, vyplývá z údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Autobusy a vlaky nabírají zpoždění.

10:44

Neprotažené silnice komplikují práci pražské záchranné službě. Záchranáři zatím nezaznamenali více výjezdů k úrazům či zraněním v souvislosti se sněhem a náledím, ale běžný provoz jim ztěžuje situace na silnicích. Pražští silničáři vyslali dnes do ulic kvůli odklízení sněhu veškerou techniku. Problémy mají spoje MHD, některé silnice jsou nesjízdné a provoz byl přerušen.

10:37

V Jihomoravském kraji se kvůli mrazivému počasí a ledovce dnes už staly desítky nehod, policie jich dosud eviduje asi 30. Na policejním webu to uvedl kolem 10:00 mluvčí Petr Vala. Ledovka stále komplikuje provoz na silnicích, zpoždění mají i krajské autobusy, problémy jsou i na některých úsecích na železnici.

10:23

Hasiči z Pardubického kraje vyprošťují převážně autobusy a kamiony. "Od ranních hodin máme osm výjezdů spojených s vyprošťováním vozidel. Události se obešly bez zranění," informuje Hasičský záchranný sbor na svém Twitteru.

10:22

Od pondělní půlnoci Hasičský záchranný sbor eviduje na 11 událostí. Například v Solnici se srazila tři osobní vozidla, záchranáři si převzali do péče celkem 5 lidí. 

10:13

Všechny hlavní silniční tahy ve Zlínském kraji jsou s opatrností sjízdné. Od nedělních 20:00 zaznamenala policie v kraji 19 nehod, jednu se zraněním.

10:08

Uvízlý kamion uzavřel dnes ráno na hodinu dálnici D8 na 52. kilometru ve směru na Německo. Silničářům se podařilo kamion z jednoho pruhu odsunout, auta tak mohou využít jeden jízdní pruh, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Pro vozidla nad 3,5 tuny je zavřená v obou směrech silnice u obce Hora svatého Šebestiána na Chomutovsku, je špatně sjízdná. Rýdl řekl, že je tam ulička mezi kamiony, kudy projíždí vozidlo údržby. Nedoporučuje proto vjezd ani osobním autům.

"Musím pochválit kamioňáky, že tam v noci udělali něco jako záchranou uličku, to znamená záchranná technika se tam dostala, ale přeci jenom těch odstavených aut tam bylo dost," řekl Rýdl. Nyní technika vozovku čistí, aby se odstavená auta mohla dostat zpět na vozovku. Uzavírka podle něj potrvatá zhruba hodinu.

10:07

Pražští silničáři vyslali dnes do ulic kvůli odklízení sněhu veškerou techniku, to znamená všech 73 sypačů. V terénu jsou také desítky dalších strojů. Sdělila to mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Problémy mají spoje MHD, některé silnice jsou nesjízdné a provoz byl přerušen.

"Likvidační posyp na motoristických komunikacích prvního pořadí byl vyhlášen ve 20:30 a na komunikacích druhého a třetího pořadí pak ve 22:00. Práce stále probíhají a výjezd na všech pořadích nebyl dosud ukončen. Vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedla Lišková.

09:58

Severní část Evropy zasypal sníh, který dnes na řadě míst způsobil komplikace v dopravě. Problémy hlásí především Německo. Na dálnicích A4 a A7 v Hesensku uvázly kamiony i osobní auta a vytvořily se kolony dlouhé několik kilometrů. Podle policejního mluvčího je tu situace "katastrofální".

S vydatnou sněhovou nadílkou se potýkají také v Nizozemsku, v Belgii či v Británii. Na amsterodamském letišti Schiphol byly zrušeny desítky letů, letiště Eindhoven bylo zavřené zcela. V Amsterodamu a Haagu se načas zastavily tramvaje.

09:58

"Během noci vydatně sněžilo. Mohlo napadnout až 15 cm prachového sněhu. Nejvíc nasněžilo na pomezí středních a východních Čech nebo v Jeseníkách a Orlických horách," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

09:49

Zasněžené parkoviště osobních aut na pražském Opatově. V metropoli má být dnes zataženo se sněžením, postupně bude srážek ubývat. Bude mrznout, nejvyšší teploty budou minus čtyři až minus šest stupňů.

Zasněžené parkoviště na pražském Opatově
Zasněžené parkoviště na pražském Opatově | Foto: Magdaléna Medková
09:44

Kvůli silné námraze na trolejovém vedení nejezdí dnes ve Zlíně a Otrokovicích dočasně trolejbusy. Dopravní společnost Zlín - Otrokovice, která ve zlínské aglomeraci zajišťuje městskou hromadnou dopravu, je na linkách musela nahradit autobusy. Spoje většinou jezdí mimo pravidelné jízdní řády, sdělil dnes mluvčí dopravce Vojtěch Cekota.

09:43

"Pokud už musíte někam jet, využívejte především metro," vyzývá dnes od rána Pražská integrovaná doprava na svém Twitteru. 

09:40

Podle policejního webu se ráno v Praze stalo několik nehod, které mohou ještě víc komplikovat provoz. Obešly se ale bez vážných zranění. V Budějovické ulici v Praze 4 havaroval autobus, který zablokoval silnici. Za Komořanským tunelem ve směru na D1 uvízl kamion. Na Pražském okruhu před sjezdem na Vestec se také srazila tři auta, nehoda byla bez zranění. Šumavskou ulici blokuje nehoda osobního a nákladního auta, v Tálínské ulici narazilo auto do železničního viaduktu. Autobus pak zablokoval křižovatku ulic Vosmíkových a Na Sypkém.

09:33

Situace kolabuje v železniční dopravě zejména v okrajových částech Prahy. Lidé se tak často nemají jak dostat do zaměstnání. "Dneska je to děsný, zmrzly nám výhybky!" komentuje situaci v Řevnicích jeden zaměstnanců Českých drah. Sněhem jsou zasypané i vrcholy Hřebenů, kudy vedou připojovací silnice směrem na dálnici D4, takže lidé se v podstatě nemají jak do Prahy dostat.

Železniční zastávka Praha Řevnice
Železniční zastávka Praha Řevnice | Foto: Jakub Šafránek
09:23

Aktualizace výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu na 7. a 8. února.

09:21

D8 na 52. kilometru směrem na Německo je zavřená kvůli nehodě kamionu. Pro auta nad 3,5 t je uzavřena silnice u Hory sv. Šebestiána, je špatně sjízdná i pro osobní vozidla.

09:20

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo místy až deset centimetrů sněhu, nejvíce na horách, zvláště pak těch Orlických. Například na Šerlichu v Orlických horách v nadmořské výšce 1027 leželo ráno celkem 55 centimetrů sněhu, přibylo asi deset centimetrů nového sněhu. V Krkonoších platí i nadále druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.

09:18

Husté sněžení působí komplikace i v městské hromadné dopravě v Ostravě. Spoje mají zpoždění, autobusové linky se oproti jízdnímu řádu opožďují až o půl hodiny.

Sněžení dělá problémy v celé ostravské síti MHD. "Především u autobusů, které se pohybují na kluzké a zasněžené vozovce, dochází ke zpoždění spojů v řádech desítek minut. Sníh způsobuje komplikace i v tramvajové dopravě," uvedla mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Hřivnáč Rycková.

09:16

Problémy jsou také na dálnici D8, zejména na 52. kilometru. Kolony se tam kvůli porouchanému autu tvoří v obou směrech. Na silnici číslo sedm u Chomutova směrem k Hoře sv. Šebestiána se tvoří sněhové jazyky. Ve dvou pruzích stojí kamiony.

09:11

Sníh postihl také přepravu na železnici, největší problémy jsou v Praze a středních Čechách. Kvůli sněhové kalamitě v Praze nepojedou expresy 331 a 330 na trati Praha - České Budějovice, cestující musí jet dalšími vlaky.

V úseku Gmünd - České Velenice na jihu republiky se porouchal vlak rakouského dopravce. Místo osobních a spěšných vlaků budou do 11:30 jezdit autobusy. V úseku Dačice - Slavonice spadly na trať stromy, provoz je zastavený, dopravce zajišťuje náhradní autobusovou přepravu. Komplikace způsobuje sníh na kolejích a zaváté výhybky. Aktuální informace mají na webu České dráhy.

09:08

Komplikace působí sníh také v hlavním městě, zastavena byla více než desítka linek příměstských autobusů. Podle webu Pražské integrované dopravy se zastavily linky spojující hlavní město s Kostelcem nad Černými lesy a s Novým Knínem. Provoz dalších může být značně omezen, cestující mají počítat s výrazným zpožděním napříč celou sítí.

09:07

Dálnice D1 nyní stojí na 32. kilometru ve směru na Brno, kde se zastavily kamiony ve všech pruzích, podle Národní dopravní informačního centra ŘSD tak znemožnily sypačům průjezd a údržbu dálnice.

09:06

Hasiči v Jihomoravském kraji měli kvůli mrazivému počasí od dnešní půlnoci dosud bezmála 30 výjezdů, především k popadaným stomů či větvím. Nejčastěji na Znojemsko.

Hasiči od půlnoci k popadaným stromům či větvím vyjížděli nejčastěji na Znojemsko, a to ve 12 případech. Následuje Brněnsko, kde do 8:30 evidují šest výjezdů. "K obdobným případům jsme ale vyjížděli i celou neděli, kdy evidujeme 17 takových výjezdů. Nejčastěji na Blanensko," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

09:05

V Jihomoravském kraji je kvůli mrazivému počasí bez dodávek elektřiny asi 13 500 domácností. Týká se to části Brněnska, Hodonínska a okolí Znojma.

09:05

V noci se s problémy potýkala zejména dálnice D1, která byla kvůli počasí na několika místech uzavřena. Kamiony měly problémy některé kopce vyjet a komplikovaly pak údržbu hlavního tahu. Policie na Vysočině ráno budila řidiče odstavených kamionů u 104. kilometru u Větrného Jeníkova směrem na Prahu. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2021 12:19
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy