Babiše obstrukce evidence tržeb znechutily. Proč bych tu měl sedět, když slyším všechny ty lži, říká

Živě
Online reportáž z mimořádné schůze Sněmovny k elektronické evidenci tržeb. Minule jednání zablokovaly obstrukce opozice, očekávají se i dnes.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tentokrát bez pokladniček a triček probíhá páteční jednání Sněmovny o elektronické evidenci tržeb. Opozice ale i tak plní svůj slib a třetí čtení obstruuje. Od rána tak pravicoví poslanci vypočítávají, proč je opatření, které prosazuje Andrej Babiš, nebezpečné.

Tentokrát už ale debata příliš vyhrocená nebyla. Na rozdíl od minulého týdne, kdy opozice mluvila o porušení jejích ústavních práv, když koalice prosadila silové hlasování o programu. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na to vystoupil a začal předčítat zápis z mimořádné schůze věnované výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích.

Jedinou výjimkou v pátek byla výměna názorů mezi poslancem hnutí ANO Jiřím Zlatuškou a předsedou ODS Petrem Fialou. Ten si postěžoval, že na některých místech není dostatečné pokrytí signálem, aby podnikatelé mohli účtenky odeslat. "Tam lze jenom doporučit, aby přešel od Vodafonu k O2 nebo T-Mobilu," opáčil mu Zlatuška.

Hnutí ANO ještě před zahájením schůze na tiskové konferenci prohlásilo, že nebude navrhovat omezení projevů poslanců, jak se původně počítalo. "Jsme připraveni hodiny poslouchat argumenty opozice a věcně diskutovat, a ne o jiných věcech, které se netýkají tohoto zákona," prohlásil šéf klubu Jaroslav Faltýnek.

Babiš podotkl, že nechápe, proč se pravicová opozice brání lepšímu výběru daní. "Proč bych tu měl sedět, když slyším všechny ty lži, obvinění a urážky," ohradil se proti stížnostem opozičních poslanců, že na jednání téměř nechodí.

Živě
Aktualizovat reportáž
12:50

Přestože už byla mimořádná schůze přerušena, vrací se k ní ještě šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj se ve Sněmovně v poslední době porušují všechna možná pravidla. Stejně jako Stanjura podotkl, že ani s ním nebylo přerušení mimořádné schůze do 8. ledna dohodnuto.

12:45

"Jsem znechucený," prohlásil po jednání ministr financí Andrej Babiš. Podle něj debata, kterou opozice vede, není konkrétní a jde spíše o demagogii. "Jsme jedni z posledních, kteří evidenci tržeb nemají. Buď má někdo registrační pokladny, anebo evidenci tržeb. Což znamená, že stávající pokladna se jen napojí na finanční správu. Pro lidi to nebude znamenat vůbec nic," komentoval jednání Babiš.

12:35

Přestože se zdálo, že přerušení schůze bude hračkou, vystoupil proti dohodě šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Se mnou nikdo nic nedohodl," ohradil se. Komunistický poslanec Vladimír Koníček pak namítl, že 8. ledna je poslanecký týden a schůze by měla pokračovat v týdnu vyhrazeném pro jednání dolní komory. Nakonec ale hlasování dopadlo podle plánu a zákonodárci se k evidenci tržeb vrátí na začátku ledna.

12:22

Zdá se, že faktickými poznámkami také dnešní jednání o EET skončí. Šéfové poslaneckých klubů se dohodli, že zhruba v půl jedné mimořádnou schůzi přeruší do osmého ledna příštího roku. Poslanci se tak dohodli kvůli tomu, že potřebují schválit navýšení počtu vojáků, kteří budou moci příští rok do zahraničních misí.

12:17

Vystoupení Petra Gazdíka vyvolalo další řadu faktických poznámek. Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová například řekla, že by měl Babiš dokázat, že nebude zneužívat získaná data pro své vlastní zájmy. "Jsou to sprosté lži," rozčílilo Babiše její vystoupení.

11:49

"Pan ministr tu ve své řeči otevřel takové okénko nad dopisy občanů. Dovolte mi, abych vás také s některými seznámil," říká Gazdík, který už mluví přes tři čtvrtě hodiny. A začíná číst dopisy lidí, kteří se zavedení EET obávají.

11:11

Poznámka poslance Zlatušky vyvolala u poslance ODS Radima Holečka obavu, že profesor a bývalý rektor Masarykovy univerzity je agentem Agrofertu.

Pan poslanec Zlatuška v přímém přenosu v PSP ČR oznámil, jakého má operátora, jmenoval nahlas značku tohoto operátora, a...

Posted by Radim F. Holecek on Friday, 18 December 2015
11:07

"Velmi špatně placení zaměstnanci finanční správy budou mít motivaci ke zneužití dat," obává se Gazdík vedlejších rizik spojených s evidencí.

11:03

Štafetu po Petru Fialovi převzal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. I on vypočítává nevýhody evidence tržeb. "Neexistuje seriózní srovnávací studie, která by potvrdila vyšší výběr DPH," říká Gazdík s tím, že EET bude znamenat zátěž pro podnikatele v řádu miliard.

10:53

S faktickými poznámkami si poslanci vystačili přes půl hodiny. Část z připomínek se týkala například mobilních operátorů. Petr Fiala totiž argumentoval tím, že na venkově nemusí být pokrytí mobilním operátorem. Poslanec ANO Jiří Zlatuška mu na to opáčil, že může využít služeb zbylých dvou.

10:35

Jak to ze začátku vypadalo, že debata dnes bude skutečně věcná, tak se jednání zabrzdilo. Poslanci teď už minimálně čtvrt hodiny vystupují s faktickými poznámkami, navzájem se obviňují.

10:17

"Měli bychom si udělat jasno. Je potřeba rozsvítit, tenhle zákon je potřeba," reaguje na Fialův projev ve faktické poznámce sociální demokrat Jaroslav Foldyna.

10:03 ikona ODS online

V jednacím sále zatím stále hovoří předseda občanských demokratů Petr Fiala. Kritizuje, že systém, který má podle ministra Babiše zabránit daňovým únikům, bude drahý a nemůže fungovat. "Vláda i přes stamilionové náklady neví, kolik systém přinese," tepe Fiala EET.

09:57

Mimořádná schůze dnes s největší pravděpodobností bude přerušena ještě před čtrnáctou hodinou. Poslanci by totiž chtěli odhlasovat navýšení počtu vojáků v zahraničních misích pro příští rok.

09:50

I tentokrát se hnutí ANO připravilo na mimořádnou schůzi. Po minulém týdnu, kdy se poslanci oblékli do triček s nápisy "Kalousku, nezdržuj!" tentokrát poukazují na to, že současní opoziční poslanci v minulosti obstrukce kritizovali.

09:32 ikona ODS online

"Je to jako kdybyste do domovů umístili kamery, abyste zabránili domácímu násilí," kritizuje EET předseda ODS Petr Fiala. 

09:10

Jako první řečník se k pultíku postavil ministr financí Andrej Babiš. Vypočítává, v čem opozice a zejména Miroslav Kalousek lžou. Na rozdíl od minulého týdne už si s sebou nepřinesl žádné rekvizity.

08:58

Právě kvůli obstrukcím, kterými opozice ochromila minulé jednání, chce místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová navrhnout změnu jednacího řádu. Podle ní by na každý zákon měl být jasně určený čas, který by se rozdělil mezi jednotlivé strany. Jermanová by návrh chtěla předložit po Novém roce.

08:54

Hnutí ANO ještě před zahájením jednání na tiskové konferenci oznámilo, že pokud bude debata vedena věcně, nebudou chtít omezení délky projevů na dvakrát deset minut, jak se původně počítalo. "Jsme připraveni hodiny poslouchat argumenty opozice a věcně diskutovat, a ne o jiných věcech, které se netýkají tohoto zákona," prohlásil šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

08:50

Dobré ráno, vážení čtenáři. Vítáme vás u online reportáže z mimořádné schůze k elektronické evidenci tržeb.

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 18. 12. 2015 12:59
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v kauze Čapí hnízdo podle Vrchního státního zastupitelství pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace týkající se možného výslechu svědků. Tímto pochybením došlo podle Vrchního státního zastupitelství k průtahům v trestním řízení. 

"O výsledku dohledového přezkumu bylo podrobně informováno dozorové Městské státní zastupitelství v Praze, kdy jeho vedení by mělo na zjištěné pochybení reagovat a přijmout účinné opatření tak, aby k jeho opakování v budoucnu již nedošlo," popsala vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy