Sněmovní komise k OKD podá trestní oznámení na bývalé ministry i podnikatele Bakalu

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2019 14:53
Sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývala privatizací těžební firmy OKD, podá trestní oznámení na bývalé ministry Bohuslava Sobotku, Milana Urbana (oba tehdy ČSSD), Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického (oba tehdy ODA). Zároveň ale podají trestní oznámení také na bývalé majitele důlní společnosti Viktora Koláčka a Zdeňka Bakalu a další lidi spojené s privatizací.
Podnikatel Zdeněk Bakala (na archivním snímku z roku 2013).
Podnikatel Zdeněk Bakala (na archivním snímku z roku 2013). | Foto: Economia

Se závěry zkoumání v úterý novináře seznámili členové komise v čele s předsedou Lukášem Černohorským (piráti).

Trestní oznámení na Sobotku a Urbana pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele souvisí s privatizací menšinového státního podílu v OKD v roce 2004 skupině Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy korun. Pozdější premiér Sobotka byl v té době ministrem financí a Urban ministrem průmyslu a obchodu.

"Zájmem státu bylo vyjednat cenu, která byla co nejvýhodnější pro stát, což se v tomto případě nestalo," uvedl Černohorský.

"Vždy jsem jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem. Prodej akcií OKD proběhl za tržních podmínek, což nezávisle a oficiálně potvrdila i Evropská komise," uvedl v reakci Sobotka. Podobně jako Urban poukázal na to, že o prodeji akcií OKD rozhodovala v roce 2004 vláda jako celek. Rovněž podle Urbana byla cena podílu tržní, "potvrzená českým antimonopolním úřadem a Evropskou komisí".

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a bývalý ministr průmyslu Milan Urban (vpravo)
Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (vlevo) a bývalý ministr průmyslu Milan Urban (vpravo) | Foto: Petr Protivánek

Koláček a už zesnulý Otava prodali OKD skupině RPG Industries vedené finančníkem Bakalou. Koláčka a Bakalu komise podezírá podle Černohorského z podvodu.

Koláček a Otava totiž podle něho prodali Karbon Invest ještě v době, kdy vyjednávali se státem o prodeji minoritního podílu. "Exkluzivní jednání (s firmou Karbon Invest o prodeji menšinového státního podílu) bylo vedeno jen na základě toho, že stát a vláda žily v domnění, že to prodávají osobám, které jsou spojeny s regionem, nikoli finančnímu žralokovi," podotkl Černohorský.

Oznámení jsou nepodložená, myslí si Zaorálek

Trestní oznámení jsou podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nepodložená. Zaorálek byl původně členem komise, opustit ji musel koncem srpna poté, co se stal členem vlády. Zaorálek v úterý při příchodu na jednání vlády uvedl, že zveřejněný výstup komise by nemohl podepsat, chystá se zpracovat vlastní vyjádření a přednést ho v Poslanecké sněmovně.

Novinářům také řekl, že se podle jeho názoru při práci komise neobjevily nové důkazy, které by odůvodňovaly podání trestních oznámení. Připomněl, že například expremiér Sobotka už v minulosti trestním oznámením kvůli OKD čelil. "Dokonce jsme slyšeli varování od vyšetřovatelů, že takto se to dělat nemá," řekl Zaorálek.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý je přesvědčen o tom, že se v souvislosti s těžební společností OKD žádného protizákonného jednání nedopustil. Sněmovní vyšetřovací komise mohla mít podle něho politické motivace.

"Výsledek jejího vyšetřování, podle něhož bude komise mimo jiné i na mě jako bývalého ministra průmyslu a obchodu podávat trestní oznámení, odmítám," uvedl Dlouhý. Podotkl také, že členy komise seznámil se všemi skutečnostmi, které mu byly o privatizaci OKD v 90. letech známy.

Komu patří byty

Oznámení na nynějšího prezidenta Hospodářské komory Dlouhého a Skalického se týká 90. let, kdy stát ztratil v černouhelné společnosti většinový podíl. Čelit mu bude také například tehdejší předseda bývalého Fondu národního majetku Roman Češka a další lidé pro podezření z porušování povinností při správně cizího majetku.

Dlouhý navíc podle Černohorského pochybil, když vložení bytového fondu do společnosti OKD nemělo oporu v tehdejších zákonech. Pokud je tento právní názor správný, bytový fond je stále v majetku státu.

"Existuje právní možnost, že bývalé byty OKD mají v katastru jiného vlastníka, než možná mají dle práva skutečně," řekl člen komise, nezařazený poslanec Lubomír Volný. Státní úřady komise už v této věci oslovila, zatím podle něho bez odezvy.

Policie by se mohla v souvislosti s OKD zajímat také o advokáty Radka Pokorného a Richarda Wagnera, a to kvůli stanovisku zaslanému Evropské komisi kvůli prověřování nedovolené státní podpory. Podle komise se mohli oba právníci dopustit podvodu, když zastupovali Karbon Invest a zároveň zpracovali stanovisko pro ministerstvo financí.

Členové komise zkoumali vedle snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let a prodeje minoritního státního podílu OKD také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD v roce 2016. Akcie nástupnické společnosti tehdy převzala státem vlastněná firma Prisko. Za nové majitele bytového fondu vystupovala mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.

"Našim daňovým poplatníkům byly ukradeny desítky miliard korun, horníkům, mým kolegům, ukradeno 44 000 bytů," komentoval historii OKD člen komise za ANO Josef Hájek.

Vyšetřovací komise k OKD

Komisi zřídili poslanci z iniciativy pirátů v prosinci 2017. Její členové zkoumali převody státních akcií těžební firmy, včetně prodeje minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřila i na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let nebo na plnění závazků, které novému majiteli stanovila smlouva z roku 2004, a na příčiny úpadku OKD a odpovědnost státních úřadů a lidí.

Poslanci vyslechli desítky svědků včetně bývalých ministrů, naopak podnikatel Zdeněk Bakala odmítl před ni přijít

Společnost OKD byla podle člena komise Václava Klause (Trikolóra) zdravá, ze společnosti ale odešlo "naprosto bezskrupulózně" zhruba 63 miliard korun a byla vržena do insolvence. Ručila navíc za úvěry firmy NWR, která ji tehdy vlastnila. Rovněž působením orgánů obou společností by se měla z podnětu komise zabývat policie.

Do devítičlenné komise delegovaly po jednom zástupci všechny poslanecké kluby.

Poznámka: Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává i on-line deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy