Rozpočtový výbor souhlasí s rekordním schodkem, pozměňovací návrh prošel jen Babišovi

ČTK ČTK
26. 6. 2020 11:26
Sněmovní rozpočtový výbor v pátek doporučil sněmovně schválit vládní návrh, který navyšuje schodek letošního státního rozpočtu až na 500 miliard korun. Výbor podpořil pouze jeden pozměňovací návrh, který vznesl premiér Andrej Babiš (ANO) a který mění rozdělení dodatečných peněz. Například snižuje vládou navržený objem rozpočtové rezervy a přesouvá peníze do výdajů některých kapitol.
Ministryně financí Alena Schillerová musí rozpočet upravovat kvůli dopadům epidemie, která snižuje příjmy rozpočtu a na druhé straně musí stát vynakládat peníze na odstranění následků pandemie.
Ministryně financí Alena Schillerová musí rozpočet upravovat kvůli dopadům epidemie, která snižuje příjmy rozpočtu a na druhé straně musí stát vynakládat peníze na odstranění následků pandemie. | Foto: ČTK/Michal Kamaryt

S ostatními návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu výbor nesouhlasil. Neuspěl například poslanec vládní ČSSD Václav Votava s návrhem navýšit rozpočet Správy státních hmotných rezerv o 460 milionů na obnovu zásob a vybavení.

Výbor nepodpořil ani návrhy poslankyně STAN Věry Kovářové, která chtěla přidat například miliardu korun Státnímu fondu dopravní infrastruktury, 300 milionů korun na obnovu kulturních památek nebo 5,4 miliardy krajům jako kompenzaci výpadu daňových příjmů.

Ministerstvo financí zaujalo k poslaneckým pozměňovacím návrhům s výjimkou Babišova negativní stanovisko. K návrhu poslankyně Kovářové poslat 5,4 miliardy korun krajům dokonce napsalo, že "Nelze kompenzovat všechno všem." Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se v pátek za tuto větu omluvila, označila ji za hloupou a dílo úřednického šimla. "Pan náměstek už to tady schytal během vašeho vystoupení," podotkla.

Ministerstvo financí musí rozpočet upravovat kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru, která snižuje příjmy rozpočtu a na druhé straně musí stát vynakládat peníze na odstranění následků a na boj se šířením nákazy. Ministerstvo v novém návrhu rozpočtu počítá s celkovými příjmy rozpočtu 1,365 bilionu korun a s výdaji 1,865 bilionu korun. Ministerstvo financí tak snížilo odhad příjmů proti odhadům z počátku roku o 213,3 miliardy korun a odhady výdajů navýšilo o 246,7 miliardy korun. Jde už o třetí navýšení letošního schodku.

Vývoj státního dluhu České republiky v letech 1993-2019
Vývoj státního dluhu České republiky v letech 1993-2019 | Foto: Ministerstvo financí
 

Právě se děje

Další zprávy