Sněmovní výbor pro justici víc než Mynářův nátlak na soudce řešil nedostatek úředníků

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 2. 2019 18:30
Poslanci sněmovního podvýboru pro justici a soudní samosprávu se ve středu odpoledne ještě vrátili ke kauze ovlivňování justice ze strany prezidenta republiky Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře. Několik soudců totiž v lednu prohlásilo, že je Mynář navštívil a naznačoval, jaká rozhodnutí by si prezident Miloš Zeman přál.
Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský. | Foto: Tomáš Škoda

Tématu se ale poslanci na jednání podvýboru, který byl neveřejný, věnovali jen pár minut. "O prezidentovi a kancléři prakticky nebyla řeč, bavili jsme se hlavně s vysokými soudními funkcionáři o budoucnosti justice," uvedl člen výboru Jan Chvojka (ČSSD).

Na jednání byli kromě předsedů nejvyšších a vrchních soudů včetně Ústavního i například Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. K lednové aféře se ale vrátil víceméně jen předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, když reagoval na otázky, zda zjišťoval, s jakými dalšími ústavními soudci kromě Vojtěcha Šimíčka se Mynář scházel. O tom, že kontaktoval víc soudců, mluvil sám Mynář.

"Pan Rychetský nám řekl, že sám tímto způsobem ovlivňován nebyl a že si za svými soudci stojí. A že je pro něj nedůstojné vyšetřovat a obcházet soudce, jestli se s nimi Mynář nesetkal," popsal pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

O tom, že jej Mynář kontaktoval, jako první promluvil počátkem ledna ústavní soudce Vojtěch Šimíček v týdeníku Respekt. Kromě toho, že se Mynář zajímal o kauzu, která mu čerstvě přistála na stole, uváděl prý, jak by si prezident přál, aby soud rozhodl o návrhu na zrušení služebního zákona. "Pan Rychetský prohlásil, že pokud to pana Šimíčka nějak ovlivnilo, tak v opačném směru, tedy k ostřejšímu odmítnutí toho rozhodnutí," uvedl Ferjenčík.

Poslanci především řešily fungování justice. Například nedostatek úředníků, který trvá i poté, co ministr spravedlnosti Jan Kněžínek koncem loňského roku prosadil patnáctiprocentní zvýšení platů soudních úředníků.

"Podpůrný personál, který zajišťuje chod soudů, je stále podhodnocený, dělá to obrovský problém," popsal Ferjenčík.

Poslanci jednali také o možném zřízení Nejvyšší soudcovské rady, o které se mluví už dvacet let. "Někteří jsou pro, jiní proti a argumentují, aby to nedopadlo jako před deseti lety na Slovensku," prohlásil Chvojka a poukázal na dobu, kdy tam Nejvyšší soudcovskou radu ovládl kontroverzní předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabín.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy