Sněmovní výbor pro justici víc než Mynářův nátlak na soudce řešil nedostatek úředníků

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 2. 2019 18:30
Poslanci sněmovního podvýboru pro justici a soudní samosprávu se ve středu odpoledne ještě vrátili ke kauze ovlivňování justice ze strany prezidenta republiky Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře. Několik soudců totiž v lednu prohlásilo, že je Mynář navštívil a naznačoval, jaká rozhodnutí by si prezident Miloš Zeman přál.
Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský. | Foto: Tomáš Škoda

Tématu se ale poslanci na jednání podvýboru, který byl neveřejný, věnovali jen pár minut. "O prezidentovi a kancléři prakticky nebyla řeč, bavili jsme se hlavně s vysokými soudními funkcionáři o budoucnosti justice," uvedl člen výboru Jan Chvojka (ČSSD).

Na jednání byli kromě předsedů nejvyšších a vrchních soudů včetně Ústavního i například Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. K lednové aféře se ale vrátil víceméně jen předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, když reagoval na otázky, zda zjišťoval, s jakými dalšími ústavními soudci kromě Vojtěcha Šimíčka se Mynář scházel. O tom, že kontaktoval víc soudců, mluvil sám Mynář.

"Pan Rychetský nám řekl, že sám tímto způsobem ovlivňován nebyl a že si za svými soudci stojí. A že je pro něj nedůstojné vyšetřovat a obcházet soudce, jestli se s nimi Mynář nesetkal," popsal pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

O tom, že jej Mynář kontaktoval, jako první promluvil počátkem ledna ústavní soudce Vojtěch Šimíček v týdeníku Respekt. Kromě toho, že se Mynář zajímal o kauzu, která mu čerstvě přistála na stole, uváděl prý, jak by si prezident přál, aby soud rozhodl o návrhu na zrušení služebního zákona. "Pan Rychetský prohlásil, že pokud to pana Šimíčka nějak ovlivnilo, tak v opačném směru, tedy k ostřejšímu odmítnutí toho rozhodnutí," uvedl Ferjenčík.

Poslanci především řešily fungování justice. Například nedostatek úředníků, který trvá i poté, co ministr spravedlnosti Jan Kněžínek koncem loňského roku prosadil patnáctiprocentní zvýšení platů soudních úředníků.

"Podpůrný personál, který zajišťuje chod soudů, je stále podhodnocený, dělá to obrovský problém," popsal Ferjenčík.

Poslanci jednali také o možném zřízení Nejvyšší soudcovské rady, o které se mluví už dvacet let. "Někteří jsou pro, jiní proti a argumentují, aby to nedopadlo jako před deseti lety na Slovensku," prohlásil Chvojka a poukázal na dobu, kdy tam Nejvyšší soudcovskou radu ovládl kontroverzní předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabín.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy