Bývalý detektiv Komárek dokončil výpověď před sněmovní komisí. Celkem hovořil přes 12 hodin

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2016 10:55
Již potřetí vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek kvůli reorganizaci policie. Svou řeč v úterý dokončil rychleji, než se očekávalo, přesto k poslancům hovořil celkem přes 12 hodin. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) uvedl, že při úterním zhruba hodinovém jednání stihl dokončit svůj úvodní projev a následně odpovídal na dotazy poslanců. Komárek patří mezi kritiky policejní reformy, naposledy prohlásil, že reforma začala na pokyn ministra vnitra Milana Chovance.
Bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek a bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta
Bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek a bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta | Foto: ČTK

Praha – Bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek v úterý dokončil výslech před sněmovní vyšetřovací komisí k reorganizaci policie. Kritik policejní reformy mluvil před poslanci potřetí, po ukončení slyšení před novináře nepřišel. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) nepřineslo úterní setkání nic překvapivého. Komárek při posledním slyšení prohlásil, že reorganizace začala na pokyn ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ministr jeho tvrzení popřel. Komise později přijala usnesení, podle něhož Komárkova tvrzení nejsou průkazná.

Komárek celkem před komisí mluvil asi 12 hodin. Blažek uvedl, že při úterním zhruba hodinovém jednání stihl dokončit svůj úvodní projev a následně odpovídal na dotazy poslanců. "Pan Komárek mi sdělil, že by média chtěl případně informovat sám," vysvětlil Blažek důvody, proč přišel na tiskovou konferenci bez něj.

Blažek uvedl, že Komárek svou úterní výpověď významně zkrátil. Důvody ale nechtěl uvádět. Podle Blažka ale neřekl, že by to bylo kvůli tomu, že nemá v komisi důvěru.

Při prvním slyšení v polovině srpna Komárek hovořil hlavně o tzv. Šlachtově zprávě, která se zaměřuje na sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru. Z různých dokumentů ji dával dohromady právě Komárek. Bývalý detektiv v minulosti nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací z vyšetřování. Vzájemně na sebe podali trestní oznámení.

Při druhém slyšení na začátku září Komárek hovořil o tom, že sloučení útvarů nebylo plánovaným opatřením. Prohlásil například, že důvodem změn byla "předvolební schizofrenie". Cílem podle něho bylo paralyzovat činnost útvaru a odstranit jeho ředitele Roberta Šlachtu. Podle usnesení komise ale nepředložil přímé důkazy, které by jeho vyjádření potvrdily.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Komise má čas na výslednou zprávu do konce ledna.

Zatím jsou naplánována tři další jednání. Nejprve by měl 10. listopadu před poslanci znovu promluvit bývalý šéf protimafiánského útvaru Šlachta a poprvé vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů Milan Vaculík. O pět dní později chtějí poslanci vyslechnout žalobce Jarmilu Ošlejškovou a Petra Šeredu z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Na závěr, 8. prosince, znovu přijdou policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

Komise ještě bude rozhodovat, zda si nepozve premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), jehož výslech chce navrhnout poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). Chalupa v úterý novinářům řekl, že zatím neví, kdy výslech předsedy vlády navrhne. Záležet podle něj bude na počtu přítomných členů a politickém rozložení sil uvnitř komise. O návrhu se totiž musí hlasovat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy