Schváleno. Lidé dostanou silnější páky, jak přibrzdit stavby

ČTK ČTK
12. 12. 2014 13:59
Přijetí nového zákona je podle ministra životního prostředí nutné. Jinak beze změny pravidel takzvané EIA hrozí problémy s čerpáním evropských dotací.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Posílit vliv veřejnosti na povolování staveb kvůli EU má novela, kterou v pátek schválila Sněmovna. Některé z vládou navrhovaných požadavků ale zmírnila.

Přesto se podle kritiků kvůli novele stavby pozdrží. Přijetí je ale podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nutné kvůli tomu, že bez změny pravidel hrozí problémy s čerpáním evropských dotací.

Vláda v novele navrhla zavést mimo jiné závaznost výsledků řízení o posouzení vlivů na životní prostředí pro navazující územní či stavební řízení, větší informační povinnost dotčených úřadů a konzultativní účast veřejnosti v povolovacích řízeních.

Poslanci například ze 60 na 45 dní zkrátili lhůtu pro zjišťovací řízení, ve kterém úřady posuzují, zda má plánovaná stavba významný vliv na životní prostředí. Podobně by soudy měly následně o případných žalobách proti povolovacímu řízení vynést verdikt do 90, nikoli do 150 dnů.

Předmětem sporu bylo ustanovení, podle něhož by tyto žaloby měly mít automaticky odkladný účinek na výkon rozhodnutí. Sněmovna ale určila, že o dokladu budou rozhodovat soudy. Dosud o případném pozastavení stavby do definitivního rozhodnutí o sporu musí rozhodnout takzvaným předběžným opatřením.

Ze 100 na 500 parkovacích míst také Sněmovna upravila limit pro zjišťovací řízení pro výstavbu parkoviště. Stejně tak by neměly podléhat řízení všechny záměry rozvoje měst, ale jen ty s rozlohou nad pět hektarů. To odpovídá například zástavbě 50 rodinných domů s rozlohou pozemku 1000 metrů čtverečních.

U průmyslových zón by se mělo řízení konat až od 20 hektarů plochy, a nikoliv od 3 000 metrů čtverečních, jak navrhla vláda. V případě výstavby skladů stanovila Sněmovna limit na celkovou výměru nad 10 tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy, v případě výstavby obchodních komplexů a nákupních středisek na 6000 metrů čtverečních zastavěné plochy.

Novela měla původně začít platit od začátku příštího roku, Sněmovna ale s Brabcovým souhlasem posunula účinnost na 1. března 2015. Toto pozdržení je neformálně domluveno i s Evropskou komisí, řekl ministr, který prakticky všechny sněmovní úpravy podpořil.

Nová legislativa EIA je vedle služebního zákona jednou z podmínek, aby Evropská komise podepsala s Českou republikou strategickou Dohodu o partnerství. Tento dokument určuje, jakým způsobem bude Česko čerpat prostředky z evropských fondů v novém programovém období 2014 až 2020.

 

Právě se děje

Další zprávy