Sněmovna: Stokorunu za den v nemocnici zaplatí stát

ČTK ČTK
6. 5. 2014 18:50
Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené poplatky za den hospitalizace.
Regulační poplatky ve zdravotnictví ČSSD slíbila zrušit, budou se platit ze státního.
Regulační poplatky ve zdravotnictví ČSSD slíbila zrušit, budou se platit ze státního. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna v úterý schválila zrychleně už v úvodním čtení vládní návrh na navýšení plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám. Opatření by mělo letos přinést do zdravotnictví 2,1 miliardy korun. Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace. Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění míří k posouzení do Senátu.

Úprava má podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) zabránit tomu, aby výpadek v příjmech nemocnic pocítili pacienti nižší kvalitou péče a služeb. "Je nezbytné, aby zákon nabyl účinnosti od července," uvedl ministr. Pokud by norma nebyla schválena zrychleně, byla by účinná až ve druhé polovině roku a vážná finanční situace zdravotnictví by se prohlubovala, varoval.

Opatření kritizovala pravicová opozice. Navzdory tomu nevyužila možnost zrychlené schvalování novely zablokovat. Regulační poplatek za hospitalizaci byl ve skutečnosti podle poslance Bohuslava Svobody (ODS) platbou za stravu. Ústavní soud jej sice zrušil, mohl se prý ale opětovně zavést jinak. Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví Svoboda označil za populistický předvolební slib, který je nebezpečný a škodlivý pro celou společnost.

Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zase poukazoval na údajně nízkou spoluúčast pacientů. Připomněl, že návrh na znovuzavedení poplatků za hospitalizaci ve výši 60 korun za den, jak navrhovala bývalá úřednická vláda, nový kabinet stáhl. Za chybu to označil i Ludvík Hovorka z koaliční KDU-ČSL. Naopak komunistka Soňa Marková označila regulační poplatky za princip kolektivní viny.

Jejich zrušení bylo předvolební prioritou vládní ČSSD. Od příštího roku by měly zůstat podle koaliční smlouvy jen na pohotovostech. Lékaři a lékárny by už je vybírat neměli.

Pro předlohu hlasovalo 132 ze 167 přítomných poslanců koalice i opozičních KSČM a hnutí Úsvit. Proti byli zákonodárci TOP 09 a Starostů a ODS.

Měsíční platba za děti, důchodce nebo nezaměstnané, celkem zhruba za šest milionů lidí, vzroste podle předlohy ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Jde v poměrně krátké době už o druhý návrh na růst plateb za státní pojištěnce. Loni v říjnu schválil Senát zákonným opatřením na návrh někdejší úřednické vlády Jiřího Rusnoka o 64 korun na 787 korun. Nová Sněmovna potvrdila předlohu koncem loňského listopadu. Před tím se platba za státní pojištěnce několik let neměnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy