Sněmovna asi schválí zrušení poplatků u lékařů a v lékárnách

Domácí Domácí
18. 9. 2014 22:20
Už od začátku tohoto roku pacienti neplatí stokorunový poplatek za pobyt v nemocnicích, kdy podle Ústavního soudu byl příliš vysoký.
Poplatky u lékaře skončí.
Poplatky u lékaře skončí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Sněmovna pravděpodobně schválí zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Opoziční ODS se nepodařilo ve čtvrtečním druhém čtení prosadit vrácení vládní předlohy k diskusi do zdravotnického výboru. Opoziční KSČM navrhla i konec devadesátikorunových plateb na pohotovostech, případně jejich započítávání do takzvaného ochranného limitu. O konečné podobě zákona poslanci rozhodnou nejdříve příští středu.

Podle propočtů ministerstva zdravotnictví by výpadek lékařů a lékáren měl činit zhruba tři a čtvrt miliardy. V případě ambulancí by měl být kompenzován prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše poplatků, které byly vybrány v loňském roce.

Lékárnám by peníze měly posílat rovněž pojišťovny, podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) to bude maximálně 700 milionů ročně. Za výdej receptu, jeho administraci a za poučení pacientů by měli lékárníci dostávat 12 korun za recept. Lékárnická komora podle ministra chtěly více peněz, suma je prý pouze částečnou kompenzací.

Proti tomu se při úterním projednávání návrhu zákona o DPH ozval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Tento týden byla informace, že se sice zruší poplatek, ale že bude návrh vlády, aby za každý recept dostávala lékárna 12 Kč od zdravotních pojišťoven. Takže platit se to bude, vytváří to dojem, že to nebudou platit občané, ale budou to platit, protože platí daně, platí sociální a zdravotní pojištění a z těchto peněz se to bude kompenzovat," prohlásil.

Němečkovo ministerstvo rušení poplatků zdůvodňovalo neúměrným zatížením pojištěnců. "Zachování negativního dopadu regulačních poplatků na sociálně ohrožené skupiny obyvatelstva," varovalo ministerstvo v důvodové zprávě.

Už od začátku tohoto roku pacienti neplatí stokorunový poplatek za pobyt v nemocnicích, kdy podle Ústavního soudu byl příliš vysoký. Vláda následně poplatek neobnovila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy