Sněmovna asi schválí zrušení poplatků u lékařů a v lékárnách

Domácí Domácí
18. 9. 2014 22:20
Už od začátku tohoto roku pacienti neplatí stokorunový poplatek za pobyt v nemocnicích, kdy podle Ústavního soudu byl příliš vysoký.
Poplatky u lékaře skončí.
Poplatky u lékaře skončí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Sněmovna pravděpodobně schválí zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Opoziční ODS se nepodařilo ve čtvrtečním druhém čtení prosadit vrácení vládní předlohy k diskusi do zdravotnického výboru. Opoziční KSČM navrhla i konec devadesátikorunových plateb na pohotovostech, případně jejich započítávání do takzvaného ochranného limitu. O konečné podobě zákona poslanci rozhodnou nejdříve příští středu.

Podle propočtů ministerstva zdravotnictví by výpadek lékařů a lékáren měl činit zhruba tři a čtvrt miliardy. V případě ambulancí by měl být kompenzován prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše poplatků, které byly vybrány v loňském roce.

Lékárnám by peníze měly posílat rovněž pojišťovny, podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) to bude maximálně 700 milionů ročně. Za výdej receptu, jeho administraci a za poučení pacientů by měli lékárníci dostávat 12 korun za recept. Lékárnická komora podle ministra chtěly více peněz, suma je prý pouze částečnou kompenzací.

Proti tomu se při úterním projednávání návrhu zákona o DPH ozval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Tento týden byla informace, že se sice zruší poplatek, ale že bude návrh vlády, aby za každý recept dostávala lékárna 12 Kč od zdravotních pojišťoven. Takže platit se to bude, vytváří to dojem, že to nebudou platit občané, ale budou to platit, protože platí daně, platí sociální a zdravotní pojištění a z těchto peněz se to bude kompenzovat," prohlásil.

Němečkovo ministerstvo rušení poplatků zdůvodňovalo neúměrným zatížením pojištěnců. "Zachování negativního dopadu regulačních poplatků na sociálně ohrožené skupiny obyvatelstva," varovalo ministerstvo v důvodové zprávě.

Už od začátku tohoto roku pacienti neplatí stokorunový poplatek za pobyt v nemocnicích, kdy podle Ústavního soudu byl příliš vysoký. Vláda následně poplatek neobnovila.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy