Léčitele, jenž prý uzdravil miliony lidí, hostí Sněmovna. Zařídil to poslanec prodávající jeho knihy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
9. 6. 2016 6:18
"Putující Derviš" Mirzakarim Norbekov, který pomocí alternativních metod údajně vyléčil devět milionů lidí, má tento pátek ve Sněmovně vlastní seminář. Vystoupení zaštítil šéf zdravotního výboru a onkolog Rostislav Vyzula. Pozvání pro uzbeckého léčitele zařídil poslanec Jaroslav Holík, který v Česku prodává jeho knihy a jehož žena pořádá placené kurzy podle Norbekovových metod. Mezi ně patří například "gynekologická bezkontaktní automasáž".
Mistr Norbekov prý uzdravil devět milionů pacientů.
Mistr Norbekov prý uzdravil devět milionů pacientů. | Foto: Centrum Norbekova v ČR a SR

Praha - Zatímco ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo boj proti alternativním léčitelům, poslanci se jednoho z nich chystají propagovat přímo ve Sněmovně. V pátek bude na Malé Straně pod záštitou šéfa zdravotnického výboru a předního českého onkologa Rostislava Vyzuly přednášet o svých léčebných metodách “putující Derviš” Mirzakarim Norbekov.

Uzbecký léčitel, který se hlásí k islámské duchovní cestě súfismu, už prý svou alternativní metodou uzdravil devět milionů pacientů po celém světě. Vyléčit dokáže leccos - od potíží se zrakem i sluchem přes gynekologické nemoci až po urologické problémy. Ženám pomůže najít pravé ženství a manažerům zase poradí, jak být v životě úspěšnější.

Kromě běžných procedur, jako jsou svalová či kloubní cvičení, “mistr” učí i trénink emocí nebo speciální cviky na podporu imunitního systému. Jednou z jeho metod je také gynekologická bezkontaktní automasáž, při ní si pacientka představuje, že jí orgány zaplavuje střídavě teplo či zima. “Tato masáž uvádí do chodu mechanismus děložních stahů a obnovuje intenzitu smyslových prožitků,” píše se v úvodu jedné z léčitelových knih.

Za to, že může vystoupit na prestižní půdě Parlamentu, vděčí Norbekov poslanci z SPD Jaroslavu Holíkovi, který seminář uspořádal a požádal o podporu právě šéfa zdravotnického výboru Vyzulu z hnutí ANO. Ten souhlasil, ačkoli je známý tím, že léčitele neuznává a je radikálně proti tomu, aby si od pacientů brali peníze.

“Máte pravdu, že jde o nějakou východoasijskou metodu a vypadá to spíš na ezoterismus. Ale neshledal jsem na tom nic škodlivého. Akce ve Sněmovně je navíc bezplatná,” vysvětluje Vyzula, proč kolegovi poslanci vyhověl. Bližší detaily Norbekovovy léčby, například léčení orgánů pomocí mysli a energie, prý nezná.

Poslanec prodává knihu, jeho žena kurzy

Holík ovšem při vyjednávání semináře před Vyzulou zamlčel jednu podstatnou věc - přednášku nepořádá nezištně. Překládá a prodává Norbekovovy knihy, přičemž autogramiáda té nejnovější s názvem Zkušenost hlupáka 3 je součástí přednášky ve Sněmovně. Jeho žena Yulia se zase angažuje v Centru Norbekova pro Česko a Slovensko, kde pořádá placené kurzy podle léčitelovy metody.

Ve střetu zájmů si ale Holík nepřipadá. “Děláme to pro radost. Zisk z prodeje knihy je tak malinký, že to ani nestojí za řeč. Osobně pana Norbekova neznám, ale vím, že byl vážně zraněn a vlastní pílí se vyléčil,” tvrdí Holík.

Propagace alternativních léčebných metod je přitom ve Sněmovně výjimkou, zdravotnický výbor byl až dosud v této otázce spíše konzervativní. “V tomto ani předchozím volebním období jsme nic takového nepodpořili. Já léčitele neuznávám, je to jen tahání peněz z nemocných lidí,” ostře zareagoval místopředseda zdravotnického výboru Jaroslav Krákora z ČSSD. Překvapení byli i další členové výboru, žádné hlasování o tomto semináři neproběhlo.

Akce je výjimečná také proto, že se nejedná o běžný sněmovní seminář, kterého se zpravidla účastní více firem, úřadů nebo odborníků. Naopak jde o akci propagující byznys jednoho konkrétního člověka. Navíc jakmile skončí páteční přednáška ve Sněmovně, zahájí Norbekov v pražském hotelu Alwyn třídenní kurz “Škola harmonie a úspěchu”. Zájemci za něj zaplatí téměř třináct tisíc korun.

Pochopení přednáška nenašla ani u České lékařské komory, podle jejíhož předsedy Milana Kubka je obzvlášť nevhodné, že ji zaštiťuje uznávaný onkolog. A radost nemá ani ministerstvo zdravotnictví. “Pokud budu hodnotit činnost pana Norbekova na základě dostupných informací, tak si opravdu nejsem jistý, jakou spojitost mám hledat mezi léčitelstvím a zdravotním výborem Sněmovny,” říká ministr Svatopluk Němeček.

Ten po svém nástupu do funkce vyzval pacienty, aby mu na speciální e-mail posílali svoje zkušenosti s léčiteli. Také dlouhodobě volá po zákonu, který by trestal šarlatány, kteří odradí pacienty od klasické léčby.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 19 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy