Sněmovna posílila práva cizinců, volební mít nebudou

ČTK ČTK
22. 1. 2015 12:53
Poslanci schválili úmluvu o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sněmovna podpořila ve čtvrtečním úvodním kole projednávání úmluvu o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Někteří poslanci nabádali ohledně ratifikace smlouvy k obezřetnosti. Vláda předpokládá, že cizinci nadále nebudou mít volební právo do zastupitelstev obcí, ač v tuzemsku dlouhodobě bydlí. Zůstane jen obyvatelům Evropské unie, kteří v Česku žijí. Česko hodlá podle podkladů přistoupit jen k části úmluvy, která se týká svobody projevu, shromažďování a sdružování cizinců. Tato práva již mají cizinci zaručena.

Opatrnost zmínila Miroslava Němcová (ODS) i předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL). "Není to standardní mezinárodní smlouva," uvedl. Pavel Plzák (ANO) zase nevidí důvod k tomu, aby Česko bylo v "předním voji" zemí, které k úmluvě přistoupily. Smlouvu podepsalo 14 ze 48 států Rady Evropy, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich.

Sněmovna nakonec poslala úmluvu k posouzení nejen zahraničnímu výboru, jak je obvyklé, ale také výboru pro veřejnou správu a ústavně-právnímu výboru. Výbory budou mít na její projednání tři měsíce místo běžných dvou.

S úpravou volebního práva pro cizince vláda podle důvodové zprávy v blízké budoucnosti nepočítá. "Volební právo na místní úrovni by nemělo být cizincům - občanům jiných států než členských států EU - přiznáno paušálně, ale pouze na základě vzájemnosti," stojí v předloze. Dalším důvodem je podle zdůvodnění skutečnost, že v některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by tak přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich. Vláda zmiňuje taky případná bezpečnostní rizika.

Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.

Nyní volí členy obecních výborů a komisi zastupitelé nebo radní. Týká se to i případných výborů pro národnostní menšiny, i když v nich podle zákona musejí příslušníci menšin tvořit nejméně polovinu členů.

Česko podepsalo smlouvu už v roce 2000. Ratifikace byla pozastavena kvůli nutným úpravám sdružovacího práva, které byly přijaty o šest let později. Po rozboru dopadů případného schválení celé smlouvy bez výhrad kabinet loni v září souhlasil s pokračováním ratifikace s omezením na část o svobodě projevu, shromažďování a sdružování, jak se předpokládalo už při podpisu úmluvy. Jejím cílem je podpořit integraci usídlených cizinců.

 

Právě se děje

Další zprávy