reklama
 
 

Sněmovna podpořila vládní návrh o změně přestupkového práva. Některé pokuty se zvýší desetinásobně

19. 10. 2016
Poslanecká sněmovna ve středu podpořila vládní předlohu, která završuje reformu přestupkové legislativy. Novela navazuje na nové zákony o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a na zákon o některých přestupcích, které budou účinné od příštího července. Pokuty za přestupky tak budou v některých případech až desetinásobné. Úpravu kritizoval Marek Benda (ODS), podle kterého ministerstvo vnitra promarnilo příležitost provést celkovou revizi přestupků. Navíc v zákoně nenašel žádný postih, za který by podle návrhu byla nižší sazba.

Praha - Sněmovna ve středu podpořila vládní předlohu, která završuje reformupřestupkové legislativy. Většinu skutkových podstat přestupků převádí do sankčních částí zákonů, které upravují výkon veřejné správy. Normu, která mění zhruba 250 předpisů a čítá víc než 1400 stran, nyní posoudí ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu.

Novela navazuje na nové zákony o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a na zákon o některých přestupcích, které budou účinné od příštího července. Zvyšují například pokuty za některé přestupky až desetinásobně.

Vládní úpravu kritizoval Marek Benda (ODS), podle kterého ministerstvo vnitra promarnilo příležitost provést celkovou revizi přestupků. Podle jeho názoru by bylo možné počet skutkových podstat výrazně snížit a upravit i výši postihů, aby nebyly v nepoměru.

Benda poukázal na to, že i nynější předloha některé postihy zvyšuje. Nenašel, jak uvedl, žádnou sazbu, jež by byla nižší.

Výbory budou mít na projednání normy vzhledem k jejímu rozsahu tři měsíce místo obvyklých dvou.

autor: ČTK | 19. 10. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama