NKÚ by mohl dosáhnout i na obce nebo pojišťovny. Sněmovní výbor doporučil přijmout novelu

ČTK ČTK
2. 12. 2015 18:45
Sněmovna patrně schválí rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Prověrky úřadu by se mohly nově týkat například hospodaření obcí, krajů, jejich příspěvkových organizací, státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Předpokládá to novela zákona o NKÚ, kterou dnes doporučil přijmout sněmovní ústavně-právní výbor.
Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Pravomoce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se pravděpodobně rozšíří. Ústavně-právní sněmovní výbor ve středu doporučil přijmout novelu zákona o NKÚ.

Předlohu podpořili navzdory výhradám, které zazněly na minulé schůzi, všichni přítomní členové výboru kromě Pavla Blažka (ODS), jenž nehlasoval. Rozšíření pravomocí NKÚ doporučil už dříve schválit i kontrolní výbor, navrhl jen opravy v textu.

Novela navazuje na ústavní změnu, která rozšiřuje pravomoci NKÚ a kterou poslanci schválili loni v květnu. NKÚ by měl dostat možnost prověřovat nakládání v podstatě s veškerými veřejnými penězi.

Ústavní novela je nyní v Senátu, senátoři s jejím projednáváním čekají právě na prováděcí zákon. Nyní kontroluje NKÚ hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Úřad by dosáhl i na ČT, ČRo a ČNB

Úřad by mohl podle nynější novely prověřovat také Českou televizi, Český rozhlas a Českou národní banku. Předloha vyjmenovává i veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, regionální rady regionu soudržnosti a školy zřízené státem, obcemi nebo kraji.

Samosprávy a některé další organizace by kontroloři měli kontrolovat jen z hlediska souladu jejich hospodaření se zákony.

Na samosprávy by měl zákon dopadnout postupně od roku 2017 do roku 2021 v závislosti na počtu obyvatel. Předloha stanoví, že zastupitelstva budou muset ke kontrolním závěrům zaujmout stanovisko.

Senát už jednou novelu zamítl

Rozšíření pravomocí NKÚ kritizovali při minulé schůzi právního výboru zástupci Svazu měst a obcí a Asociace krajů. Poukazovali například na ústavní zakotvení práva obcí a regionů na samosprávu. Občanští demokratéopakovali další výtku, jež se týká četnosti prověrek samospráv a jejich překrývání.

Návrhy na rozšíření kompetencí NKÚ projednávali poslanci už v minulém volebním období Sněmovny. Senát tehdy ústavní novelu i prováděcí zákon zamítl. Sněmovna nemá možnost v případě ústavních změn horní komoru přehlasovat. Senátoři kritizovali tehdy hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních a krajských samospráv.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy