Sněmovna opět odložila debatu o zřízení komise k vlivu autoritářských režimů na Česko

ČTK ČTK
30. 1. 2020 12:25
Poslanci znovu odložili debatu o návrhu na zřízení vyšetřovací komise, která by měla zhodnotit možný vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Z vyjádření Heleny Langšádlové (TOP 09), která o vyřazení návrhu u programu nynější schůze požádala, vyplynulo, že dolní komora zřejmě založí běžnou stálou komisi, jež se bude zabývat hybridními hrozbami. Verdikt padne pravděpodobně na příští schůzi.
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna | Foto: Jakub Plíhal

Diskuse na plénu o komisi k vlivu autoritářských režimů začala ve sněmovně už v prosinci. Byla přerušena do konce ledna. Do té doby se měly poslanecké kluby dohodnout na tom, jak v této věci postupovat. Zřízení vyšetřovací komise zpochybňovali poslanci ANO, SPD, KSČM i ČSSD. Už tehdy se mluvilo o možnosti komise k hybridním hrozbám.

Členové vyšetřovací komise měli podle návrhu vyhodnotit stav nepřátelských aktivit cizích mocí. Měli hledat oblasti, v nichž se stát nedokáže s těmito riziky vypořádat, a doporučit opatření včetně případných změn legislativy. "Motivace je taková, že chceme, aby český stát udělal vše pro to, aby byl odolnější vůči těmto vlivům," uvedla tehdy Langšádlová.

Část kritiků zejména z řad KSČM a SPD poukazovala na to, že komise zjevně míří na vlivy Číny a Ruska. Zněly i pochyby o tom, zda by komise dokázala něco vyřešit.

Čtyři desítky poslanců z TOP 09, Pirátů, KDU-ČSL a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD navrhly vznik komise už předloni v listopadu. Opětovná diskuse vyvstala poté, co server Aktuálně.cz zjistil, že úvěrová společnost Home Credit proplatila téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management za zlepšování obrazu komunistické Číny u české veřejnosti. Home Credit tvrdí, že nenajímal ani nepoptával v Česku služby, aby prosazoval zájem jakékoli cizí země.

 

Právě se děje

Další zprávy