Diskuse na plénu o komisi k vlivu autoritářských režimů začala ve sněmovně už v prosinci. Byla přerušena do konce ledna. Do té doby se měly poslanecké kluby dohodnout na tom, jak v této věci postupovat. Zřízení vyšetřovací komise zpochybňovali poslanci ANO, SPD, KSČM i ČSSD. Už tehdy se mluvilo o možnosti komise k hybridním hrozbám.
Členové vyšetřovací komise měli podle návrhu vyhodnotit stav nepřátelských aktivit cizích mocí. Měli hledat oblasti, v nichž se stát nedokáže s těmito riziky vypořádat, a doporučit opatření včetně případných změn legislativy. "Motivace je taková, že chceme, aby český stát udělal vše pro to, aby byl odolnější vůči těmto vlivům," uvedla tehdy Langšádlová.
Část kritiků zejména z řad KSČM a SPD poukazovala na to, že komise zjevně míří na vlivy Číny a Ruska. Zněly i pochyby o tom, zda by komise dokázala něco vyřešit.
Čtyři desítky poslanců z TOP 09, Pirátů, KDU-ČSL a STAN a také jednotlivci z ODS, ANO a ČSSD navrhly vznik komise už předloni v listopadu. Opětovná diskuse vyvstala poté, co server Aktuálně.cz zjistil, že úvěrová společnost Home Credit proplatila téměř 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management za zlepšování obrazu komunistické Číny u české veřejnosti. Home Credit tvrdí, že nenajímal ani nepoptával v Česku služby, aby prosazoval zájem jakékoli cizí země.