Jde o rysy únosu. Sněmovna odsoudila nucené přistání letadla s aktivistou v Bělorusku

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2021 21:59
Sněmovna odsoudila nedělní nucené přistání letadla společnosti Ryanair s opozičním aktivistou Ramanem Pratasevičem v Bělorusku. Tento čin podle usnesení sněmovny nese rysy únosu civilního letadla. Sněmovna proto v přijatém usnesení požaduje nezávislé vyšetření celého incidentu. Rovněž vyzvala běloruskou vládu k okamžitému propuštění Prataseviče i jeho přítelkyně Sofie Sapegové.
Foto: Reuters

Sněmovna rovněž vyzvala vládu, aby se jednoznačně postavila za spuštění účinných evropských sankcí. Mezi ně by mělo patřit například označení běloruského vzdušného prostoru za nebezpečný. Sankcí by měl být i zákaz letů běloruské státní společnosti Belavia do zemí a ze zemí EU. Dalším trestem by mělo být i vyloučení Běloruska z Interpolu nebo vyhoštění deklarovaných zástupců běloruské zpravodajské služby KGB z území států EU. Ekonomické sankce by měly směřovat i na běloruské podniky, oligarchy a další podnikatele, kteří spolupracují s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů. Záležitost ostře kritizovaly také Spojené státy, Severoatlantická aliance (NATO), Británie, Francie, Německo či Polsko. Lídři zemí Evropské unie se v pondělí večer shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že sněmovna by měla vyslat jasný vzkaz k této bezprecedentní události. Jsou věci, ke kterým by ČR se svojí čtyřicetiletou historií totalitního režimu nemůže mlčet, uvedl.

Místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip však prohlásil, že pokud nebude mít odpověď na to, proč kapitán letadla požádal o přistání v Minsku, nemůže pro navržené usnesení hlasovat. Odvolal se na informace rakouského a německého tisku, podle nichž letadlo požádalo o přistání na žádost posádky. Filip by chtěl vědět, zda byl Pratasevič školen v tuzemsku v rámci české pomoci běloruské opozici a zda mezinárodní zatykač, který na něj byl vydán, byl vydán pro jeho fašistické názory.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že záležitost by měla vyšetřit Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO. "Nevíme přesně, co se stalo," řekl a poznamenal, že věci nejsou křišťálově jasné. Vyjádřil obavy, aby zahraniční nátlak neposunul Bělorusko směrem k Rusku. Zdůraznil však, že hrozba silou je mezinárodní zločin.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný nazval Prataseviče náckem a fašistickým prasetem. Tvrdil, že Pratasevič je vyfocen na desítkách fotografií, kde zdraví nacistickým pozdravem. "Doufám, že tam (v běloruském vězení) jako každý fašounek a nácek dostává pořádně do těla," dodal. "Jestli nevidíte, že Pratasevič je nácek, jste slepí," souhlasil s Volným poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. "Bez toho, abychom věděli, jaká byla komunikace mezi stíhačkou a pilotem, děláme zde účet bez vrchního," upozornil.

Bělorusko za pomoci stíhačky odklonilo letadlo společnosti Ryanair, aby zatklo člena opozice. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy