Sněmovna nebude řešit ekologickou havárii na Bečvě, ANO a ČSSD to zablokovaly

ČTK ČTK
29. 9. 2020 16:24
Sněmovna se asi nebude zabývat únikem kyanidu do řeky Bečvy, což požadovali občanští demokraté, Piráti a lidovci. Snahu KDU-ČSL projednat záležitost jako zvláštní bod schůze zablokovaly ANO a ČSSD. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek to zdůvodnil tím, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odjel na Přerovsko, aby kauzu řešil. Z Bečvy už rybáři vylovili 40 tun otrávených ryb.
Foto: ČTK

Předseda lidovců Marian Jurečka namítal, že chtěl věc probrat až ve středu. Žádal od ministra informace o jeho dalším postupu, požadoval mimo jiné uhradit od viníka náklady na opětovné zarybnění Bečvy. Pirátka Dana Balcarová uvedla, že viník by měl kromě pokuty mít uloženy nápravné opatření a uhrazení kompenzace. Snaha Pirátů projednat kauzu tento pátek sněmovna neschválila zejména kvůli postoji ANO, ČSSD a KSČM.

Podobně neúspěšný byl Stanislav Blaha (ODS), který chtěl věc probrat ještě v úterý. Pozastavil se nad tím, že viník není znám ani deset dní od havárie, zatímco viník úniku kyanidu do Labe v roce 2006, jímž byl kolínský podnik Lučební závody Draslovka, byl označen do týdne. Poukázal také na rychlost, s níž Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyloučila vinu chemičky DEZA, která patří do holdingu Agrofert a ze které kyanid v minulosti několikrát unikl.

Kyanid, který od předminulé neděle způsobil masivní úhyn ryb v Bečvě, se podle zjištění policie do řeky dostal z vyústění kanálu v Juřince, která je částí Valašského Meziříčí. Valašskomeziříčská chemička DEZA před týdnem v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. O den později ji vyloučila jako možného původce havárie i Česká inspekce životního prostředí. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v sobotu sdělil, že DEZA a Agrofert podají trestní oznámení za pomluvu, DEZA podle něj stále trvá na tom, že není původcem úhynu ryb v řece.

Policie zatím původce otravy neoznačila. Už v sobotu uvedla, že na kanál je napojeno mnoho společností. "Na případu masivního úhynu ryb v řece Bečvě stále pracujeme. V současné chvíli již víme, že vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru obce Juřinka na Valašskomeziříčsku. Dále provádíme úkony trestního řízení s cílem případ co nejdříve objasnit," uvedla policie.

Rybáři z Bečvy vylovili a do kafilerie odvezli už více než 40 tun otrávených ryb. Odborníci se nyní zaměřují na to, jak vrátit zpět do řeky život. "Poslední práce na likvidaci uhynulých ryb probíhaly v pátek. V sobotu se ještě dělaly zásahy na řece Bečvě především v oblasti Lipníku nad Bečvou a části Přerova. Šlo o ryby, které ležely na dně a později se dostaly k hladině. Myslím, že likvidaci už máme za sebou. Čeká nás nyní druhá etapa," uvedl Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Podle něj se konečné číslo pohybuje kolem 44 tun uhynulých ryb. 

Únik kyanidů do Bečvy je jednou z největších ekologických havárií na Moravě za poslední roky. Výše škody je odhadována na desítky milionů korun. Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence inspekce zhruba jednou za deset let.

Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad, pomohlo i deštivé počasí v uplynulých dnech. Přerov dnes proto zrušil doporučení týkající se odběru vody z řeky a dalšího jejího obecného užívání. 

V této souvislosti padlo již několik trestních oznámení. Starosta Hranic Jiří Kudláček dnes podal další trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení kvůli postupu České inspekce životního prostředí. Vytýká jí, že rybáři i dobrovolníci pracovali několik dní bez ochranných pomůcek, ničím nezabezpečeni a nijak neochráněni v prudce jedovatém kyanidu.

Inspekce to odmítá. "Inspektoři ČIŽP nepochybili ani při práci s ochrannými pomůckami, ani v postupu zvládání havárie na řece Bečvě. Ten je jasně dán zákonem. Inspekce není podle vodního zákona ta, která je kompetentní k řízení prací při zneškodňování havárií. Inspekce nepochybila a ani nic nezanedbala," řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Sněmovna neprojednala ani odvolání Rafaje

Lidovci byli neúspěšní také se snahou projednat odvolání Petra Rafaje z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a jmenování jeho nástupce, kterým má být náměstek ministr vnitra Petr Mlsna. Sněmovna měla podle Jurečky vyzvat prezidenta Miloše Zemana, aby s výměnou neotálel. Proti se opětovně postavily ANO a ČSSD. Faltýnek to zdůvodnil tím, že vláda změnu v čele antimonopolního úřadu zatím neprojednala.

Dominik Feri (TOP 09) neprosadil návrh, aby ministři a školství informovali sněmovnu o opatřeních kvůli koronaviru na školách. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) chce opatření oznámit ve středu s tím, že platit budou od pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy