Sněmovna navrhla Zemanovi 36 lidí na vyznamenání, je mezi nimi Vlk i Sáblíková

ČTK ČTK
6. 6. 2017 16:08
Poslanecká sněmovna navrhla prezidentovi Miloši Zemanovi 36 osobností, které by mohl v říjnu vyznamenat. Jsou mezi nimi například kardinál Miloslav Vlk, o němž se již Zeman vyjádřil, že vyznamenání nedostane, ale i folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková či historik Petr Čornej. Jednou z navržených je také Martina Sáblíková, o které naopak prezident prozradil, že mezi vyznamenanými bude. Na seznamu sněmovny jsou také váleční veteráni, umělci, vědci i lékaři.
Zeman při předávání státních vyznamenání v roce 2016.
Zeman při předávání státních vyznamenání v roce 2016. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sněmovna v úterý navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání kardinála Miloslava Vlka in memoriam, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou in memoriam. Na seznamu, jenž čítá celkem 36 jmen a který dolní komora schválila, figurují také historik Petr Čornej, psychiatr Cyril Höschl nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček.

Zeman už oznámil, že Sáblíkovou o státním svátku 28. října ocení. Rychlobruslařka má na kontě pět olympijských medailí, včetně tří zlatých, 17 titulů mistryně světa či 11 celkových triumfů ve Světovém poháru. Naopak o vyznamenání pro Vlka prezident neuvažuje. Vlk podle něj udělal všechno pro to, aby spory mezi církví a státem byly co největší.

Sněmovní nominaci dostali váleční letci Josef Koukal a Václav Kopecký, střelec bombardovací perutě Jaroslav Hofrichter nebo další váleční veteráni Antonín Šubrt a Josef Balejka, všichni in memoriam. Na státní vyznamenání by mohli mít šanci také například pneumolog Boris Šťastný, hrudní chirurg a traumatolog Leopold Pleva, ekonom Milan Zelený, sochař a medailér Milan Knobloch, vědec Vladimír Mařík, skladatel Miloš Štědroň a bývalý motokrosový reprezentant Jaroslav Falta.

Dolní komora nakonec nenavrhla diplomata a bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, zpěváka Epanastatise Prusalise in memoriam, jenž vystupoval na akcích KSČM, a novinářku a aktivistku Věru Pickovou in memoriam, která byla za druhé světové války vězněna v koncentračním táboře a později se zasloužila o založení Společnosti Julia Fučíka. Figurovali na předběžném seznamu.

Dolní komora hlasovala po jednotlivých jménech z navrženého seznamu, který předložil organizační výbor. O nominacích se ale nedebatovalo.

 

Právě se děje

Další zprávy